وبسایت شخصی سرور دانش

معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان

معاون رئیس جمهوری افغانستان: هر سه قوه قانون اساسی را نقض می‌کنند

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان اعلام‌ کرد که سه قوه قانون‌گذار، اجرائی و قضائی افغانستان تاکنون در مواردی مرتکب نقض قانون اساسی این کشور شده‌اند.
او که امروز در صحن علنی مجلس نمایندگان افغانستان صحبت می‌کرد، افزود که نقض قانون اساسی توسط توده‌های مردم و افراد عادی جامعه صورت نمی‌گیرد، بلکه توسط دولت، دولتمردان و قوای سه‌گانه انجام می‌شود.
آقای دانش تاکید کرد که قوه اجرائی در اجراء وظایف و صلاحیت‌های خود مرزهای تعیین شده در قانون اساسی را عبور کرده و خارج از صلاحیت قانونی خود عمل می‌کنند.
آقای دانش همچنین به قوه قانون‌گذار اشاره کرده و گفت که قوانین و مقرره‌های که توسط این نهاد تصویب می‌شود، نیز گاهی در مغایرت با قانون اساسی قرار داشته‌ است.
او گفت که قوای سه‌گانه و بخصوص قوه اجرائی از جدیت و صداقت لازم در راستای تطبیق قانون اساسی کار نگرفته‌اند.
معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان افزود:” در ۱۲ سال گذشته موارد متعدد از شک، تردید، سوال و ابهام [در راستای تطبیق قانون اساسی] ایجاد شده که از کنار آنها به سادگی گذشته‌ایم و به احکام قانون اساسی خود وقع و احترام ننهاده‌‌ایم.”
او گفت که بر اساس مفاد قانون اساسی مراقبت از اجراء قانون اساسی کشور از وظایف رئیس جمهوری است. تفسیر سایر قوانین و مطابقت آن با قانون اساسی از صلاحیت دادگاه عالی و تفسیر قانون اساسی نیز وظیفه کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی است.
آقای دانش با اشاره به اینکه از یک سال تاکنون این کمیسیون تعطیل است، از نمایندگان مجلس خواست که به اعضاء جدید این کمیسیون که امروز برای رای تایید به مجلس نمایندگان معرفی شدند، رای دهند.
معاون دوم رئیس جمهوری از اعضای تازه معرفی شده نیز خواست که قداست، اهمیت، استقلال و بی‌طرفی این کمیسیون را درک کنند و در صورت گرفتن رای تایید با جرائت و شهامت عمل کنند.
او گفت:”ما انتظار داریم که کمیسیون بر اعمال سه قوه دولت و بخصوص قوه اجرائی که بیشتر از دیگران در مظان نقض قانون اساسی است با شجاعت و قاطعیت نظارت داشته باشد.”
آقای دانش افزود:”ما روزی می‌توانیم حاکمیت قانونی را به معنی واقعی آن عملی سازیم که اعضاء کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی، هر یک از مقامات عالی رتبه دولتی، همانند رئیس جمهور، معاونین و وزار را زیر تیغ نظارت خود قرار دهند و هرچند مدت یک بار از موارد نقض قانون اساسی به مردم افغانستان گزارش ارائه کنند.”
آقای دانش امروز عبدالحسیب احدی را به عنوان عضو دادگاه عالی برای گرفتن رای تایید به مجلس نمایندگان افغانستان معرفی‌ کرد.
او همچنین محمد قاسم هاشمزی، عبدالله شفایی، سید ابوبکر متقی، عبدالروف هروی، قاضی محمد عارف حافظ و خانم غزال حارث را به عنوان اعضاء کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی معرفی کرد و از نمایندگان مجلس خواست که به آنان رای اعتماد دهند.
معاون رئیس جمهوری افغانستان: هر سه قوه قانون اساسی را نقض می‌کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *