وبسایت شخصی سرور دانش

معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان

پیام جلالتماب استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان در پیوند به حلول ماه محرم و ایام عزاداری عاشورای حسینی

بسم الله الرحمن الرحیم
فرارسیدن محرم و عاشورای حسینی و سالروز شهادت امام حسین(ع) و یاران با وفایش را به حضور همه ملت مسلمان و متدین افغانستان، به خصوص دوستداران آن حضرت تسلیت می‌گویم و آرزو می‌کنم که بتوانیم از مکتب انسان‌ساز عاشورا درس‌های لازم را بیاموزیم.
اکنون که در آستانه یکی از بزرگ‌ترین حوادث تاریخی و عبرت‌آموز اسلام قرار داریم و هم چنین کشور و مردم ما در شرایط حساس و سرنوشت‌سازی قرار دارند، لازم می‌دانم با استفاده از آموزه‌ها و اهداف بلند عاشورا و هم‌چنین با الهام از پیام‌های روشنگر و دلسوزانه مراجع و علمای دینی نکاتی را یادآور شوم:
۱٫ خوش‌بختانه علی‌رغم مشکلات و چالش‌های بزرگ میان گروه‌ها در جهان اسلام، در کشور ما در این رابطه هیچ مشکلی وجود نداشته و پیروان مذاهب جعفری و حنفی سال‌های متمادی در کنار همدیگر برادروار زندگی کرده اند و به همدیگر احترام کامل دارند. به گونه‌ای که افغانستان اکنون در جهان اسلام، نمونه‌ای از اخوت اسلامی و مدارای مذهبی به شمار می‌رود. بنابراین از همه دوستداران امام حسین و عزاداران عزیز و متولیان امور می‌خواهم که به این وحدت و اخوت احترام گذاشته و از هرگونه رفتار و گفتاری که باعث خدشه دارشدن برادری و وحدت ملی در کشور می‌گردد، خودداری کنند.
۲٫ رفتارهای خلاف آموزه‌های دینی و اهداف بلند امام حسین، هم‌چون قمه‌زنی، زنجیرزنی‌های غیر متعارف، ایجاد راهبندان در مسیرهای پرتردد و ایجاد مزاحمت از بلندگوهای حسینه‌ها و مساجد در شب‌های عاشورا برای اهالی محل، بخشی از کارهایی است که بر اساس نظرات و توصیه‌های صریح همه مراجع و علمای بزرگوار باعث وهن عاشورا و سبب دوری مردم از محافل عزاداری گردیده است. بنابراین چه خوب است که از این گونه رفتارها پرهیز گردد.
۳٫ پیشنهاد می کنم که به جای اجرای مراسم چون قمه‌زنی و خون‌ریختن بی‌موجب در خیابان‌ها و حسینه‌ها، مردم متدین و پیروان آگاه امام حسین با مراجعه به مراکز صحی و شفاخانه‌ها برای هموطنان نیازمند و به خصوص برای فرزندان برومند کشور و نیروهای امنیتی که در جنگ با دشمن زبون زخمی گردیده اند و اکنون نیازمند خون هستند، خون‌های پاک خویش را اهدا کنند. بدون شک این اقدام انسان‌دوستانه موجبات رضایت خداوند و امام حسین را بسی بهتر از حرکاتی چون قمه زنی فراهم خواهد کرد.
۴٫ امنیت اولین و مهم ترین نیاز اساسی امروز جامعه ما است. زیرا دشمن خون خوارِ روسیاه از هر فرصتی برای به خاک و خون کشیدن مردم بی گناه ما استفاده می کند. بر اساس گزارش های دقیق نهادهای امنیتی، تهدیدات در سال جاری به خصوص در شهرهای بزرگ علیه عزاداران حسینی بسیار جدی است. به همین خاطر می طلبد که یکایک مردم شریف و عزادار به خصوص متولیان امور عزاداری و علمای بزرگوار، با چشمان باز و آگاهی کامل از تهدیدات، مراقب اوضاع باشند. همکاری و هماهنگی کامل با نیروهای امنیتی در تمام مراحل و ایام عزاداری یک اصل غیر قابل غفلت است و رهبری حکومت مخصوصا تمام نهادهای امنیتی ما در سال جاری، اهتمام خاص به تامین امنیت محافل عزاداری حسینی داشته اند و در تمام ایام عزاداری احضارات درجه‌اول امنیتی اعمال خواهد شد. بنابراین از تمام مردم عزیز و عزادار می‌خواهم که در طول ایام سوگواری از هیچ‌گونه همکاری با نیروهای امنیتی دریغ نورزند.
۵٫ از تمام رسانه‌های صوتی و تصویری کشور خواهشمندم که در طول ایام سوگواری عاشورا از پخش و نشر مطالب تحریک‌کننده و مخالف شئون آموزه‌های دینی و مذهبی خودداری کنند و به عقاید و باورهای همدیگر به خصوص به باورهای عمیق دینی و مذهبی مردم خود احترام گذارند. عاشورا بهترین فرصت را فراهم می‌کند تا رسانه‌های کشور با استفاده از پیام‌های بلند و انسانی عاشورا و نیز با استفاده از حضور علمای بزرگوار و کارشناسان مسایل دینی بخشی از رسالت رسانه‌ای خویش را در جهت روشنگری انجام دهند.
بار دیگر ایام عاشورای حسینی را به همگان تسلیت می‌گویم و آرزو می‌کنم که بتوانیم محافل تجلیل از سرور آزادگان را با آرامش کامل و در فضایی سرشار از امنیت و برادری سپری کنیم.
سرور دانش
معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان
۱۲ میزان ۱۳۹۵ شمسی
برابر با
اول محرم الحرام ۱۴۳۸ قمری
کابل- افغانستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *