وبسایت شخصی سرور دانش

معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان

متن کامل بیانیه استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور در گردهمایی مردم دایکندی در نیلی(نیلی- پنجشنبه- ۲۹ سرطان ۱۳۹۶)

﴿بسم الله الرحمن الرحیم﴾
حضار گرامی، مردم شریف دایکندی، اعضای محترم کابینه، اعضای محترم شورای ملی، معینان و رؤسای ادارات حکومت مرکزی، نمایندگان محترم دفتر معاون دوم ریاست اجرائیه، خانم مرادی والی محترم، معاون والی و رؤسای ادارات ولایت دایکندی، رئیس و اعضای محترم شورای ولایتی، نمایندگان احزاب سیاسی، شورای علما، شوراهای زنان، جامعه مدنی، استادان و مسئولین مؤسسه تحصیلات عالی ناصر خسرو و مؤسسه تحصیلات عالی دایکندی، بزرگان، متنفذین، جوانان، اهالی رسانه، خانم ها و آقایان! السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.
امروز برای ما بسی جای افتخار و مسرت است که همراه با یک هیأت عالی رتبه دولتی مرکب از بیش از ۶۰ تن از وزرا، وکلا، سناتوران، معینان، رؤسا و مسئولین ادارات حکومت مرکزی در حضور مردم شریف دایکندی هستیم و ضمن بازدید از ولایت و بررسی فعالیت ها و برنامه های حکومت در این ولایت، پیشنهادات و نظریات مردم شریف دایکندی را می شنویم. در همین رابطه واسطه می شوم و سلام های گرم داکتر محمد اشرف غنی رئیس جمهور، داکتر عبدالله رئیس اجرائیه، استاد محمد کریم خلیلی رئیس شورای عالی صلح، استاد محقق معاون ریاست اجرائیه و سایر مقامات حکومت مرکزی را به حضور شما مردم شریف و عزتمند دایکندی تقدیم می کنم و از جلالت مآب رئیس جمهور پیام های ویژه هم برای شما دارم که در ضمن سخنانم خدمت شما ارائه خواهم کرد و همچنین از حضور گرم و صمیمی شما در این گردهمایی با شکوه و از استقبال گرم و تلاش های والی محترم و رؤسای ادارات و همکاران ایشان و مسئولین امنیتی ولایت مخصوصا قوماندان امنیه ولایت تشکر می کنم.
در آغاز گرامی می داریم سالروز شهادت فرزند رسول خدا، ششمین پیشوای مذهب جعفری امام جعفر صادق (ع) را؛ شخصیتی که با دانش بیکران خود جوهر دین و حقایق ایمان را به مردم آموزش داد و هزاران دانشمند را در مکتب خود تربیت کرد و غنی ترین مکتب فکری و مذهب فقهی را بنیان گذاشت.
همچنین درود می فرستم به روان پاک همه شهدای بزرگ ملت افغانستان و در رأس شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری، شهید صادقی نیلی، شهید صلح استاد برهان الدین ربانی، قهرمان ملی شهید احمدشاه مسعود، حاجی عبدالحق شهید، حاجی قدیر شهید، شهید سید مصطفی کاظمی و شهدای نیروهای دفاعی و امنیتی ، شهدای حوادث تروریستی امسال در همه ولایات کشور وشهدای دایکندی در حوادث تروریستی کابل و هرات بخصوص خانم سمیه محمدی عضو شورای ولایتی و سید طاهر سجادی و شیخ قنبر فیاض بندر از علمای فعال و دلسوز و پرتلاش ولایت دایکندی.
حضار گرامی!
با اغتنام از فرصت وضمن عرض تبریک به مناسبت سیزدهمین سالروز تأسیس و افتتاح ولایت دایکندی که سیزده سال قبل در همین روز ها صورت گرفت، در ابتدا از شما مردم شریف عذر تقصیر می خواهم که در طول سه سال اخیر نتوانستم از نزدیک در ولایت زیبای شما حضور پیدا کنم و اگر هم یکبار قصد آمدن داشتیم، به خاطر خرابی هوا از نیمه راه مجبور به برگشت شدیم. اما اکنون علاقه مندم امروز که بعد از چند سال، توفیق حضور در خدمت شما مردم شریف دایکندی نصیبم شده، مطالب کوتاهی را در سه بخش خدمت شما تقدیم کنم:
بخش اول- افتخارات و مبارزات مردم دایکندی:
چنانچه بارها گفته ام، دایکندی به عنوان سرزمین دلیران، زادگاه شیرمردان بزرگ و شجاعی است که در طول تاریخ این سرزمین، در راه احقاق حق و تأمین عدالت و مبارزه با زورگویی و ستم و استبداد، با شجاعت تمام مبارزه کردند و از حقوق مردم مظلوم دفاع نمودند. خوب است برای آگاهی نسل امروز دایکندی، از تنی چند از مبارزان نامدار این خطه یاد کنم:
– میر محمد عظیم بیگ سه پای؛ مرد مبارز و جنگجوی دلاوری که در زمان هجوم لشکر امیر عبدالرحمن، چند هزار تن از جنگجویان هزاره جات را رهبری می کرد و سرانجام با فریب و نیرنگ دستگیر شده و به شهادت رسید.
– میر محمد نعیم خان از اسکوی شهرستان که علیه حکومت محلی وقت قیام کرد و سپس با دو پسرش ۲۵ سال را در زندان گذراندند.
– نجف بیگ شیرو که دو هزار نفر مسلح داشت و بر ضد حکومت مستبد قیام کرد و در میدان جنگ همراه با همسرش به نام تاجور آغه کشته شدند.
– سردار دلیر دیگری که باید از او نام برد، ابراهیم خان گاوسوار است که قیام سال های ۱۳۲۴ و ۱۳۲۵ او در شهرستان معروف است و همچنین مشارکت او در قیام علامه شهید سید اسماعیل بلخی در سال ۱۳۲۹ که به همین جهت ۱۴ سال و شش ماه و ده روز را همراه با شهید بلخی در زندان سپری کرد و در سال ۱۳۴۳ از زندان رها گردید و لی باز هم اجازه اقامت در کابل و یا زادگاهش را نیافت و به بغلان تبعید گردید و در قوس ۱۳۶۱ در قبرستان تبعیدگاهش در منطقه گاوسواران بغلان به خاک سپرده شد.
در آن سال ها تعدادی از شخصیت های این ولایت به نمایندگی از مردم در شورای ملی افغانستان نیز خدمت کردند که لازم است از آن ها هم یاد کنم: محمد اکبر خان، شاه موسی خان(دوره نهم و دهم شورای ملی)، محمد اکبر شاه عالمی، سهراب علی خان(دوره یازدهم و دوازدهم)، لعل محمد خان و غلام حسین خان یوسفی(دوره سیزدهم) و دیگران که یاد همه آنان گرامی باد.
همچنین لازم می دانم که از جمعی دیگری از بزرگان، علما و مجاهدین این ولایت یاد کنم که همگی عمری را در راه خدمت به مردم این ولایت صرف کردند و امروز جای آنان در میان ما خالی است، همچون: عالم پارسا و واعظ شهیر این ولایت مرحوم حاج شیخ قاسم علی سنگ تخت، آیت الله مرحوم شیخ حسن خسروی که استاد اکثر علما و طلاب این خطه و بنیانگذار حوزه بزرگ علمیه بودند، شهید شیخ ناظر حسین شهرستانی، محمد کاظم افکاری شهرستانی، شیخ غلام علی موحدی اشترلی، استاد یوسف واعظی شهرستانی، استاد امان الله موحدی، استاد مصطفی اعتمادی، استاد حسین داد امینی اشترلی، مرحوم شیخ انور مبلغ، سید عبدالله موسوی، امان الله امینی شیخمیرانی، ابراهیم خلیلی، عبدالحسین اخلاقی کومی، استاد محمد اسحاق محقق چارقل، شهید امیر محمد انصاری معروف به انصاری بلوچ ، رضایی بغل کندو و ده ها تن دیگر از علما و مجاهدین و مبارزینی که از این خطه برخاستند.
اما در میان سرداران و رجال سیاسی و اجتماعی ولایت دایکندی، براستی شهید محمد حسین صادقی نیلی، یک چهره متفاوت و برجسته و یک شخصیت نام آشنا برای کوچک و بزرگ این ولایت است. شهید صادقی از بنیانگذاران و آغازگران جهاد در مناطق مرکزی هزاره جات و از بنیانگذاران اتحاد نیروهای جهادی در قالب حزب وحدت اسلامی بود. از خصوصیات بارز او مانند شهید مزاری، ساده زیستی و پارسایی او بود. زندگی بی آلایش داشت و عاری از هر نوع تجمل و تشریفات و این ساده زیستی را تا آخر عمر با خود حفظ کرد. بدون شک باید گفت شهید صادقی برای همه کسانی که دغدغه خدمت به مردم و انگیزه مبارزه و مقاومت علیه ستم و فساد را دارند، می تواند یک الگو و یک نمونه صادق باشد. ما در این سفر در نظر داشتیم که برای یادمان از این شخصیت بزرگ، به آرامگاهش حضور پیدا کنیم و با تقدیم اکلیل گلی خاطره ایشان را گرامی بداریم ولی متأسفانه به خاطر این که ساحه تحت ترمیم است این توفیق نصیب نشد. یاد این مرد بزرگ گرامی و راه ایشان جاویدانه باد!
بخش دوم- دستاوردها و اولویت های حکومت وحدت ملی:
حضار گرامی!
حکومت وحدت ملی با این که در آغاز کار و در طول دو و نیم سال گذشته با دشواری ها و چالش های فراوان مواجه بوده، اما اکنون با حرکت در یک مسیر روشن و با هماهنگی و انسجام و تجربه بهتر، برنامه های حکومت با موفقیت در حال اجرا و تطبیق است. برخی از این برنامه ها و موفقیت ها را به اختصار یادآور می شوم:
۱٫ چارچوب اصلی سیاست حکومت:
پالیسی و سیاست اصلی حکومت وحدت ملی در پرتو قانون اساسی کشور و در یک چارچوب روشن و تعریف شده، تنظیم شده است. ما به اصل مهم وحدت و وفاق ملی و مشارکت عادلانه ملی متعهد و پایبند هستیم و در راه تحقق و تحکیم آن علی رغم همه مشکلات، با تمام توان خود تلاش می کنیم و در کنار مقابله با هر نوع نفرت پراکنی ها و صداهای تفرقه آمیز، در شرایط فعلی، مبارزه بی امان در مقابل تروریسم، تلاش برای تأمین صلح و امنیت پایدار، حکومتداری خوب، حاکمیت یکسان قانون، حفظ ثبات سیاسی و تداوم نظام و حکومت وحدت ملی، تقویت دموکراسی و آزادی بیان، جزء اولویت های اصلی و کلیدی ما در حکومت است و از همه گروه های سیاسی و قومی و سیاستمداران داخل و خارج حکومت نیز انتظار داریم که در موضع گیری های سیاسی خود، این چارچوب را رعایت کنند. حکومت وحدت ملی بر اساس نورم های قبول شده سیاسی و حقوقی، به اپوزیسیون و فعالیت های اپوزیسیونی در چارچوب قانون اساسی احترام قایل است. اما اپوزیسیون درون حکومتی در ذات خود یک حرکت پارادوکسیکال و از نگاه ملی و بین المللی فاقد منطق حقوقی و سیاسی است. هیچ کسی نمی تواند توجیه معقولی بیابد برای این که از درون نظام، به تضعیف نظام پرداخته شود و از این طریق زمینه برای سوء استفاده دشمنان این مرز و بوم فراهم گردد.
۲٫ جایگاه با اعتبار افغانستان در جامعه بین المللی:
دولت افغانستان به عنوان سنگر اول مبارزه با تروریزم بین المللی، در شرایط حاضر بیش از هر وقت دیگر مورد حمایت و پشتیبانی جامعه بین المللی قرار دارد. در سال گذشته و امسال کنفرانس های بسیار مهم بین المللی و منطقه ای به طور اختصاصی در باره افغانستان برگزار گردید. در این کنفرانس ها از دولت و ملت افغانستان و از سیاست ها و پالیسی های حکومت وحدت ملی حمایت قاطع به عمل آمد و میلیاردها دالر کمک به حکومت تعهد گردید و اکنون افغانستان در جامعه بین المللی از اعتبار و جایگاه شایسته ای برخوردار است که خود محصول تلاش های رهبری حکومت وحدت ملی مخصوصا شخص جلالت مآب رئیس جمهور است.
۳٫ تحرک چشم گیر در فعالیت های انکشافی:
در دو سال گذشته در فعالیت های انکشافی و تطبیق پروژه ها تحرک چشم گیری ایجاد شده است. در سطح منطقه ای پروژه هایی مانند: تاپی و کاسا یکهزار و همچنین امضای توافقنامه ترانزیتی و ترانسپورتی با هند و ایران در مورد استفاده از بندر چابهار، آماده شدن توافقنامه پنج جانبه راه لاجورد بین افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و ترکیه به عنوان کوتاه ترین راه برای وصل افغانستان به دریای سیاه و مدیترانه و راه اتصال افغانستان و سایر کشورهای آسیای جنوبی با آسیای مرکزی، حوزه قفقاز و اروپا و همچنین آغاز کار خط آهن بین ایران و افغانستان، بین ترکمنستان و افغانستان و بین اوزبکستان و افغانستان و همچنین دهلیز خط آهن بین چین، آسیای میانه، ایران و افغانستان و چندین برنامه و پروژه دیگر، نمونه ای از همکاری های اقتصادی منطقه ای در محوریت افغانستان است.
پروژه های ملی مانند بند سلما، بند کمال خان و چند بند دیگر به منظور مدیریت درست منابع آبی کشور، تهیه ماستر پلان ملی انرژی و پروژه های برق رسانی، مخصوصا پروژه برق دوشی- بامیان که به تازگی دیزاین شده و اکنون تحت ارزیابی نهایی قرار دارد، پروژه سرک گردن دیوال به عنوان دهلیز شرق و غرب کشور که در سه بخش، کار آن از سمت میدان وردک عملا جریان دارد و آغاز کار سرک دره صوف- یکه ولنگ به عنوان بخشی از دهلیز شمال و جنوب کشور و سرک قره باغ- جاغوری و سایر پروژه های سرک سازی در اکثر ولایات کشور، نمونه هایی از تحرک برنامه های انکشافی دولت است که آینده روشنی را برای ما نوید می دهد.
۴٫ مبارزه با فساد:
فساد اداری از سال های سال است که چون موریانه ای بدنه دولت را از درون پوسانده است. حکومت وحدت ملی هم با انجام اصلاحات در تدارکات و کنترل قراردادها و هم با اصلاحات عدلی و قضایی و تعقیب مجرمین فساد اداری، با این پدیده شوم برخورد قاطع و پیگیر داشته است. در ماه های اخیر شورای عالی حاکمیت قانون تحت رهبری رئیس جمهور و عضویت معاون دوم ریاست جمهوری و ریاست اجرائیه و مدیران ارشد نهادهای عدلی و قضایی و امنیتی تشکیل شد و همچنین مرکز ویژه ای به نام مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه جرایم فساد اداری تأسیس گردید که هم اکنون بیش از ۵۰ دوسیه فساد اداری مربوط به مقامات دولتی را تحت بررسی گرفته است. اراده حکومت در مبارزه با فساد اداری خلل ناپذیر بوده و با قاطعیت ادامه خواهد یافت.
اداره تدارکات و کمیسیون عالی تدارکات تحت ریاست شخص رئیس جمهور و عضویت عالی ترین مقامات دولت به شمول معاون دوم رئیس جمهور، رئیس اجرائیه، وزرای عدلیه و مالیه و اقتصاد و نظارت نمایندگان جامعه بین المللی و شورای ملی افغانستان و جامعه مدنی با دقت و شفافیت کامل عمل می کند. اداره تدارکات ما در مقایسه با حکومت قبلی و کمیسیون خاص تدارکات گذشته، در سطح بسیار عالی قرار دارد هم از نگاه ساختار و ظرفیت و هم از نگاه کنترل و نظارت و شفافیت. بسیار غیر منصفانه است که کسانی بدون اطلاع دقیق از واقعیت ها و حقایق تنها با دید سیاسی برخورد می کنند.
۵٫ برگزاری انتخابات:
انتخابات در دنیای امروز یک عامل مهم و اصلی در تقویت مردم سالاری، ایجاد مشروعیت، ثبات، صلح و همپذیری است. در یک و نیم دهه اخیر نظام سیاسی افغانستان بر مبنای انتخابات و اراده مردم شکل گرفته است. هر گونه بی توجهی و یا مانع تراشی در این مورد و تعلل در عدم برگزاری انتخابات، همه دستاوردهای ما را در معرض خطر قرار می دهد. انتخابات یک پروسه ساده نیست. انتخابات رکن اصلی نظام سیاسی افغانستان است. اعمال حاکمیت ملی مطابق ماده ۴ قانون اساسی ما مبتنی بر رأی مردم است. بدین جهت این مردم هستند که باید از طریق یک پروسه شفاف و عادلانه انتخاباتی زمامداران و نمایندگان خود را انتخاب کنند و هر نوع حکومتی که برخاسته از انتخابات و آرای مردم باشد، مشروعیت خواهد داشت. از همین رو انتظار ما از همه سیاستمداران کشور این است که تمام زورآزمایی های سیاسی خود را در انتخابات های آینده انجام دهند اما اکنون که ما در چارچوب قانون اساسی کشور، حکومتی داریم برخاسته از اراده مردم، نه کودتا در افغانستان امکان پذیر است و نه طرح هایی مانند ایجاد اداره موقت یا انتخابات زودرس و مانند آن زیرا همه این نوع طرح ها در تضاد با قانون اساسی و در مغایرت با منافع ملی کشور و در جهت تضعیف نظام است. ما در شرایط کنونی به ثبات سیاسی و تداوم نظام نیاز داریم و نه به انقطاع و تلاش برای جلب منافع مقطعی و زودگذر حزبی، قومی و سمتی.
از این رو حکومت وحدت ملی تا زمان معین قانونی با صلابت و متانت به کار خود ادامه می دهد اما متعهد است که انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری را برگزار کند و حکومت و اداره را به حکومت منتخب بعدی تسلیم نماید. ما در سال گذشته نیز کوشش کردیم که انتخابات پارلمانی را به موقع برگزار کنیم اما متأسفانه در اثر علل و عوامل مختلف، برگزاری این امر مهم ملی با تأخیر مواجه شد. خوشبختانه در ماه های اخیر بن بست ها شکسته شد و سرانجام تاریخ برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی ها برای سرطان سال ۹۷ اعلام گردید و انتخابات ریاست جمهوری نیز بدون هیچ تردیدی در سال ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد.
بخش سوم- اولویت ها و مسئولیت های چند جانبه در دایکندی:
حضار گرامی!
چنانچه همه شما می دانید دایکندی امروز در گذشته نه چندان دور در قالب سه ولسوالی فعالیت می کرد و در سال ۱۳۸۳ در قالب ۹ واحد اداری به عنوان یک ولایت جدید، تأسیس شده و در تاریخ ۲۰ سرطان ۱۳۸۳ (مصادف با همین ایام) به عنوان ولایت جدید با حضور رئیس جمهور کرزی و جناب استاد خلیلی و جمعی از وزرا رسما افتتاح گردید و این جانب افتخار داشتم که به عنوان اولین والی این ولایت برای یک مدت کوتاه در خدمت شما بودم و اکنون از آن روز ۱۳ سال سپری شده است. به این جهت دایکندی جوان ترین ولایت افغانستان است. انگیزه و هدف اصلی در تأسیس این ولایت، ایجاد سهولت برای مردم در جهت دسترسی به خدمات عمومی بود. امروز بعد از ۱۳ سال از تأسیس این ولایت، باید گفت گام های بزرگی برای تحقق آن هدف برداشته شده و چهره امروز نیلی و دایکندی با چهره آن در تابستان ۸۳ کاملا تفاوت پیدا کرده و دگرگونی های زیادی در عرصه های مختلف پدید آمده است. اما با توجه به گستردگی و عمق محرومیت ها و عقبماندگی ها، هنوز برای رسیدن به هدف راه درازی در پیش است و هنوز هم مردم ما در این سرزمین، سختی ها و دشواری های زیادی را تحمل می کنند و لی با همت بلند و اراده پولادین، به مبارزه بی امان خود برای سازندگی، ترقی و پیشرفت ادامه می دهند. ما به ایمان و شکیبایی و تصمیم راسخ و اراده آهنین شما ایمان داریم و اطمینان داریم که روزی دایکندی درکنارسایر ولایات کشور، به یک جایگاه شایسته و به همه نیازهای زندگی خود دست خواهد یافت.
ما در حکومت اعم از حکومت مرکزی و حکومت محلی و شورای ملی، از شما مردم مؤمن و صلح دوست اما محروم دایکندی معذرت می خواهیم اگر نتوانسته باشیم خدمات شایسته ای را که حق شما است ارائه کنیم. اما باید بگویم که حکومت وحدت ملی اکنون با تمام توان وظرفیت خود پاسخگوی نیاز های مردم بوده و خود را درکنار مردم مسئول می داند. امروز من و همکارانم برای این خدمت رسیده ایم تا از نزدیک از شما خبر بگیریم و صدای شما را بشنویم و پیام شما را به حکومت مرکزی و همکاران بین المللی خود برسانیم. اراده ما بر آن است که دیگر اجازه ندهیم که فقر و محرومیت و تبعیض، بیش از این سایه سیاه خود را بر این مناطق بگستراند.
مردم شریف دایکندی!
اولویت ها و مسئولیت های ما در دایکندی چند جانبه است یعنی مسئولیت های متقابل داریم بین حکومت مرکزی، اداره محلی و مردم شریف دایکندی که نکات مهم را در این رابطه در سه قسمت به طور کوتاه و فهرست وار با شما در میان می گذارم:
قسمت اول- پیام ها و تعهدات حکومت:
ما قبول داریم که با توجه به حجم وسیع نیازها و ضرورت های دایکندی، پروژه های پلان شده حکومت برای این ولایت اندک است ولی در عین حال آخرین گزارشی را که از ادارات مختلف داریم نشان می دهد که هم اکنون دهها پروژه در عرصه های مختلف با مبالغ قابل توجه یا در حال تطبیق است و یا در جریان مراحل تدارکاتی قرار دارد. لازم نیست من تکرار کنم. برخی از این پروژه ها را وزرا و مسئولین محترمی که در این سفر در خدمت شما حضور پیدا کرده اند بیان خواهند کرد. آقای نصیر احمد درانی وزیر احیا و انکشاف دهات، آقای محمود بلیغ وزیر فواید عامه، آقای اسدالله ضمیر وزیر زراعت، آبیاری و مالداری، خانم سلامت عظیمی وزیر مبارزه علیه مواد مخدر، داکتر عبداللطیف روشان وزیر تحصیلات عالی، خانم دلبر نظری وزیر امور زنان و همچنین معینان محترم وزارت صحت عامه، وزارت شهر سازی، ارگان های محلی و رئیس اداره هوانوردی ملکی معلومات کافی در اختیار شما قرار خواهند داد.
اما به طور کلی باید بگویم که علی رغم تطبیق پاره ای از پروژه های انکشافی، اما دایکندی هنوز در زندان جغرافیایی و در تاریکی قرار دارد. بنا بر این سه مشکل جدی و سه اولویت فوری وجود دارد: یکی سرک ها به شمول سرک های ولسوالی ها و دوم میدان هوایی نیلی و سوم انرژی برق. ما به شما اطمینان می دهیم که برای تحقق این سه اولویت تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست و تا سه سال آینده در این سه مورد پیشرفت های چشمگیری را شاهد خواهیم بود.
من در اینجا لازم می دانم از همه همکاران خود، وزرا و مسئولین محترمی که با دلسوزی و علاقه مندی برای انکشاف دایکندی توجه دارند، تشکر کنم و بخواهم که این مقدار کار هرچند ستودنی است اما برای ولایت محرومی مثل دایکندی کافی نیست. امیدوارم برای سالهای بعد در بودجه انکشافی این ولایت همه ما توجه بیشتر و جدی تری داشته باشیم.
آنچه ما امروز در حضور شما تعهد می سپاریم پاسخگویی حکومت در قبال تطبیق این پروژه ها است. هر وزیر و رئیس حکومت مرکزی در مقابل شما مردم مسئولیت دارند و امروز این مسئولیت خود را باید بسیار واضح برای شما بیان کنند که از تطبیق درست و با کیفیت پروژه های خود نظارت کنند. من از اداره ولایت و شخص والی ولایت و همه ریاست های مربوطه ولایت و همه ولسوالان محترم نیز می خواهم نظارت، تعقیب و تطبیق پروژه های انکشافی را جزء اولویت های اصلی خود بدانند و از سوی دیگر از هم اکنون که کار بودجه سازی برای سال آینده در وزارت مالیه آغاز شده، استراتژی انکشافی ولایت و پلان های کوتاه مدت و درازمدت و طرح های انکشافی برای بودجه سال آینده را با کمک شورای ولایتی و نمایندگان مردم به صورت دقیق تنظیم کنند و در اختیار ادارات حکومت مرکزی قرار دهند و به صورت جدی هم پیگری کنند تا در بودجه سال آینده شامل شود و از نمایندگان این ولایت در شورای ملی نیز جدا می خواهم که در تصویب آن در فرمان بودجه نیز تلاش نمایند. این جانب هم در کنار شما، خود را موظف و مکلف می دانم که مطالبات و خواست های شما را به صورت جدی تعقیب کنم.
حضار گرامی!
ما در حکومت وحدت ملی از عمق وجدان و ایمان و با درک و آگاهی کامل بر این باوریم که شرط اصلی هر نوع ترقی و پیشرفت در کشور حکومتداری خوب و ایجاد سیستم سالم و شفاف حکومتداری است. در افغانستان رکن بنیادی حکومتداری خوب و پاسخگو، تعهد به تطبیق عدالت اجتماعی و انکشاف متوازن است. اگر در کشوری شهروندان آن به شهروندان درجه یک و دو و سه تقسیم شوند و اگر در جامعه ای تبعیض سیستماتیک و محرومیت ناشی از ستم و تبعیض حاکم باشد، ادعای حکومتداری خوب و پاسخگو بیهوده و بی معنا است. من دیروز وقتی با جلالت مآب رئیس جمهور در باره سفر به ولایت دایکندی و مشکلات این ولایت صحبت می کردم و گفتم به مردم دایکندی چه پیام دارید؟ گفت: اولین پیامم به مردم این است که به حکومتداری ما و به باور ما به عدالت و انکشاف متوازن شک نکنید. ما افغانستان را خانه مشترک همه مردم خود می دانیم و برای ما هرگز قابل قبول نیست که مردم از ناحیه حکومت مورد تبعیض قرار گیرند. از این جهت من هم به شما مردم شریف عرض می کنم که مبارزه در مقابل هر نوع ستم و تبعیض و تلاش برای تطبیق عدالت اجتماعی و انکشاف متوازن مسئولیت مشترک همه ما است. هرچند دست یافتن به این آرزو زمان بیشتری می طلبد و تا زمان تحقق انکشاف متوازن در سطح کشور هنوز فاصله بسیار زیاد داریم اما باید ایمان و باور داشته باشیم که روزی در این کشور مرزها و دیوارهای تبعیض و تعصب فرو خواهد ریخت و مردم شریف افغانستان از همه اقوام و همه ولایات و مناطق با برادری و برابری کامل از عدالت و انکشاف متوازن بهره مند خواهند شد.
مردم شریف دایکندی!
دومین پیام رئیس جمهور و همه ما به شما در زمینه معارف است. ایشان گفتند: از عشق و علاقه شدید شما مردم دایکندی به معارف و کسب علم و دانایی و از مشکلات بی شماری که در این راه متحمل می شوید با خبرم و می دانم که تعداد متعلمین و محصلین شما و تعداد کتاب های معارف که به ولایت شما فرستاده می شود، از بسیاری ولایت ها و حتی برخی از ولایت های بزرگ افغانستان هم بیشتر است و این نشان دهنده ارجگذاری شما به علم و معرفت است. رئیس جمهور گفتند: از بابت علم دوستی و معارف پروری شما مردم دایکندی از صمیم قلب از شما تشکر و سپاسگذاری می کنم و از سایر مردم افغانستان هم می خواهم که از مردم دایکندی الگو بگیرند.
حضار گرامی!
امروز اگر دایکندی در مسیر ترانزیت و تجارت قرار ندارد و اگر از فابریکه و صنعت برخوردار نیست و اگر معادن و منابع طبیعی استراتژیک ندارد و اگر هنوز هم از سرک پخته و یا میدان هوایی معیاری برخوردار نیست اما در مقابل از یک سرمایه غنی و بی بدیل انسانی و از یک استعداد سرشار بشری و عشق بی پایان و وصف ناپذیر به علم و معرفت برخوردار است. عشق و علاقه شما مردم به علم و معارف باعث شده که فرزندان شما در این عرصه درخشش خاصی داشته و در سطح کشور پیشتار باشند. در کانکور سال گذشته، دایکندی با داشتن ۹۸٫۱۲ فی صد قبولی در صدر فهرست کامیاب ها قرار داشت. امیدوارم که در کانکور امسال که چند روز بعد نتایج آن اعلام می شود باز هم فرزندان شما در جایگاه شایسته ای قرار داشته باشند. این درخشش علمی را به شما مردم دایکندی تبریک می گویم. به قول ناصر خسرو بلخی: درخت تو گر بار دانش بگیرد- به زیر آوری چرخ نیلوفری را. بسوزند چوب درختان بی بر- سزا خود همین است مر بی بری را.
با توجه به درخواست ها و علاقه شما مردم، در سال ۱۳۹۰ که سرپرست وزارت تحصیلات عالی بودم، پلان تأسیس مؤسسه تحصیلات عالی در دایکندی در کنار ۱۱ ولایت دیگر افغانستان، در وزارت تنظیم و تصویب شد که خوشبختانه در سال ۱۳۹۳ از طرف رئیس جمهور منظور گردید و در اول سال ۱۳۹۴ این مؤسسه در دایکندی افتتاح و آغاز به کار کرد. هرچند مؤسسه شما هنوز بسیار جوان است و در آغاز راه و با مشکلات زیادی نیز مواجه است اما در عین حال مورد توجه حکومت بوده و برای دایکندی یک فرصت مغتنم است و ما در حکومت به شما تعهد می سپاریم که توجه به معارف و تحصیلات عالی دایکندی را در صدر اولویت های خود قرار دهیم.
مردم شریف دایکندی!
سخن دیگر رئیس جمهور این بود که گفت: از طرف من از زنان دایکندی به خاطر همت، شجاعت و ابتکارات شان و از جامعه مدنی دایکندی به خاطر روحیه بلند و فرهنگ مدن شان تشکر کن. برادران و خواهران گرامی! شما ممکن است عظمت و ارزش های نهفته در جامعه و مردم خود را درک نتوانید. ممکن است غم و غصه نان و فشار فقر و ناداری زندگی را بر شما تلخ ساخته باشد. اما بدانید وقتی کسانی مانند رئیس جمهور و مردمان منصف دیگر از دور به شخصیت و سیر و سلوک انسانی شما می نگرند، عاشق مدنیت و انسانیت شما می شوند. ما امروز افتخار می کنیم که در دایکندی از مرکز ولایت گرفته تا اقصی نقاط قریه جات، شوراهای زنان تأسیس شده اند و زنان دوشادوش مردان کار و فعالیت می کنند و دختران بیشتر از پسران به مکتب می روند و در کانکور اشتراک می کنند و علم و هنر می آموزند. دختران شما امروز در سطح بین المللی جوایز علمی دریافت می کنند و در صفوف اردو و پولیس خدمت می کنند و حتی به حیث خلبان در خدمت دولت و مردم خود هستند. جامعه ای که حقوق زنان آن پایمال باشد و به زنان شخصیت و استقلال فکری و حق مشارکت در تعیین سرنوشت قایل نباشند، یک جامعه مریض و دور از مدنیت و عاری از خرد انسانی است. امروز افتخار داریم که در دایکندی حقوق بشر و حقوق زنان به عنوان یک ارزش دینی و اسلامی و مدنی مورد احترام مردم این سرزمین است. امروز جامعه مدنی در دایکندی به صورت بسیار نیرومند ظهور یافته. علما، فرهنگیان، هنرمندان، استادان، دانشجویان و گروه های مختلف اجتماعی و فرهنگی با شور و حرارت در میدان حضور دارند. من امروز نه به عنوان معاون رئیس جمهور بلکه به عنوان یک فرزند شما و یک فردی باورمند به ارزش های متعالی دینی و انسانی، از یکایک شما مردم شریف دایکندی مخصوصا جامعه مدنی دایکندی می خواهم که با حفظ باورهای متفاوت شخصی و تعلقات سیاسی و حزبی خود، به اصل کثرت گرایی و جامعه چند صدایی و به اصل مدارا و بردباری و رواداری به عنوان نشانه های بارز مدنیت و مردم سالاری و حقوق شهروندی احترام بگذارید و بدانید که سنگ بنای اصلی تمدن، اندیشه و فرهنگ و مدنیت انسان است و اندیشه هم زمانی بارور می شود که انسان ها آزاد باشند و روحیه مدنی و مداراگرایانه داشته باشند.
قسمت دوم- وظایف اداره محلی:
اداره محلی دایکندی وظایف زیادی را بر دوش دارد که تنها چند مورد را یادآوری می کنم:
۱٫ حاکمیت قانون و عدالت:
اولین و مهم ترین مسئولیت و وظیفه اداره محلی تأمین حقوق مردم است. تأمین حقوق مردم تنها از راه حاکمیت قانون و اجرای عدالت میسر است. بدین جهت والی ولایت به عنوان بالاترین شخص اداری و مسئول اول ولایت، پولیس، ریاست عدلیه، سارنوالی، محاکم، کمیسیون حقوق بشر، ریاست محابس و سایر نهادهای تنفیذ قانون موظف هستند که باید با قانون شکنی ها، قانون گریزی ها، فساد، جرایم و بی عدالتی های دیگر مبارزه کنند و حق مظلوم را از ظالم بستانند.
۲٫ ارائه خدمات عمومی:
دومین وظیفه مهم اداره محلی ارائه خدمات عمومی و نظارت بر برنامه ها و پروژها است. هر اداره مکلف است که در ساحه وظایف خود، خدمات عمومی را برای مردم در چوکات قانون و به صورت برابر و عادلانه و به طور متداوم و پیوسته و منظم ارائه کند. امروزه در دولت افغانستان هم بودجه وجود دارد و هم برنامه ها و پروژه ها تنظیم و تصویب شده است. اما مشکل عمده در عدم تطبیق و عدم نظارت و کنترل است. در دایکندی هم پروژه های زیادی وجود داشته که در مرحله تطبیق مشکل پیدا کرده که نمونه روشن آن میدان هوایی نیلی، پلان شهرک ها، تعمیرات معارف و خدمات صحی است که در اکثر موارد مردم از عدم پیشرفت پروژه ها شکایت دارند. این وظیفه مقام ولایت و رئیس و آمر هر ریاست و آمریت است که در بخش خدمات عمومی جدی عمل کنند و گر نه مردم، نهادهای مدنی، علما و رسانه ها حق دارند صدای خود را بلند کنند و علیه حکومت مرکزی و محلی اعتراض کنند.
۳٫ رعایت عدالت و بیطرفی:
در دنیای امروز یکی از اصول رهبری و مدیریت سالم، رعایت اصل عدالت و بی طرفی و برخورد غیر جانبدارانه از سوی حکومت و اداره است. حتی در دموکراسی های پیشرفته با این که حکومت ها معمولا در دست احزاب است اما یک حکومت حق ندارد با شهروندان خود جانبدارانه و تبعیض آمیز برخورد کند. اداره محلی در دایکندی از مقام ولایت تا پایین ترین مامور اداره باید در انجام مأموریت خود، بی طرفی را در سرلوحه کار خود قرار دهد و هیچ مقامی حق ندارد در برخورد خود با مردم، منافع سیاسی، حزبی، قومی، زبانی، مذهبی، سمتی و شخصی را دخالت دهد و یا تبعیض آمیز عمل کند.
۴٫ رویه نیک با مردم و مراجعین:
علاوه بر رعایت عدالت و بی طرفی، هر مامور و کارمند اداره مکلفیت دارد که با مردم و مراجعین خود، رویه نیک داشته و بر اساس اصل وظیفه شناسی، سلوک شرافتمندانه، اخلاق و کرامت انسانی و منطق عقلانی رفتار کند. امروز یک وزیر، رئیس و کارمند اداره، حاکم و ارباب مردم نیست که با تکبر و غرور و با زورگویی و سلوک فرعون مآبانه عمل کند و اطاعت بی چون و چرای مردم را هم انتظار داشته باشد.
ج- مسئولیت مردم دایکندی در رابطه با حکومت:
اما در کنار مسئولیت های حکومت مرکزی و حکومت محلی، شما مردم شریف دایکندی نیز برای بهبود وضعیت منطقه خود، مسئولیت های مهمی بر دوش دارید که تنها دو موضوع مهم را یادآوری می کنم:
۱٫ حمایت از امنیت و ثبات:
شما مردم باید قدر نعمت بزرگی را که از آن برخوردار هستید بدانید یعنی نعمت امنیت که امروز متأسفانه مردم ما در اکثر ولایات به شمول کابل از این نعمت بزرگ محروم شده اند و هر روز مورد حملات وحشیانه تروریستی قرار می گیرند و هر روز ده ها نفر از مردم ملکی بی گناه ما شهید می شوند. دایکندی هرچند گاهی از ناحیه برخی از مناطق همجوار خود در معرض تهدید قرار می گیرد و یا گاهی خصومت و دشمنی های گروهی و شخصی و محیطی موجب خشونت و نا امنی می گردد، اما در مجموع در امنیت به سر می برد و مردم وظیفه دارند که باز هم هوشیاری خود را حفظ کرده و در تأمین امنیت و برخی از رویدادهای مخل امنیت با حکومت همکاری کنند. من هم به عنوان یک فرزند شما مردم و هم به عنوان یک مسئول دولتی از همه بزرگان، علما، متنفذین و نهادهای مردمی این ولایت می خواهیم که:
در حل برخی از نارسایی های امنیتی و نارضایتی هایی که ممکن است وجود داشته باشد خود شما سهم بگیرید. برخی از افرادی که اگر احیانا در سطح محلی مشکل داشته باشند، من به آنان اطمینان می دهم که بیایید حکومت و اداره در خدمت شما است و با گفتگو و به شیوه دوستانه این مشکلات جزئی را حل می کنیم. اما هرگز منطقی و معقول نیست که از راه های دیگر دست به اقدام زده و منطقه و ولایت خود را ناامن گردانید و به مردم خود صدمه بزنید. شما می توانید مشکلات ذات البینی را از طریق علماء، متنفذین و نهاد های عدلی و قضایی حل نمایید و نه دست زدن به خشونت و حل منازعه از طریق زور.
همچنین از شما مردم دایکندی می خواهیم که با حمایت از نهادهای امنیتی و دفاعی کشور و اعزام فرزندان خود در صفوف اردو و پولیس ملی، عملا در تامین امنیت و ثبات ولایت خود و دفاع از استقلال و تمامیت ارضی کشور مثل گذشته سهم فعال داشته باشید.
۲٫ اتحاد و اتفاق مردم:
آنچه برای همه ما، هم حکومت و هم شما مردم دایکندی بی نهایت مهم و ارزشمند است حفظ اتحاد و اتفاق داخلی مردم است. من از همه بزرگان این ولایت، مسئولین و فعالین احزاب سیاسی، نهادهای مدنی و فرهنگی، علما، استادان، جوانان و زنان جدا می خواهم که با احترام گذاشتن به تفاوت دیدگاه های همدیگر، از اختلافات و منازعات جزئی صرف نظر کرده و منافع و مصالح عمومی خود را در همه حالات در نظر بگیرید. وحدت شما نقطه قوت شما و باعث ترقی و آبادانی ولایت شما خواهد شد. متحد بودن شما هم به نفع مردم و منطقه تان است و هم عامل تشویق حکومت و جلوگیری از نابسامانیها و مشکلاتی که ممکن است در اداره وجود داشته باشد.
در این رابطه باید تأکید کنم که در جامعه امروزین ما احزاب سیاسی، نهادهای مدنی و فرهنگی، علما، استادان و دانشجویان و شوراهای زنان نقش بسیار برازنده در همه مسایل و تحولات سیاسی و اجتماعی دارند. این نهادها و اشخاص هم می توانند همکار خوب دولت و پشتوانه حکومت باشند و هم ناظر بر اوضاع و راهنما و الگوی مردم در جهت حل نابسامانی های اجتماعی و فرهنگی. انسجام، اتحاد، هوشیاری و آگاهی شما مایه عزت و اعتبار ما است.
آخرین نکته ای را که باید به عرض برسانم این است که ولایت دایکندی منحصر به نیلی مرکز ولایت نیست. ولسوالی های این ولایت در عرصه های مختلف با مشکلات جدی و همه جانبه مواجه هستند، چه در عرصه سرک ها و چه در عرصه های دیگر مانند معارف، خدمات صحی، انرژی، زراعت، خدمات عدلی و قضایی و حتی مشکلات امنیتی. امروز مسئولیت حکومت مرکزی و اداره محلی ولایت است که به ولسوالی ها بیشتر توجه کنند.
در پایان یکبار دیگر از حضور گرم شما سپاسگذاری می کنم و از خداوند متعال برای ولایت و مردم شریف دایکندی، عزت، سرفرازی، پیشرفت و ترقی مسألت می نمایم.
زنده باد سرزمین گل بادام
زنده باد دایکندی سرزمین دلیران
پاینده باد وحدت و همدلی مردم افغانستان
السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *