وبسایت شخصی سرور دانش

معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان

پیام استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان به مناسبت فرا رسیدن عید سعیدفطر

بسم الله الرحمن الرحیم/
فرارسیدن عید سعید فطر گرامی‌باد!
عید فطر، روز جشن و شادمانی روزه‌داران ومؤمنانی است که یک ماه کامل را در محضر معبود و پروردگارشان به عبادت و نیایش ویژه مشغول بوده و به پاس گذراندن موفقانۀ امتحان الهی در این روز میمون و مبارک به نماز شکر می ایستند وسر بر آستان حضرت دوست می‌سایند و نسبت به توفیق بندگی و پرستش خالصانه، ستایش می‌کنند.
اینجانب ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات مسلمین و مؤمنین، عید سعید فطر را به کافه مسلمانان، دولت و ملت مسلمان افغانستان، بخصوص به خانواده‌های داغدار شهدایی که در طول ماه‌های اخیر به‌ویژه شهدای آکادمی پولیس در پنج شنبه خونین کابل (۱۰ سرطان) که به‌ خاطر دفاع از دین و وطن جام شهادت نوشیده‌اند، تبریک و تهنیت عرض می‌کنم. برای همه شهدا بهشت برین و برای بستگان شان صبر و شکیبایی مسألت دارم.
با استفاده از این فرصت لازم می‌دانم نکاتی را خدمت شما ملت عزیز یادآور شوم:
۱- اسلام به عنوان دین رأفت، رحمت، مهربانی، اخوت و دوستی، همگان را به‌جای استفاده از هر نوع خشونت، افراط و تفریط، به گفتگوی متکی بر حکمت، تعقل، اندیشه و مجادله احسن دعوت نموده و به جای نفی و حذف، به تحمل و هم‌پذیری تأکید دارد. اما با تأسف آنچه که امروز با شیوه خشونت، انتحار، کشتار، ستم،غارت و رهزنی، بنام جنبش‌های اسلامی و با شعار تمسک به اسلام اولیه و تبعیت از مؤمنان سلف ظهور نموده و آتش فتنه شان دامن جهان اسلام را گرفته است، با اسلام و آموزه‌های اصیل آن کاملا بیگانه و حتی در تضاد قرار دارد.
در این رابطه مردم مسلمان افغانستان در طول سالیان اخیر، بیشتر از هر ملتی، قربانی جنگ، خشونت و افراط گرایی شده است. از همین رو ما امروز بیش از هر وقت دیگر، به مهربانی، دوستی، آرامش و تقویت امید و اعتماد مردم نیاز داریم. ما همگی باید خود را به ایجاد جامعه مرفه، مبتنی بر ترویج اعتدال، تحکیم دوستی‌ها و توسعه پایدار، مکلف و مسئول بدانیم. به همین جهت از علمای جهان اسلام واندیشمندان مسلمان مخصوصاً از علمای جید کشور توقع می‌رود که با استفاده از هر فرصتی به‌خصوص عید سعید فطر پیام اصیل دین را برای مردم تبیین نموده و آموزه‌های صلح آمیز دینی و سنت‌های مهرورزانه ملی را تبلیغ و ترویج نموده و پرده از چهره سیاه ومنحوس تروریزم و مزدوران بیگانه بر دارند.
۲- امروز دولت و ملت افغانستان در یک جنگ تحمیلی و درتقابل با تروریزم بین‌المللی قرار دارند. همان‌گونه‌ که دشمنان با بمب و گلوله، مردم ما را هدف قرار می‌دهند، ایادی شان نیز زهر نفاق مذهبی، تفرقه قومی، بد بینی اجتماعی و روحیه ناامیدی را در روح و روان مردم تزریق می‌کنند. بنابراین لازم است با تأکید بر تحکیم روابط برادرانه و مناسبات دوستانه بین تمام اقوام و قبایل و گروه های سیاسی و اجتماعی افغانستان، در ایام عید با عیادت از مجروحان و خبرگیری از خانواده‌های شهدا، همدلی و همبستگی دینی و وحدت ملی خود را به نمایش گذاشته و با حمایت از قوای مسلح و نیروهای امنیتی و دفاعی خود به دشمنان کشور خود تفهیم نماییم که ما تسلیم دسایس آن‌ها نشده بلکه با اراده استوار و صفوف متحد و فشرده و فارغ از مرزبندی های پوچ قومی، زبانی و مذهبی، جدی تر از گذشته، از ارزش‌های ملی و دینی خود و از حکومت مشروع و منتخب افغانستان به عنوان ممثل اقتدار و حاکمیت ملی خود دفاع و حمایت خواهیم کرد.
۳- حکومت وحدت ملی با همه چالش هایی که با آن ها مواجه بوده و است، حکومتی است که پاسدار نظم سیاسی و حقوقی کشور و مجری قانون اساسی و مظهر اراده مردم است و از همین رو باید گفت تضعیف و تخریب این حکومت با شیوه های غیر دموکراتیک، به تقویت دشمن و فراهم کردن زمینه رشد خشونت و افراط گرایی و تضعیف نظم سیاسی و حقوقی کشور منتهی خواهد شد و در این رابطه گروه ها و حلقاتی که از موقف اپوزیسیون هم سخن می گویند، اگر نظام سیاسی و قانون اساسی کشور را قبول دارند، باید بدانند که این حکومت تمثیل کننده نظام سیاسی کشور است و آنان تحقق اهداف، برنامه ها و طرح های خود را باید از مجاری دموکراتیک و مشارکت در انتخابات های آینده پارلمانی و ریاست جمهوری دنبال کنند نه با ادعای برگزاری انتخابات زودرس یا لویه جرگه عنعنوی و مانند آن که خود هم در مغایرت کامل با قانون اساسی افغانستان قرار دارد و هم منطقی و عملی نیست.
۴- حکومت افغانستان با تمام امکانات، ضمن دفاع از تمامیت ارضی کشور و دفع تجاوزات مزدوران بیگانه و علی رغم این که دشمن هنوز هم همچنان بر طبل جنگ و خشونت می کوبد، صادقانه تلاش می کند فرصت مناسب را برای آوردن صلح فراهم نماید و در این مسیر از هر طرح و تلاشی که ارزش‌های قانون اساسی و دست آوردهای ملت افغانستان در عرصه های دموکراسی، آزادی و حقوق شهروندی را تهدید نکند، استقبال می نماید. اما همگان باید بدانند صلح طلبی ما نه نشانه ضعف ما است و نه نشانه نرمش با دشمن. دشمنانی که از هیچ نوع قتل و کشتار افراد بی گناه و تخریب کشور ابا ندارند، باید بدانند که قانون و عدالت در باره آنان تطبیق خواهد شد و در هیچ نقطه ای از این کشور جای امن برای خود نخواهند داشت و پیوسته تحت ضربات کوبنده نیروهای شجاع و جان بر کف امنیتی و دفاعی قرار خواهند گرفت مگر این که دست از خشونت برداشته، به ندای صلح طلبی ملت افغانستان پاسخ مثبت دهند و از طریق مشی سیاسی وارد مذاکره شوند.
۵- حکومت وحدت ملی جهت رشد اقتصادی و بهبود زندگی مردم نیز از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد وبا اجرای پروگرام‌های انکشافی وتوسعوی و باسرعت بخشیدن به آن در این راستا اقدام خواهد کرد. چنان‌که در سال جاری به ارزش میلیاردها افغانی پروژه‌های زیربنایی در عرصه‌های مختلف و در سراسر کشور راه اندازی شده و پروژه‌های زیادی در آستانۀ تدارکات و تطبیق قرار دارند.پروژه های کلان بند سلما، بند کجکی، بند بخش آباد فراه، تاپی، کاسا یکهزار، لین ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان، لین ۲۲۰ کیلوولت بامیان، راه های مواصلاتی و ده ها پروژه ساختمانی و خدماتی دیگر و سرمایه گذاری های سکتور خصوصی، نمونه ای از اقدامات جدی حکومت وحدت ملی در این راستا است. ما بر بنیاد سه معیار منافع ملی، مؤثریت اقتصادی، تأمین عدالت اجتماعی یا انکشاف متوازن در مورد پروژه‌ها تصمیم می‌گیریم وبه کمک خداوند و حمایت مردم سربلند خود، زندگی را برای هر شهروند این سرزمین بهتر خواهیم کرد.
۶- حکومت وحدت ملی تلاش دارد تا اداره دولتی را اصلاح و دامنه فساد را از درون نهادهای دولتی برچیند. عزم دولت، قاطع وتصمیم ما در مبارزه با فساد برگشت ناپذیر است.تأسیس و افتتاح «مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه فساد اداری» تلاش جدی برای زدودن این معضل ملی است. توقع ما از مردم نجیب افغانستان و شخصیت ها و نخبگان سیاسی و فرهنگی کشور،حمایت از برنامه مبارزه با فساد مزمن اداری است تا بتوانیم در برابر دخالت‌های پیدا و پنهان برخی افراد و حلقات وسنگ اندازی‌ها، جهت رسیدن به هدف فوق موفق شویم.
۷- نکته مهم دیگر جایگاه افغانستان در صحنه بین المللی است که رهبری حکومت وحدت ملی در جهت ارتقای موقعیت و اعتبار کشور و تثبیت حقانیت افغانستان در مبارزه علیه تروریزم بین المللی گام های استواری برداشته است. امروز همگی می دانند که افغانستان هم در خط مقدم نبرد علیه تروریزم و افراطیت قرار دارد و هم این که در برقراری صلح و امنیت پایدار در منطقه و همکاری های منطقوی صادقانه تلاش کرده است. از این رو در روزهای آینده شاهد برگزاری دو کنفرانس مهم و سرنوشت ساز وارسا و بعد هم بروکسل در باره افغانستان هستیم. در این دو کنفرانس مهم بین المللی علی رغم تلاش های حامیان تروریسم بین المللی و اخلال گری های دشمنان و مخالفان دولت و ملت افغانستان، همکاران و متحدین بین المللی ما با ارزیابی اوضاع افغانستان و منطقه، یکبار دیگر بر تعهدات سیاسی، امنیتی و مالی خود در جهت حمایت و تقویت حکومت افغانستان و نیروهای امنیتی و دفاعی کشور تأکید می ورزند. ما ضمن سپاس مجدد به خاطر حمایت دوامدار جامعه بین المللی از افغانستان، از همه همکاران بین المللی خود می خواهیم که با توجه به شرایط خطیر و حساس کنونی و اوج یافتن تحرکات تندروان و تروریستان، علاوه بر تداوم حمایت از افغانستان، بر حامیان، تمویل کنندگان و پناه دهندگان تروریستان نیز فشار بیاورند تا از این نوع موضع گیری ها دست بردارند و در جهت برقراری صلح و امنیت در افغانستان و منطقه، صادقانه همکاری نمایند.
در پایان یک بار دیگر فرارسیدن عید سعید فطر، روز همبستگی و اتحاد امت اسلامی را تبریک گفته، برای شهدای راه آزادی و دفاع از مردم، بهشت برین و رحمت بیکران الهی و برای بازماندگان شان، عزت و سربلندی و برای ملت صبور و فداکار افغانستان، آرامش و سعادت آرزو دارم.
سرور دانش
معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان
۱۵ سرطان ۱۳۹۵ خورشیدی مطابق با ۳۰ رمضان ۱۴۳۷ هجری قمری

1 دیگاه در مورد “پیام استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان به مناسبت فرا رسیدن عید سعیدفطر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *