وبسایت شخصی سرور دانش

معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان

پیام امتنانیه جلالتماب استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان به جشنواره بین‌المللی پیشگام- ۷ دلو ۱۳۹۵

شاره:
هفته پیش جشنواره بین المللی پیشگام که در آن بیش از بیست تن از اندیشمندان و فرهیختگان علمی، ادبی و هنری کشور مورد تقدیر قرار گرفتند، از سوی چندین نهاد علمی و فرهنگی در دانشگاه کابل برگزار شد. در این جشنواره افراد مختلف در عرصه‌هایی چون حقوق، علوم سیاسی، ادبیات، هنر، ترجمه و … برگزیده شده بودند که به آنان تقدیرنامه و هم چنین تندیس جشنواره اهدا گردید.
در این میان آثار علمی و اکادمیک استاد سرور دانش نیز در عرصه مطالعات حقوقی برگزیده شد و به پاس تلاش‌ها و زحمات ایشان در عرصه دانش حقوق، تندیس جشنواره به وی اهدا گردید.
استاد سرور دانش معاون ریاست جمهوری نیز ضمن قدردانی از برگزار کنندگان جشنواره، پیامی نیز فرستاد که در جشنواره قرائت گردید. متن پیام معاون رییس جمهور به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
برگزار کنندگان محترم جشنواره پیشگام و تمام مهمانان شرکت‌کننده در این گردهمایی بزرگ علمی، درود بر شما و سلام بر همت بلند تان.
در نخست به‌جا می‌دانم که از حسن نظر و لطف برگزارکنندگان جشنواره پیشگام نسبت به انتخاب اینجانب به عنوان یکی از برگزیدگان در جشنواره قدردانی کنم و از خداوند بزرگ می‌خواهم که همه ما و شما را توفیق دهد تا در راستای دانش و آگاهی مردم افغانستان و در جهت پربار کردن فرهنگ و تمدن این سرزمین بکوشیم.
با تاسف باید اذعان داشت که رشد دانش و تولید علم در کشور ما مانند همه عرصه های دیگر دچار رکود و رخوت بی سابقه گردیده است. سرزمینی که روزگاری مهد تمدن و فرهنگ بود و هزاران دانشمند و ادیب از آن برخاسته اند، امروز در نهایت فقر فرهنگی و ناداری دانایی به سر می‌برد.
علی‌رغم دستاوردهای مثبت در طی سال‌های اخیر در زمینه تحصیلات اکادمیک و دانشگاهی و علی‌رغم رشد نسبی تحصیلات عالی به لحاظ کمی، هنوز کشور ما از استندردهای جهانی در عرصه دانش و تولید علم در سطح پایینی قرار دارد. اگر بگوییم که تولید علم در کشور ما در حد ابتدایی نسبت به کشورهای دیگر قرار دارد، سخن به گزافه نرانده ایم. زیرا رکن اصلی و اساسی تولید علم، رشد پژوهش و تحقیق در مراکز اکادمیک و تحقیقاتی است. امری که متاسفانه یا اصلا در کشور ما هنوز پا نگرفته و یا به صورت بسیار ضعیف و کمرنگ وجود دارد.
در چنین وضعیتی سربرآوردن و برخاستن کسانی، هم چون ققنوس از زیر خاکستر جنگ و آوارهای تاریخ به مثابه یک معجزه می‌ماند. هنوز هستند کسانی که چون بوعلی‌ها و فارابی‌ها در شرایط سخت زندگی دست از تحقیق و جستجوی دانش بر نمی‌دارند. در سال‌های اخیر نشانه‌های روشنی از تلاش و کوشش اهل علم در این سرزمین دیده می‌شود که امروز در چشنواره پیشگام از آنان تقدیر می‌گردد.
اکنون بیش از هر زمان دیگر احساس آرامش می‌کنم که در جمع نخبگانی قرار دارم که هرکدام رویای بزرگ برای ساختن و آبادی افغانستان در سر دارند و با جان و دل و با به‌جان خریدن هزاران سختی و رنج، کوله‌باری از فرهنگ و دانش برای رشد فرهنگ و تعالی مردم افغانستان مهیا کرده اند.
یک بار دیگر احساس مسرت و خوش‌حالی خویش را از جهت برگزاری جشنواره پیشگام با شما شریک می‌سازم و از همه دست اندرکاران این ابتکار بزرگ قدردانی می کنم که دست به چنین اقدامی زدند و هم چنین از این که این جانب را شایسته تقدیر دانستند.
سرور دانش
معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان
۷ دلو ۱۳۹۵
کابل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *