وبسایت شخصی سرور دانش

معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان

سخنرانی استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور در محفل «افتتاح دهلیز هوایی بین کابل- مومبای»(میدان هوایی کابل- ۶ جدی ۱۳۹۶)

﴿بسم الله الرحمن الرحیم﴾
نحمده و نصلی علی رسوله الکریم
حضار گرامی، وزاری محترم تجارت و زراعت، مشاور ارشد ریاست جمهوری احمدی صاحب، معین صاحب وزارت امور خارجه، نمایندگان سفارت هندوستان در کابل، جناب الکوزی معاون اطاق تجارت و صنایع افغانستان، تجار ملی، مسؤلین و اعضای اتاق های تجارت، مسئولین اداره هوا نوردی افغانستان و شرکت هوایی کام ایر، رسانه های محترم، خانم ها و آقایان! السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.
امروز واقعا همه ما بسیار مسرت داریم و بی نهایت خرسند هستیم که شاهد یک برنامه مهم دیگر در جهت توسعه روابط اقتصادی و تجارتی افغانستان با کشور های منطقه هستیم و این که یک دهلیز هوایی دیگر افتتاح می شود بین کشور هندوستان، شهرمومبای و کابل. این یک گام بسیار بزرگ است که به همه شما حضار گرامی، به همه هموطنان خود، به دولت افغانستان و مخصوصا به سکتور خصوصی، تجار ملی و تولیدگران افغانستان صمیمانه تبریک عرض می کنم.
همان طور که دوستان گفتند در ماه جوزای امسال اولین گام برای افتتاح دهلیز هوایی بین افغانستان و هندوستان یعنی کابل- دهلی برداشته شد و امروز شاهد گام دوم یعنی دهلیز هوای مستقیم بین کابل- مومبای هستیم. در این رابطه بر چند نکته می خواهم تأکید کنم:
اول- پالیسی اقتصادی حکومت وحدت ملی:
حکومت افغانستان دارای یک پالیسی بسیار روشن و جامع اقتصادی است. اکثر دوستانی که در مجلس حضور دارند، می دانند که جلسه ای را که ما در سطح رهبری حکومت به نام شورای عالی اقتصادی داریم یکی از جلسات بسیار مهم حکومت و حتی مهم تر ازجلسه کابینه افغانستان و دارای اجندای بسیار گسترده و وسیع است. ما در بعضی هفته ها جلسه کابینه را نداریم ولی هر هفته یا در اکثر هفته ها جلسات شواری عالی اقتصادی را داریم. در این شورا به رهبری جلالتمآب رئیس جمهور، مهم ترین موضوعات مربوط به پالیسی اقتصادی کشور، برنامه ها و پروژه ها مورد بحث و تصویب قرار می گیرند و این نشان دهنده اهمیتی است که حکومت افغانستان به برنامه اقتصادی و تجارتی، صنایع و تولیدات، صادرات و واردات قایل است.
چند نکته اساسی در پالیسی اقتصادی حکومت برای همه ما قابل توجه است و همگی باید سهم فعال داشته باشیم در جهت توسعه و تقویت این پالیسی.
۱٫ تأکید بر توسعه همکاری های اقتصادی منطقه ای است. همان طور که همه شما در جریان هستید مخصوصا در همین امسال در طول چند ماهی که سپری شده، ما شاهد کنفرانس ها و برنامه های مهم بین المللی و منطقه ای بودیم. اجلاس ریکای هفت در ترکمنستان که اکثر شما که در این مجلس هستید هم حضور داشتید و بعد از آن در باکو مهم ترین جلسه برگزار شد به عنوان قلب آسیا و بعد هم در جریان سفر جلالتمآب رئیس جمهور به اوزبکستان بیش از بیست موافقتنامه به امضا رسید که اکثر آنها در محور مسایل اقتصادی و همکاری های اقتصادی در منطقه بود.
مدتی پیش پروژه مهم کاسا یک هزار به امضا رسید که اکنون در حال تطبیق و اجرا قرار دارد. ما انتظار داریم که در روز های نزدیک آینده و تا دو ماه آینده، پروژه مهم منطقه ای تاپی در هرات افغانستان آغاز شود با حضور رهبری دو کشور ترکمنستان و افغانستان.
همه این فعالیت ها نشان دهنده این است که همکاری های اقتصادی منطقه ای در محور پالیسی اقتصادی افغانستان قرار دارد.
۲٫ در این رابطه نکته مهم توسعه زیر بناها، آماده کردن زیر بناها برای توسعه همکاری هاست. خطوط آهن بین افغانستان و کشورهای همسایه مثل ایران، ترکمنسیتان، تاجکستان و اوزبکستان، در نقطه های مختلف در حال آغازشدن است. ما امید وار هستیم در خلال دو سال آینده به مرحله ای برسد که درهمه موارد به بهره برداری سپرده شود.
پروژه های اعمار شاهراه ها و سرک های داخلی ما نیز در نقاط مختلف کشور در حال تطبیق است. همانطور که اشاره شد، بندر چابهار ما را می تواند به راه های بحری متصل بسازد و در ماه های گذشته در این مورد اقدامات جدی صورت گرفته و هم اکنون افغانستان از این مسیر استفاده می کند. دهلیز های هوایی مهمتر از همه است که امروز واقعا شاهد مرحله دوم آن هستیم بین افغانستان و هندوستان.
۳٫ نکته مهم دیگر در این پالیسی، تأکید بر صادرات افغانستان و اولویت دادن به رشد تولیدات داخلی است و این که ما بتوانیم محصولات و تولیدات داخلی خود را به کشور های منطقه و همسایه صادر کنیم و انتقال دهیم تا واقعا تنها وارد کننده نباشیم.
۴٫ در این ارتباط حمایت سکتور خصوصی در رأس همه برنامه های ما است. ما خوش حال هستیم که شما تجار گرامی، اتاق های تجارت و صنایع، اتاق تجارت زنان افغانستان که تازه آغاز به کار کرده است، همگی با این نکته موافق هستید که حکومت افغانستان و در رأس شخص رئیس جمهور، حمایت از سکتور خصوصی را در اولویت برنامه های اقتصادی خود قرار داده است. با همکاری دوستان ما تمام قوانین مربوط به فعالیت های تجارتی و اقتصادی تحت تعدیل و اصلاح قرار گرفته است. همین اکنون نزدیک به پنج یا شش مورد از قوانین بسیار مهم مربوط به تجارت و شرکت های تجارتی تحت کار است. من واقعا به سهم خود از آقای اجمل احمدی تشکر می کنم که در این قسمت سهم بسیار فعال دارند.
ما امیدوار هستیم در خلال سه تا چهار ماه دیگر یک بخش عمده از قوانین و اسناد تقنینی در عرصه اقتصادی و تجارتی تعدیل و اصلاح شده و سهولت های لازم برای سکتور خصوصی و تجار و سرمایه گذاران ما ایجاد گردد.
بر اساسی پالیسی ای که برخی از ویژگی های آن را بیان کردم، ما از کشور های همسایه خود هم همین انتظار را داریم که در پالیسی های سیاسی خود، همکاری های اقتصادی را به عنوان یک محور اصلی مورد توجه قرار دهند و این امر چیزی است که امروز رایج شده به بازی برد برد و این روش می تواند منافع ملی همگی را تأ مین کند.
دوم- روابط با هندوستان:
این رابطه یک نقطه بسیار اساسی و مهم برای همه ماست. گذشته از همه کمک ها و همکاری های دیگر مانند اعمار بند سلما و اعمار ساختمان پارلمان افغانستان، در ماه های اخیر از جانب دولت هندوستان در حدود یک صد و شانزده پروژه انکشافی داریم در سی و یک ولایت کشور که هر کدام در جهت توسعه و انکشاف یک نقش بسیار اساسی دارند. ما از دولت هندوستان و ملت بزرگ هندوستان صمیمانه تشکر می کنیم.
در مورد اهمیت افتتاح دهلیز هوایی بین کابل – مومبای باید بگویم که ایالت مهاراشترا در هند ۱۲۲ میلیون جمعیت دارد. مومبای به حیث پایتخت یا مرکز این ایالت، نزدیک به ۱۵ میلیون نفوس دارد. این شهر درهندوستان شهرت دارد به قلب اقتصادی هند، شهر ساحلی و تجاری، شهر کار و کار گری و حتی گفته می شود که در این شهر روز ها سه میلیون جمعیت زیاد تر است نسبت به شب یعنی کار گران و اهالی بازار در روز ها در شهر حضور دارند و شب ها به شهرهای اطراف می روند. مومبای واقعا یکی از یالات بسیار مهم هندوستان است. شهر گردشگری و شهر فیلم های سینمای شبه قاره است. در همین ایالت نزدیک به چهار هزار محصل ما فعلا در حال تحصیل هستند که تنها ۳۵۰۰ محصل در دانشگاه پونه هستند. ده ها نفر در خود مومبای مشغول تحصیل هستند. در همین شهر، ۱۰۵ جنرال قنسولی حضور دارند به شمول افغانستان که یک جنرال قنسولی بسیار فعال آنجا داریم و امید واریم که از این به بعد با توجه به توسعه روابط اقتصادی و تجارتی، بیشتر از این فعال شود.
با توجه به توسعه فعالیت ها و همکاری ها این جانب در ماه گذشته یک سفرکوتاه به همین شهر مومبای داشتم که می خواهم دو مطلب را در همین مورد یاد آوری کنم:
یک) یکی از برنامه های ملاقات با والی همین ایالت بود. در اولین صحبت که ما مساله دهلیز هوایی را مطرح کردیم، آنها نه تنها استقبال کردند بلکه گفتند که من شخصا این موضوع را تعقیب می کنم که به زودی آغاز و افتتاح شود. اعلام همکاری همه جانبه کردند در بخش های مختلف و امروز هم قراری که شنیدیم والی مومبای آنجا در این برنامه حضور دارند در استقبال از این پروازی که صورت می گیرد. من از جانب حکومت افغانستان از والی مومبای تشکر می کنم.
دو) همچنین آنجا با مسئولین و اعضای اتاق های تجارت و صنایع مومبای یک جلسه داشتیم. آنها به تمام معنی آمادگی و همکاری خود را در عرصه های مختلف اعلام کردند. اطاق تجارت و صنایع مومبای نماینده و صدای دوصد هزار شرکت هندی است و با ۱۵۰ اطاق تجارت خارجی تفاهمنامه امضا کرده اند. آنچه جالب بود وقتی ما به کابل بر گشتیم، آنها یک نامه فرستاده که امروز یا فردا به دفتر اطاق تجارت و صنایع افغانستان هم می فرستیم.
در این نامه آنها سه موضوع را مطرح کرده اند:
۱٫ اعلان آمادگی کرده اند برای میزبانی و استقبال از هیأت های تجاری افغانستان در مقر اتاق های تجارت مومبای در محله چرچگیت مومبای و ترتیب دادن جلسات معارفه بین تجار افغانستان و تجار جانب هندی در شهر مومبای.
۲٫ دوم این که در این نامه اعلام آمادگی کردند برای برگزاری نمایشگاه ها برای نمایش محصولات و تولیدات افغانستان در شهر مومبای با همکاری جنرال قنسولی افغانستان.
۳٫ سوم این که گفته اند ما آماده هستیم برای امضای یک تفاهم نامه با اتاق های تجارت و صنایع افغانستان.
ما امید واریم که طی سفرهایی که صورت می گیرد، اتاق های تجارت و صنایع افغانستان کوشش کند که یک تفاهم نامه با آنها به امضا برساند. همکاران ما در وزارت امور خارجه و وزارت تجارت و همچنین اتاق های تجارت افغانستان این موضوع را به صورت جدی تعقیب کنند. من یک بار دیگر آغاز یا افتتاح این دهلیز هوایی را برای همه مردم افغانستان و مخصوصا به سکتور خصوصی و تجار افغانستان صمیمانه تبریک عرض می کنم و امیدوار هستم که وزارت خارجه و وزارت زارعت ما و همچنین اتاق های تجارت و صنایع ما در جهت توسعه این روابط از هیچ کوششی دریغ نکنند.
تشکر از توجه شما
السلام علیکم و رحمت الله و برکاته !
12
13
11

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *