اعلامیه مطبوعاتی استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور به مناسبت ختم موفقانه کار کمیته گزینش

بسم الله الرحمن الرحیم
بسیار جای مسرت و خرسندی است که کار کمیته گزینشِ کمیشنران کمیسیون های انتخاباتی با موفقیت و شفافیت کامل به پایان رسید. چنانکه اطلاع دارید بر اساس قانون جدید انتخابات، کمیته ای مرکب از 5 تن نمایندگان ستره محکمه، کمیسیون مستقل حقوق بشر، کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی و نهادهای مدنی مرتبط به انتخابات و شبکه زنان ایجاد گردید تا از میان داوطلبان واجد شرایط، تعداد 21 نفر را برای عضویت در کمیسیون مستقل انتخابات و تعداد 15 نفر را برای عضویت در کمیسیون شکایات انتخاباتی، با رعایت عالی ترین معیارها، به ریاست جمهوری معرفی نمایند. کمیته گزینش بعد از یک ماه کار شبانه روزی موفق شد دیروز لیست های کاندیدان را همراه با گزارش کار و شاخص ها و معیارهای گزینش خود، به جلالت مآب رئیس جمهور ارائه نمایند.
کمیته گزینش از میان 720 نفری که خود را برای عضویت در دو کمیسیون کاندید کرده بودند، افراد مورد نظر خود را با معیارهای ذیل برگزیده اند:
1. شرایط مندرج در قانون انتخابات.
2. حفظ بی طرفی و استقلال کامل.
3. عدم مداخله از سوی مقامات.
4. علنی بودن همه مراحل کار و با حضور ناظرین.
5. برگزاری امتحان و مصاحبه.
6. رعایت مشارکت ملی و جنسیتی.
7. تصمیم گیری نهایی با اتفاق آرا و بدون هیچ اختلاف نظر.
این نوع کار می تواند مدلی بسیار خوب و موفق برای پروسه های مشابه باشد. ما در حکومت مصمم هستیم که استفاده از این مدل را در سایر موارد نیز تعمیم بدهیم تا از تخطی ها، مداخلات و سوء استفاده ها جلوگیری شده و شفافیت و عدالت در گزینش ها و تقرری ها تطبیق گردد.
اکنون که مرحله نخست از شکل گیری کمیسیون های انتخاباتی با موفقیت سپری شده و افراد واجد شرایط و شایسته، کاندید شده اند، به ملت شریف افغانستان اطمینان می دهیم که مرحله بعدی آن یعنی انتخاب نهایی اعضای هفت نفره کمیسیون مستقل انتخابات و اعضای پنج نفره کمیسیون شکایات انتخاباتی، از میان لیست 36 نفره کمیته گزینش نیز به زودی و حد اکثر تا ختم هفته آینده، زیر نظر جناب رئیس جمهور و با رعایت احکام قانون و شفافیت کامل به پایان خواهد رسید.
ما امیدواریم با آغاز کار کمیسیون های انتخاباتی، زمینه برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه برای دوره های بعدی پارلمانی و ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی و ولسوالی فراهم گردد.
این جانب ضمن عرض تبریک این موفقیت بزرگ به دولت و ملت شریف افغانستان، مخصوصا به جلالت مآب رئیس جمهور، برای هر یک از اعضای محترم کمیته گزینش، توفیقات مزید را آرزو می کنم.
سرور دانش
معاون دوم رئیس جمهور
20/8/1395

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>