وبسایت شخصی سرور دانش

معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان

متن بیانیه استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور در محفل امضای قرارداد ساختمان سرک گردن دیوال، سرک لیسه نعمان شهر چاریکار و سرک های داخل شهر ایبک ولایت سمنگان

اشاره: جهت عقد قرارداد سه پروژه ساختمان بخش دوم سرک گردن دیوال به طول ۶۰کیلومتر از منطقه خاک افغانان در ولسوالی بهسود ولایت میدان وردک تا مرکز ولسوالی پنجاب ولایت بامیان، سرک لیسه نعمان شهر چاریکار ولایت پروان تا منطقه قلعه بلند ولسوالی بگرام و سرک های مرکز شهر ایبک ولایت سمنگان، محفلی در قصر صدارت عظمی، دفتر معاونت دوم ریاست جمهوری برگزار شد.

در این محفل استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان طی سخنانی به تحرک پروژه های انکشافی بر اساس سه معیار منافع ملی، موثریت اقتصادی و عدالت اجتماعی در حکومت وحدت ملی اشاره کرد و وعده سپرد که هیات رهبری حکومت در وعده های خود مبنی بر انکشاف متوازن و شکستن زندان طبیعی مناطق مرکزی متعهد است و به آن ها عمل خواهد کرد. وی هم چنین ضمن برحق دانستن اعتراضات مردمی در باره پروژه های انکشافی از آنان خواست که علاوه بر نقد سازنده از حکومت، با آن همکار نیز باشند.

متن سخنان معاون رییس جمهور به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم/

حضار گرامی! مهمانان عالیقدر!/

در ابتدا حضور شما را در محفل امضای سه قرارداد مهم سرک سازی گرامی می دارم و به همه شما خیر مقدم می گویم. بسیار خوشحال و خورسند هستم که در سلسله افتتاح یا انعقاد قرارداد پروژه های مهم اقتصادی، امروز سه قرارداد مهم دیگر توسعوی در عرصه سرکهای کشور به امضا می رسد. امسال علی رغم چالش های امنیتی و مشکلات ناشی از جنگ تحمیلی، خوشبختانه شاهد تحرک و تطبیق پروژه های کلان ملی هستیم. حکومت وحدت ملی مصمم است که در جهت رونق اقتصادی و تجارتی و بهبود وضعیت زندگی مردم، پروژه های کلانی را که در طول سالیان اخیر راکد و متوقف مانده بودند، با مدیریت درست فنی و تخنیکی از نو فعال ساخته و به بهره برداری بسپارد که افتتاح بند مهم سلما، امضای تفاهمنامه توسعه بند کجکی، قرارداد بند برق بخش آباد ولایت فراه، آماده شدن تدارکات و قراردادهای نزدیک به ۲۰ بند دیگر، راه اندازی مجدد پروژه های راکد سرک ها و شاهراهها و احداث لین های برق برای مناطق مختلف کشور و از آن جمله لین ۵۰۰ کیلو ولت ترکمنستان، تمدید لین ۲۲۰ کیلو ولت با ظرفیت ۳۰۰ میگاوات برق از دوشی الی بامیان و دهها پروژه کوچک و بزرگ دیگر که هفته وار از طریق کمیسیون ملی تدارکات طی مراحل می شود، شاهد این مدعا است.

در کنار پروژه های ملی، پروژه های دیگری است که اختصاص به افغانستان نداشته و می تواند سرنوشت منطقه ما را دگرگون کند و زمینه رقابت مثبت و سازنده را بین همسایگان ما فراهم نماید. آغاز کار پروژه های مهم تاپی، کاسا یکهزار، تفاهمنامه چابهار، خط آهن و مانند آن به عنوان پروژه های منطقه ای، نمونه روشنی از یک سیاست فعال منطقوی افغانستان است که باعث تغییر مثبت در همکاری اقتصادی منطقه ای با همسایه های دور و نزدیک و موجب از بین رفتن فضای شک و تردید و جلب اعتماد و همکاری جامعه بین المللی شده است. در این رابطه ما از کشورهای دور و نزدیک دیگر هم توقع داریم که بیایند به جای رقابت های منفی و جنگ های نیابتی، به همکاری و رقابت مثبت و به منافع اقتصادی منطقه و رفاه زندگی مردمان خود بیندیشیم. افغانستان حاضر است به عنوان چهارراه ترانزیت منطقه به عنوان یک پل دوستی، همه چارسوی آسیا را به همدیگر و آسیا را به اروپا وصل نماید.

حضار گرامی و هموطنان عزیز!

افتتاح و آغاز این پروژه های مهم را که گام های بزرگی در جهت بازسازی و توسعه و رونق اقتصادی کشور محسوب می گردد، به همه هموطنان خود و به دولت و ملت بزرگ افغانستان و مخصوصا به جلالت مآب رئیس جمهور که همه مراحل این پروژه ها را شخصا و با جدیت تمام تعقیب و نظارت می کند، تبریک می گویم.

پروژه هایی که امروز شاهد انعقاد قرارداد آنها هستیم، پروژه های مهم سرک سازی در چندین ولایت افغانستان است:

اول، ساختمان سرک لیسه نعمان شهر چاریکار الی ولسوالی بگرام است به طول تقریبا ۱۳ کیلو متر با قیمت ۲۵۰۳۲۰۶۶۰ افغانی از طرف اداره راه سازی روستایی وزارت فواید عامه که به مدت ۱۴ ماه توسط قراردادی باید تکمیل شود.

دوم، ساختمان سرک های داخل شهر ایبک ولایت سمنگان است به طور ۲۴ کیلومتر و ۹۷۸ متر با قیمت ۶۴۲۴۸۰۲۵۹ افغانی از طرف وزارت فواید عامه که به مدت ۱۲ ماه توسط قراردادی باید تکمیل گردد.

پروژه سوم، بخش دوم سرک گردن دیوال میدان وردک است به طول ۶۰ کیلو متر با قیمت ۴۴۶۳۰۷۷۰۱۱ از طرف وزارت فواید عامه که به مدت ۳۲ ماه کاری توسط قراردادی باید تکمیل گردد.

حضار گرامی!

آنچه در طراحی و تطبیق پروژه های انکشافی مهم است این است که باید سه معیار و سه عنصر اصلی در تنظیم آن ها در نظر گرفته شود: منافع ملی، مؤثریت اقتصادی و انکشاف متوازن یا عدالت اجتماعی. در این میان آنچه برای عامه مردم بسیار اهمیت دارد، توجه به عنصر سوم یعنی انکشاف متوازن است. زیرا در گذشته های تاریخ کشور، به این عنصر کمتر توجه شده و مردم افغانستان شاهد ستم ها و بی عدالتی ها و تبعیض ها در تطبیق پروژه های انکشافی بوده اند و به همین جهت چندی پیش شاهد اعتراضات شدید مردم در مورد انتقال لین ۵۰۰ کیلو ولت از مسیر بامیان بودیم. این اعتراضات، بجا و بحق و از منظر عدالتخواهی و حق طلبی بود. منطق این اعتراض هم این بود که چرا یک اداره دولتی، پروژه ای را که بر اساس سروی یک شرکت معتبر بین المللی تنظیم شده، بدون دلیل موجه و قانونی تغییر مسیر داده است. حکومت وحدت ملی افغانستان ضمن پذیرفتن این اعتراض و بجا دانستن آن، از آنجا که در مقابل یک عمل انجام شده قرار گرفته و تغییر مجدد مسیر لین را دشوار و بلکه غیر ممکن می دانست، تصمیم گرفت که برای تحقق انکشاف متوازن و عدالت اجتماعی از یکسو و اجتناب از کشمکش ها و اختلافات سمتی و قومی از سوی دیگر، لین ۵۰۰ کیلوولت را بر اساس مطالعات و دیزاین انجام شده از مسیر سالنگ و لین ۲۲۰ کیلوولت را از مسیر دوشی الی بامیان و مناطق مرکزی انتقال دهد که تفاهمنامه تمویل دوشی- بامیان با بانک انکشاف آسیایی به تاریخ ۳۰ جوزای ۱۳۹۵ در ارگ به امضا رسید. پروژه دوشی- بامیان علاوه بر سروی و دیزاین، شامل سه بخش می باشد: انتقال لین ۲۲۰ کیلو ولت، ساختمان سب استیشن در بامیان و ساختمان شبکه توزیعی در بامیان که همه این بخش ها از سرطان امسال آغاز و طبق جدول زمانی تعیین شده باید تکمیل گردد. تطبیق این پروژه نه تنها باعث روشنایی مناطق مرکزی بلکه فعالیت های اقتصادی و تجارتی و صنعتی در بامیان را نیز رونق خواهد بخشید.

قابل یادآوری می دانم که مناطق مرکزی یا هزاره جات افغانستان یکی از مناطق محروم کشور است که در طول سالیان متمادی علی رغم این که از منابع زیر زمینی و معادن بسیار مهم و همچنین مناظر زیبای طبیعی و آثار تاریخی و باستانی و ظرفیت بالای فرهنگی، توریستی و زراعتی برخوردار است، از انکشاف در عرصه های سرک، برق، میدان های هوایی و پروژه های آبیاری و زراعتی و غیره محروم باقی مانده است. ما امیدواریم در دوره حکومت وحدت ملی و به همت نهادها و وزارت های مربوطه ما مناطق مرکزی از محرومیت تاریخی خارج شود.

اکنون در کنار پروژه انتقال برق به بامیان، سه پروژه مهم دیگر نیز در نظر گرفته شده که همگی مربوط به وزارت فواید عامه و در عرصه سرک سازی است. در میان این سه پروژه مهم ترین آن ها همین سرک گردن دیوال است که در واقع به عنوان یک دهلیز ترانسپورتی، شرق افغانستان را به غرب آن وصل نموده و از لحاظ ایجاد کار و مؤثریت و رشد اقتصادی و تأمین منافع ملی نه تنها برای مناطق مرکزی بلکه برای همه کشور یک پروژه حیاتی است. پروژه دوم و سوم سرک دره صوف- یکه ولنگ به عنوان دهلیز شمال به جنوب افغانستان به طول ۱۷۸ کیلومتر و با بودجه ۲۰۰ میلیون دالر از طرف بانک انکشاف آسیایی و سرک دوشی- بامیان به طول ۱۵۲ کیلومتر و به شمول ۸۶ کیلومتر در سالنگ، با بودجه ۲۵۰ میلیون دالر از طرف بانک جهانی است که کار تدارکاتی هر دو پروژه ادامه دارد و امیدوار هستیم که با تلاش همکاران ما در وزارت فواید عامه، کارهای مقدماتی این دو پروژه هر چه زودتر تکمیل شده و به مرحله تطبیق گذاشته شود. با تطبیق این پروژه ها هم آرزوهای مردم مناطق مرکزی مبنی بر انکشاف متوازن برآورده خواهد شد و هم وعده های انتخاباتی ما مبنی بر آزاد ساختن مناطق مرکزی از زندان جغرافیایی جامه عمل خواهد پوشید.

اما در این میان آنچه مهم است توجه وزارت محترم فواید عامه به وظایف قانونی دولتی خود است که هم روند تطبیق این پروژه ها را سرعت ببخشد و هم کنترل و نظارت دقیق از پیشرفت و کیفیت کار داشته باشد. همچنین از وکلای مردم در شورای ملی از ولایات مختلف کشور و هم از جامعه مدنی و گروه های اجتماعی می خواهیم که همواره در مقابل حکومت و نهادهای مسئول تطبیق پروژه ها، صدای خود را همواره بلند نگهدارند و ضمن بیان اعتراضات و انتقادات خود با حکومت در جهت تحقق اهداف ملی و تأمین عدالت اجتماعی و انکشاف متوازن همکاری نمایند.

در پایان از جناب انجنیر بلیغ وزیر محترم فواید عامه، معینان و رؤسا و همه کارمندان و فعالین این وزارت که شبانه روز در جهت خدمت به مردم و احیای زیربناهای کشور تلاش می کنند صمیمانه تشکر و قدردانی می کنم و از خداوند متعال موفقیت مزید این عزیزان را خواهان هستم و همچنین از قراردادیان محترم که در این جلسه حضور یافته و تطبیق این سه پروژه را به عهده گرفته اند هم تشکر می کنم و هم به طور جدی از ایشان می خواهم که مطابق معیارها، شرایط و وظایفی که در متن قرارداد وشرطنامه مشخص شده، پروژه ها را در وقت معینه آن ها تکمیل نمایند.

تشکر از توجه شما

السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *