متن سخنرانی استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور در مراسم معرفی و تحلیف اعضای کمیسیون های انتخاباتی (ارگ ریاست جمهوری- 2 قوس 1395)

34881b8882798e6c95711d6bcfcd403c_xl

﴿بسم الله الرحمن الرحيم﴾
جلالت مآب رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، داکتر صاحب عبدالله رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی، معاونین محترم ریاست اجرائیه، رئیس صاحب مشرانو جرگه، جناب سید یوسف حلیم قاضی القضات و رئیس ستره محکمه، اعضای محترم ستره محکمه، جناب حمیدی لوی سارنوال، اعضای محترم کابینه، اعضای محترم شورای ملی، رئیس و اعضای محترم کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی، رئیس صاحب شورای علما، رهبران و نمایندگان احزاب سیاسی، اعضای محترم کمیته گزینش، اعضای محترم کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی، حاضرین گرامی! السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.
قبل از هر چیز لازم می دانم به روان پاک همه شهدای مظلوم افغانستان درود بفرستم، مخصوصا شهدای مظلومی که دیروز در جریان یک مراسم مردمی و مذهبی که به مناسبت اربعین شهادت فرزند رسول خدا امام حسین (ع) برگزار شده بود، به شهادت رسیدند. شهادت این عزیزان را به همه ملت مسلمان افغانستان مخصوصا به خانواده های آنان تسلیت عرض می کنم. این حمله ا نتحاری آن هم در مسجد و در یک مراسم دینی نشان داد که دشمنان مردم افغانستان هیچ نوع احترامی به اسلام و آموزه های آن و ارزش های انسانی قایل نیستند. این حادثه بدون تردید یک عمل ضد انسانی و از مصادیق جنایت علیه بشریت محسوب می گردد. امروز که دشمن در سنگرهای جنگ، از سوی فرزندان غیور و نیروهای جان بر کف امنیتی ما شکست خورده و مأیوس گردیده است، مردم ملکی را آماج قرار داده و از این راه ها دست به جنایت می زند. اما این گونه اعمال وحشیانه، نه بر عزم و اراده دولت افغانستان مبنی بر مبارزه جدی با تروریست های جنایت پیشه، خللی وارد می کند و نه اخوت و برادری مردم افغانستان را خدشه دار می سازد. از این رو توقع ما از همه اقشار و گروه های مختلف مردم افغانستان و همه اقوام و پیروان مذاهب حنفی و جعفری این است که آگاهی و هوشیاری خود را حفظ کرده و با صفوف متحد و منسجم و با حمایت قاطع از نیروهای فداکار و قهرمان امنیتی و دفاعی خود، نشان دهند که هرگز تسلیم توطئه های دشمن نشده و مبارزه بی امان خود را در مقابل تروریستان خون آشام ادامه می دهند.
اما نکته ای را که در این مجلس بزرگ و در حضور جلالت مآب رئیس جمهور، قابل یادآوری می دانم این است که نهادهای امنیتی ما مخصوصا در شهر کابل مسئولیت بیشتر از این دارند. مردم ما بعد از این، هیچ نوع تعلل و کوتاهی را نمی توانند بپذیرند. قوماندانی امنیه، گارنیزیون کابل و هر حوزه پولیس و امنیت ملی ما مکلف هستند که امینت ساحه کار خود را مخصوصا امنیت اجتماعات، گردهمایی ها، مراسم دینی و مذهبی مردم را باید تأمین کنند. آن هم در شرایطی که همگی می دانیم که دشمن در کمین بوده و از هر فرصت برای قتل عام مردم استفاده می کند. وقوع چنین رویدادها و عدم حضور نیروهای امنیتی در ساحه مراسم دیروز در مسجد باقر العلوم، نشانه آشکار یک ناتوانی و یا یک تقصیر است که باید در شورای امنیت ملی افغانستان مورد بررسی قرار گرفته و به سؤالات مردم در این زمینه پاسخ گفته شود.
حضار گرامی!
در کنار رویداد های تلخ و غم انگیز که تحمل آن ها برای همه ما بسیار سنگین است، جای خورسندی است که ما در عرصه های دیگر شاهد رویدادهای مثبت و امیدوار کننده نیز هستیم که مجلس امروز در باره معرفی کمیسیون های جدید انتخاباتی یکی از آن ها است. انتخابات در دنیای امروز یک عامل مهم و اساسی و یک رکن اصلی در تقویت مردم سالاری، ایجاد مشروعیت، ثبات، صلح و همپذیری است. در یک و نیم دهه اخیر نظام سیاسی افغانستان مطابق به احکام وثیقه ملی ما قانون اساسی، بر مبنای انتخابات و اراده مردم شکل گرفته است. هر گونه بی توجهی در این مورد و تعلل در عدم برگزاری انتخابات، همه دستاوردهای ما را در معرض خطر قرار می دهد. از این رو حکومت وحدت ملی کوشش کرد که بتواند انتخابات پارلمانی را به موقع برگزار کند اما متأسفانه به علل و عوامل مختلف که فعلا جای ذکر آن ها نیست، برگزاری این امر مهم ملی با تأخیر مواجه شد. خوشبختانه در ماه های اخیر با تلاش های رهبری حکومت وحدت ملی این بن بست شکسته شد. من از نزدیک شاهد بودم و باید امروز به ملت شریف افغانستان بگویم که حتی در جلسات دو نفری که با جلالت مآب رئیس جمهور داشتم، ایشان با جدیت و صداقت تمام، تأکید می کردند که انتخابات یک ضرورت حیاتی برای کشور است و به هر ترتیب ممکن باید راهی پیدا کنید که این بن بست بشکند و آمادگی برای انتخابات گرفته شود و با استفاده از تجربیات گذشته هر نوع اصلاحاتی که لازم باشد هم در این مرحله عملی گردد. به این جهت از اوایل سال 1394 این جانب شخصا از طرف رهبری دولت مسئولیت پیدا کردم که با انجام رایزنی های لازم این موضوع را تعقیب و نظارت کنم. در طول یک سال و هشت ماه گذشته فعالیت های زیادی در این زمینه انجام شد که ذکر تفصیلی آن ها به طول می انجامد اما به عنوان ارائه یک گزارش کوتاه برای مردم افغانستان، فشرده کارهای انجام شده را در سه محور خلاصه می کنم:
اول- ایجاد کمیسیون اصلاحات انتخاباتی:
از اوایل سال 94 کار در مورد نحوه تطبیق اصلاحات انتخاباتی و ایجاد کمیسیون خاص اصلاحات انتخاباتی، آغاز شد و بعد از تهیه فرمان رئیس جمهور و لایحه وظایف کمیسیون اصلاحات، سرانجام به تاریخ 25 سرطان 1394 با صدور فرمان ریاست جمهوری، کمیسیون اصلاحات انتخاباتی مرکب از 14 عضو ایجاد شده و آغاز به کار کرد. این کمیسیون موظف بود که پیشنهادات و طرح های خود را برای اصلاحات کوتاه مدت، میان مدت و درازمدت، در خلال چهار ماه تکمیل کرده و به رهبری حکومت ارائه نماید. کمیسیون طرح های پیشنهادی خود را در مورد اصلاحات کوتاه مدت در 11 فقره تنظیم کرده و به تاریخ 12/6/94 به حکومت ارائه نمود. رهبری حکومت از این پیشنهادات استقبال کرده و از 11 فقره آن 8 فقره کاملا مورد تأیید قرار گرفت و 3 فقره دیگر برای تدقیق و بررسی بیشتر به کمیسیون اصلاحات عودت داده شد. 8 فقره مورد تأیید عبارت بود از: اصلاحات در مورد ثبت نام رأی دهندگان، مراکز رأی دهی، ترکیب کمیته گزینش، ترکیب و ساختار کمیسیون مستقل انتخابات، ترکیب و ساختار کمیسیون شکایات انتخاباتی، کرسی های اختصاصی زنان در شوراهای ولایتی و ولسوالی ها و یک کرسی اختصاصی برای اهل هنود. اما سه فقره مسترد شده عبارت بود از: نظام انتخاباتی، حوزه انتخاباتی و کمیته شفافیت.
کمیسیون اصلاحات انتخاباتی در دوره دوم کار خود هم پیشنهادات درازمدت خود را تدوین و ارائه کرد و هم دو موضوع باقی مانده یعنی نظام انتخاباتی و حوزه انتخاباتی را بررسی بیشتر کرده و طرح نهایی خود را در اول زمستان 94 به حکومت تقدیم کرد که در این جا به سهم خود از همه اعضای کمیسیون اصلاحات انتخاباتی که واقعا به صورت مسلکی و مسئولانه و با دقت، انتخابات افغانستان را مورد مطالعه جامع قرار داده و با آسیب شناسی دقیق، طرح جامعی را تهیه کرده بودند، تشکر و سپاسگذاری می کنم.
دوم- تصویب قانون انتخابات:
بعد از ختم کار کمیسیون اصلاحات انتخاباتی، متن طرح پیشنهادی آن کمیسیون در اختیار این جانب قرار گرفت که در همکاری با وزارت محترم عدلیه و اداره امور ریاست جمهوری، متن قانون انتخابات و قانون تشکیل و صلاحیت کمیسیون های انتخاباتی را با در نظرداشت پیشنهادات جدید، تعدیل و برای تأیید به کابینه آماده نماییم. برای تدقیق نهایی هم یک کمیته حقوقی و تخنیکی دیگری نیز با حضور جناب قاضی القضات، لوی سارنوال، وزیر عدلیه، رئیس کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی، رئیس بورد مشورتی حقوقی ریاست جمهوری و همکاران دیگر ایجاد کردیم که با تدقیق بیشتر، متن نهایی هر دو قانون را آماده ساختیم و در کابینه هم مورد تأیید قرار گرفت و به خاطر استعجالیت با فرمان تقنینی نافذ گردید اما چنانکه می دانید این فرمان تقنینی دو بار به شورای ملی فرستاده شد و دو بار رد گردید و این باعث شد که اقدامات دیگر هم در رابطه با انتخابات به تعویق بیفتد.
سرانجام بار آخر بر اساس نظر مشورتی حقوقی کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی، تصمیم بر این شد که قانون انتخابات بدون ارائه به شورای ملی و با فرمان تقنینی تصویب شود و هر چه عاجل، اقدامات اولیه در مورد انتخابات آغاز شود. بر این اساس قانون جدید انتخابات بار دیگر زیر نظر کمیته ای که نام بردم، مورد تدقیق قرار گرفت و در 109 ماده با فرمان تقنینی نافذ و به تاریخ میزان 1395 در جریده رسمی نشر گردید.
قانون جدید انتخابات در پرتو پیشنهادات کمیسیون اصلاحات انتخاباتی و همچنین مشوره های لازم با کارشناسان انتخاباتی و تجربیات اعضای هر دو کمیسیون قبلی انتخاباتی تهیه شده و بر اساس ارزیابی برخی از صاحب نظران جامع ترین قانون انتخاباتی است که می تواند حد اقل تا 50 سال دیگر نیازهای انتخاباتی کشور را پاسخگو باشد.
قابل ذکر است که در این قانون با این که تمام کاستی های قوانین قبلی رفع گردیده و اکثر پیشنهادات اصلاحی در آن گنجانده شده است اما در دو مورد یعنی نظام انتخاباتی و حوزه انتخاباتی پارلمانی، به دلیل پیچیدگی این دو موضوع و این که هر نوع تغییر در این دو مورد، مطالعه و بررسی بیشتر و وقت بیشتر لازم دارد، حکومت تصمیم مشخصی نگرفته و مطابق ماده 35 این قانون، تصمیم نهایی به کمیسیون مستقل انتخابات واگذار شده است که در آینده نزدیک باید طرح جامع خود را در باره حوزه های انتخاباتی جهت تصمیم گیری به کابینه افغانستان ارائه نماید.
سوم- کمیته گزینش و ایجاد کمیسیونهای جدید
بر اساس قانون جدید انتخابات و بلافاصله بعد از نافذ شدن آن، کمیته گزینش مرکب از نمایندگان تام الاختیار پنج نهادی که در قانون معین شده، (ستره محکمه، کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی، کمیسیون مستقل حقوق بشر، نهادهای مدنی مرتبط به انتخابات و نهادهای مرتبط به زنان) ایجاد شد. این کمیته مکلف گردید که در خلال یک ماه کار خود را تکمیل و لیست کاندیدان واجد شرایط را به ریاست جمهوری تقدیم کند.
تا جایی که در جلسات مختلف از اعضای این کمیته شنیدیم، این کمیته، در مطابقت با شرایطی که در قانون در باره اعضای کمیسیون های انتخاباتی تعیین شده و با یک میکانیزم بسیار شفاف و به دور از هر نوع مداخله از جانب حکومت و به صورت علنی و کاملا مستقل و بیطرفانه و بعد از بررسی های چند مرحله ای با تصمیم جمعی و توافق نظر، از میان 720 کاندید مطرح، نهایتا یک لیست 21 نفره را برای انتخاب 7 نفر عضو کمیسیون مستقل انتخابات و یک لیست 15 نفره را برای انتخاب 5 نفر عضو کمیسیون شکایات انتخاباتی به مقام ریاست جمهوری تقدیم کردند. بجا است که از تلاش های یکایک اعضای کمیته گزینش باید تشکر کنیم.
بر اساس قانون انتخابات، جناب رئیس جمهور صلاحیت داشتند که از میان هر دو لیست، اعضای هر دو کمیسیون را تعیین می کردند اما به خاطر شفافیت بیشتر و رعایت همه معیارها و شرایط، در طی جلساتی که یک هفته را در بر گرفت، با حضور جلالت مآب رئیس اجرائیه، جناب قاضی القضات، لوی سارنوال، رئیس کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی و این جانب، تحت ریاست رئیس جمهور، با همه 36 کاندید، مصاحبه حضوری صورت گرفت و در پایان با مشوره و دقت کامل و با اتفاق نظر، 12 نفر به حیث اعضای هر دو کمیسیون برگزیده شدند.
در این گزینش، عالی ترین معیارها از نگاه پاکی و صداقت، تخصص مسلکی، تجربیات کاری و توان مدیریتی و همچنین توازن قومی و جنسیتی در نظر گرفته شده است. از لیست پیشنهادی کاندیدان کمیسیون مستقل انتخابات که فراگیرتر بود، فعلا افرادی از شش قوم، به شمول دو زن از مجموع 7 عضو در این کمیسیون عضویت یافته اند و از لیست کاندیدان کمیسیون شکایات که از نگاه ترکیب محدودتر بود، از چهار قوم افغانستان به شمول یک زن از مجموع 5 عضو، حضور یافته اند.
حضار گرامی!
در مورد آمادگی های لازم اولیه برای انتخابات، آنچه وظیفه حکومت بود، از امروز با موفقیت به پایان رسید و اکنون وظیفه کمیسیون های محترم است که با یک تعهد وجدانی و احساس مسئولیت در مقابل ملت بزرگ افغانستان و با حفظ استقلال و بی طرفی کامل، کار را آغاز نمایند و با توجه به اهمیت و استعجالیت موضوع انتخابات، امیدواریم هر دو کمیسیون به اسرع وقت آمادگی گرفته و با فعال ساختن دستگاه اجرایی و اداری کمیسیون ها و تنظیم طرح جامع حوزه های انتخاباتی در مشوره و تفاهم با اهل خبره، احزاب سیاسی و نهادهای ذی ربط و تهیه تقویم انتخابات و تعیین تکلیف کارت های رأی دهی و ثبت نام رأی دهندگان و تنظیم پلان های بودجوی و امنیتی، تدابیر لازم را برای برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه برای ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی های افغانستان اتخاذ نمایند.
در پایان به نوبه خود این موفقیت بزرگ یعنی شکل گیری سازوکار حقوقی و قانونی انتخابات و تعیین اعضای جدید کمیسیون های انتخاباتی را به همه مردم افغانستان و به دولت و حکومت مخصوصا جلالت مآب رئیس جمهور و به اعضای محترم کمیسیون ها تبریک می گویم.
با آرزوی موفقیت و کامیابی برای اعضای محترم کمیسیون های انتخاباتی
و به امید برگزاری یک انتخابات شفاف، عمومی و عادلانه.
والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>