وبسایت شخصی سرور دانش

معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان

بیانیه استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور در افتتاح نمایشگاه اقتصادی تولیدات داخلی در هرات

هرات- ۱۰ ثور ۱۳۹۷

﴿بسم الله الرحمن الرحیم﴾
برادر گرامی جناب آقای محمد آصف رحیمی والی محترم هرات، جناب عثمانی وزیر انرژی و آب، داکتر قیومی مشاور ارشد ریاست جمهوری، حاج سیروس علاف مشاور مقام ریاست جمهوری، اعضای محترم ولسی جرگه و مشرانوجرگه، خانم کامله صدیقی معین محترم وزارت صنعت و تجارت، رئیس و اعضای محترم شورای ولایتی هرات، برادر گرامی حمید الله خادم رئیس اطاق صنایع و معادن، تجار و سرمایه گذاران هرات، شخصیت های فرهنگی و اجتماعی، خانم ها و آقایان! السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.
در ابتدا افتتاح نمایشگاه اقتصادی تولیدات داخلی در هفته صنعت و سرمایه گذاری را به همه مردم افغانستان مخصوصا به شما مردم شریف هرات تبریک می گویم و از اتاق صنایع و معادن هرات و اتاق صنایع و معادن افغانستان و از همه تولیدگران، صنعتگران، کارآفرینان و تجار و سکتور خصوصی هرات تشکر می کنم که به منظور رشد اقتصادی و رونق کسب و کار در کشور گام های بسیار بزرگ و استواری برداشته اند. هرات یکی از شهرهای بزرگ کشور ما است که در طول تاریخ هم از نگاه سیاسی و هم از نگاه اقتصادی و صنعتی و تجارتی از جایگاه فوق العاده و مهمی برخوردار بوده است و در حال حاضر هم انتظار داریم که این شهر به همت شما مردم پرتلاش و زحمتکش به یکی از قطب های اقتصادی کشور تبدیل شود.
اهمیت برگزاری نمایشگاه تولیدات داخلی در آستانه روز کارگر یعنی ۱۱ ثور (اول ماه می) فرصت خوبی است برای معرفی تولیدات وطنی و بازاریابی و ایجاد فضای خودباوری و اعتماد به نفس و همچنین نوید خوبی است برای همه کارگران ما در جهت اشتغال و کار آفرینی هر چه بیشتر. فرا رسیدن روز جهانی کارگر را هم به همه کارگران سربلند و زحمتکش کشور تبریک می گویم. امسال از چند ماه پیش حکومت وحدت ملی طرحی را روی دست گرفت که برای اولین بار در سال های پسین کنفرانس بزرگ ومهمی را در کابل به نام کنفرانس ملی کار برگزار نماید. در این رابطه همه ادارات و وزارت های مربوطه موظف شدند که تمام طرح ها و برنامه های خود را در این رابطه در این کنفرانس ارائه کنند و امروز این کنفرانس کار خود را آغاز کرده و برای چند روز ادامه دارد.
اما از سوی دیگر بسیار جای تأسف است که کشور و مردم ما هر روز مورد حملات وحشیانه دشمنان قرار می گیرد و تعداد زیادی هموطنان ما هر روز به شهادت می رسند و دشمن این شادی ها و شیرینی های مردم را تبدیل به غم و اندوه می سازند. امروز هم در کابل با دو حمله انتحاری جمعی از هموطنان ما به شمول ۹ خبرنگار شهید شدند. و در روزهای گذشته نیز در کابل در صف توزیع تذکره و در ننگرهار در مسجد محل ثبت نام رأی دهی ده ها تن از مردم ملکی بی گناه به شهادت رسیدند. اما دشمنان بدانند که کاروان پیشرفت و ترقی و آبادانی و آزادی خواهی مردم ما متوقف نمی شود. آزادی بیان و رسانه آزاد و دموکراسی و انتخابات جزء از ارزش های تثبیت جامعه ما هستند. من شهادت هموطنان خود را به همه مردم و مخصوصا خانواده های آنان و به خانواده رسانه و ژورنالیستان خود تسلیت می گویم و برای قاتلان وحشی لعن و نفرین می فرستم.
حضار گرامی!
توسعه و انکشاف یک کشور تابع متغیرهای کلان و خرد و عوامل زیادی است که می توان برخی از آن‌ها را چنین بر شمرد: ۱- امنیت، ۲- ثبات سیاسی، ۳- ثبات اقتصادی، ۴- منابع تولیدی، ۵- منابع بشری متخصص، ۶- سرمایه انباشته. هر کشوری که بخواهد به پیشرفت و توسعه یافتگی برسد بدون عوامل بالا موفق نخواهد شد.
خوشبختانه حکومت وحدت ملی در بخش تأمین عوامل و اسباب تحرک و توسعه اقتصادی برای کشور از هیچ کوششی دریغ نکرده است. در این رابطه مناسب می بینم توضیحات مختصری را در باره سرمایه گذاری خصوصی، تولیدات داخلی، صادرات و واردات و سپس اشاره کوتاهی به پروژه های کلان ملی و مؤثر در رشد تولید و صنعت ارائه کنم.
اول- سرمایه‌گذاری و تولیدات و صادرات:
یکی از عوامل مهم پیشرفت کشورها انجام سرمایه‌گذاری در بخش زیر بناها و زیر ساخت‌های اقتصادی می‌باشد. بدون سرمایه‌گذاری‌های کلان در بخش‌های تولیدی، صنعتی، خدماتی، استخراج معادن، راه‌های مواصلاتی و بخش آموزش و تحصیلات عالی، پیشرفت و انکشاف کشور ممکن نخواهد بود. چهار دهه نزاع و درگیری‌های تحمیلی در افغانستان، باعث شده که کم‌ترین سرمایه‌گذاری در بخش‌های فوق صورت نگیرد. اما در سال های پسین با پیوستن افغانستان به سیستم اقتصاد بازار، سرمایه‌گذاری‌ها نیز تا حدودی در کشور افزایش یافت. چشمگیرترین حجم سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در سکتور شبکه‌های مخابراتی انجام شد. شرکت‌های مخابراتی بیش از دو میلیارد دالر در این بخش سرمایه‌گذاری کرده‌اند که یک موفقیت بزرگ در بخش سرمایه‌گذاری سکتور خصوصی در تاریخ کشور محسوب می‌گردد. اما در سایر بخش ها مخصوصا در بخش صنایع و هم‌چنین استخراج معادن به صورت استندرد و معیاری توسط شرکت‌های داخلی و خارجی هنوز هم سرمایه گذاری قابل توجهی انجام نشده و سرمایه‌گذاری‌هایی که در بخش صنایع کوچک و احیاناً متوسط انجام شده‌اند، به‌خاطر بالا بودن قیمت تمام شد و مشکلات دیگر، محصولات تولید شده، نمی‌تواند با کالاها و محصولات مشابه وارداتی از نظر اقتصادی رقابت نماید اما با همه این ضعف ها در دو سال اخیر هم دولت و هم سکتور خصوصی در تلاش است که با رفع موانع و پالیسی سازی های دقیق، بخش سرمایه گذاری سکتور خصوصی تقویت شود که در این رابطه شاهد پیشرفت های چشمگیری نیز هستیم.
فرصت‌های سرمایه‌گذاری سکتور خصوصی ::
به‌طور کلی می‌توان گفت که فرصت سرمایه‌گذاری سکتور خصوصی در موارد زیر وجود دارد:
۱٫ ترمیم و اعمار زیربناها
۲٫ توسعه و انکشاف املاک مسکونی و تجارتی
۳٫ تولید مواد ساختمانی
۴٫ خدمات ترانسپورتی و تدارکاتی
۵٫ خدمات تکنالوژی معلوماتی
۶٫ صنایع استخراج معادن شامل مواد معدنی، نفت و فلزات گران بها
۷٫ تولید محصولات زراعتی و توزیع آنها
۸٫ صادرات میوه های خشک و تازه، قالین و سنگ های ساختمانی
۹٫ تولید و پروسس مواد غذایی
۱۰٫ آموزش و تحصیلات
۱۱٫ سکتور مخابرات
آمار شرکت‌های تولید کنندۀ داخلی:
براساس برخی از گزارش ها در ماه حوت ۱۳۹۶، از ۳۴ ولایت کشور در ۲۰ ولایت ۹۳۵ شرکت تولیدی حضور دارند و ۱۷۶ نوع فعالیت تولیدی انجام می‌شود.
شرکت‌های تولید کننده در سطح کشور در ۱۶ سکتور ذیل فعالیت دارند:
۱- مواد غذایی
۲- نوشابه غیر الکولی
۳- مواد ساختمانی
۴- زراعت و مالداری
۵- مواد شوینده
۶- تولید پی وی سی و پلاستیک
۷- چاپخانه ها
۸- تولید کارتن
۹- البسه و نساجی
۱۰- آهن‌آلات و فلزات
۱۱- ادویه و نباتات طبی
۱۲- چرم و بوت (کفش)
۱۳- سنگر مرمر
۱۴- قالین
۱۵- سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی
۱۶- متفرقه
خوشبختانه در زون غرب شامل ولایت‌های هرات و فراه ۱۶۷ شرکت تولیدی (۱۶۶ شرکت در ولایت هرات و یک شرکت در ولایت فراه) در ۱۳ سکتور فعالیت دارند که عبارتند از:
۱- مواد غذایی
۲- نوشابه غیر الکولی
۳- مواد ساختمانی
۴- زراعت و مالداری
۵- مواد شوینده
۶- تولید پی وی سی و پلاستیک
۷- تولید کارتن
۸- البسه و نساجی
۹- آهن الات و فلزات
۱۰- ادویه جات و لوازم طبی
۱۱- قالین
۱۲- سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی
۱۳- متفرقه
افزایش صادرات، بهبود فضای تجارت و رشد صنایع و زراعت و افزایش عواید داخلی:
طبق برخی از گزارش های نشر شده در منابع دولتی ما صادرات افغانستان در سال گذشته، به طور نسبی افزایش یافت. برای اولین بار صادرات افغانستان به ۸۰۰ میلیون دالر رسید. صادرات افغانستان در سال‌های ۱۳۹۴، ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ به ترتیب ۵۷۱، ۶۱۴ و ۷۸۴ میلیون دالر بود و انتظار می‌رود در سال جاری و آینده، این مقدار به بیش از یک میلیارد دالر برسد.
همچنین افغانستان در سال گذشته در بخش‌های مختلف اولویت‌های سرمایه‌گذاری، امتیازات خوب جهانی به دست آورد و در راستای اصلاح و تصویب قوانین و ساده‌سازی پروسه‌های سرمایه‌گذاری، گام‌های برجسته‌ای برداشت. طبق گزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۷، افغانستان در پروسه صدور جواز سرمایه‌گذاری میان ۱۹۰ کشور، جایگاه ۴۲ و در پروسه اخذ قرضه‌های تجارتی، جایگاه ۱۰۱ را به خود اختصاص داد. ادامه تلاش‌ها برای ایجاد فضای مناسب کسب و کار، منجر به تداوم سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در کشور شده است که مقدار آن در سال ۱۳۹۶ تقریباً به نیم میلیارد دالر می‌رسد.
همچنین، بر اساس گزارش منابع مسؤول و بانک جهانی، سکتور صنعت در افغانستان در سال گذشته، رشد داشته است. بانک جهانی گفته است که سهم سکتور صنعت در تولید ناخالص داخلی افغانستان طی دو سال گذشته به ۴٫۸ درصد رسیده و وزارت صنعت و تجارت نیز اعلام کرده است که صنایع در سال ۱۳۹۶ رشد بالای ۲۰ درصد داشته است.
هرچند اندک اما اقتصاد افغانستان در سال جاری نیز شاهد رشد بود و پیش‌بینی می‌شود که در سال ۱۳۹۷ و سال‌های بعدی همچنان به رشد خود ادامه دهد. رشد اقتصادی افغانستان در سال ۱۳۹۵ ۲٫۲ درصد بود که در سال ۱۳۹۶ به ۲٫۶ درصد رسید. عواید داخلی افغانستان نیز با رشد چشمگیر به ۱۷۰ میلیارد افغانی رسید، در حالی که هدف تعیین‌شده در این سال ۱۵۲ میلیارد افغانی بود.
بخش‌هایی از سکتور زراعت افغانستان نیز در سال گذشته رشد خوبی داشته است. به‌گونه‌ مثال، تولید میوه تازه، زعفران، سویابین از بخش‌هایی هستند که از رشد قابل ملاحظه در این سال برخوردار بوده است. زعفران افغانستان در سال گذشته تقریباً رشد ۶۲ درصدی داشته است.
دوم- پروژه های انکشافی:
اما در مورد پروژه های انکشافی و زیربنایی موثر بر رشد و توسعۀ اقتصادی کشور فقط به دو بخش اشاره می کنم که هم برای سرمایه گذاری و کسب و کار سکتور خصوصی و هم برای رشد اقتصادی کشور و مخصوصا رشد تولید و صنعت تأثیرات بسیار مهمی دارد:
الف) در بخش انرژی:
۱٫ پروژه انتقال گاز تاپی (ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند)
ویژگی‌هایی اقتصادی و تخنیکی پروژه:
– طول پروژه: ۱۸۱۴ کیلومتر از ترکمنستان تا هند.
– ۸۱۶ کیلومتر در داخل افغانستان
– طول عمر پروژه: ۳۰ سال
– مقدار گاز انتقالی در طی سه دهه: ۳۳ میلیارد متر مکعب گاز
– ۱۲ پمپ فشار که ۵ عدد آن در داخل خاک افغانستان هستند
– هزینه برآورده شده برای ساخت این پایپلاین: بین ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دالر
– در طی ۳۰ سال افغانستان در حدود ۳ میلیارد متر مکعب گاز افغانستان استفاده خواهد کرد (ده سال اول ۵۰۰ میلیون متر مکعب، ده سال دوم یک میلیارد و در ده سال سوم یک و نیم میلیارد متر مکعب گاز).
– درآمد دولت افغانستان از حق ترانزیت: ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون سالانه
– ایجاد ظرفیت برای صدور گاز موجود در افغانستان.
۲٫ پروژه انتقال برق کاسا- ۱۰۰۰ (قیرغزستان، تاجیکستان، افغانستان و پاکستان)
ویژگی‌هایی اقتصادی و تخنیکی پروژه:
– طرح پروژه در سال ۲۰۰۵ م
– انتقال و ترانزیت انرژی از آسیای میانه به جنوب آسیا
– طول پروژه: ۱۲۵۰ کیلومتر
– ۶۵۲ کیلومتر در داخل افغانستان
– در طی ۱۵ سال نخست ظرفیت انتقال ۱۰۰۰ میگاوات برق برای پاکستان و ۳۰۰ میگاوات برق برای افغانستان
– مجموع سرمایه گذاری مورد نیاز برای پروژه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دالر است، که سهم کشورهای ذی نفع چنین است:
– افغانستان ۴۰۴ میلیون دالر
– پاکستان ۲۳۲ میلیون دالر
– تاجیکستان۳۰۱ میلیون دالر
– قرغیزستان ۲۳۳ میلیون دالر
– همکاران رسمی: علاوه بر کشورهای فوق، بانک جهانی، بانک انکشاف آسیایی، بانک سرمایه گذاری اروپایی و اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده امریکا.
– امضای قرارداد: در ۲۰ قوس ۱۳۹۶ با دو شرکت خصوصی هندی (KEC و KPTL)
۳٫ پروژه انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت (ترکمنستان ـ افغانستان TA)
این پروژه با هدف تأمین انرژی داخل افغانستان با ترکمنستان قرارداد شده است و تا سال ۲۰۱۹ به بهره داری می رسد.
۴٫ پروژه انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت (ترکمنستان، افغانستان و پاکستان)
پروژه انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت (TAP) در ۱۳ دسامبر ۲۰۱۵ میان حکومت های ترکمنستان، افغانستان و پاکستان مطرح گردید و تفاهمنامۀ میان رئیس جمهوری افغانستان داکتر محمداشرف غنی، قربانقلی بردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان و نوازشریف نخست وزیر وقت پاکستان امضا گردید. این سه کشور تعهد نمودند تا برای ایجاد یک خط جدید انتقال برق برق ۵۰۰ کیلوولت کار مشترک انجام دهند.
این لین برق از جوار خط گاز تاپی از ترکمنستان از طریق افغانستان با هدف صادرات به پاکستان احداث خواهد گردید.
همکاران رسمی این پروژه عبارت اند از کشورهای ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و بانک انکشاف آسیایی.
ب) بخش شبکه‌های ترانسپورتی
یکی از عوامل مهم در بحث توسعه و پیشرفت کشور ایجاد و احداث راه‌ها و مسیرهای ترانسپورتی می‌باشد. این عامل از جایگاه مهم در کشورها برخوردار است که گاه به آن اقتصاد ترانسپورت (حمل و نقل) نیز گفته می شود. برخی از شبکه‌های ترانسپورتی افغانستان عبارت اند از:
۱٫ راه ترانزیتی، ترانسپورتی و بازرگانی لاجورد (افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و ترکیه)
مباحثات روی بهبود زیربنای جاده، ریل، و بحر و طرزالعمل ترازیتی میان افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان، و ترکیه در حال جریان است. مطالعات امکان پذیری تخنیکی و مالی نیاز است
با احداث و تکمیل راه لاجورد، افغانستان به عنوان حلقه اتصال میان کشورهای مختلف نقش بارزی خواهد داشت، یعنی علاوه بر تلاش از قطع وابستگی به بندر تجاری کراچی، هم‌زمان با پیشبرد کارها در بندر چابهار، به دنبال گزینه سوم یعنی اتصال از مسیر زمینی و ریلی با کشورهای مدیترانه و غربی می‌باشد.
۲٫ کریدور ترانسپورتی و ترانزیتی بین المللی چابهار (افغانستان، ایران و هند)
• امضای موافقت نامه در ۳ جوزای ۱۳۹۵ توسط رئیسان جمهور افغانستان، ایران و صدر اعظم هند در تهران
• مزایا:
– تبدیل افغانستان به منطقه ترانزیتی میان آسیای میانه و شبه قاره هند.
– تأمین مسیر تجارتی بدیل بندر کراچی
– قطع وابستگی تجاری از مسیر پاکستان که گاه تحت الشعاع مسایل سیاسی دچار مشکلات می گردد.
– رشد صادرات افغانستان و بهبود کسر بیلانس تجاری
– همکاری منطقه ای از طریق اقتصاد برد ـ برد میان کشورهای منطقه
– افزایش تعاملات اقتصادی و تجاری میان آسیای میانه و افغانستان با کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای اروپایی
۳٫ دهلیزهای جدید ترانزیتی و تجارتی
علاوه بر پیشرفت‌های قابل ملاحظه در بهره‌برداری و بهره‌گیری از بندر چابهار، چندین دهلیز ترانزیت هوایی نیز از افغانستان به کشورهای هند و قزاقستان (دهلی نو، مومبای و آلماتی) افتتاح شد و به زودی دهلیزهای هوایی جدید با چند کشور دیگر و از آن جمله با انقره پایتخت ترکیه و با امارات متحده عربی نیز گشایش خواهد یافت که در این صورت میزان صادرات کشور به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت و تاجران ما باید برای صادرات میوه و سایر کالاهای صادراتی خودآمادگی بگیرند .
۴٫ پروژه جاده ای ترانس هندوکش (دوشی ـ بامیان)
این جاده می‌تواند به عنوان مسیر بدیل سالنگ‌ها، شمال کشور به مرکز و جنوب کشور را وصل سازد. قرارداد این پروژه امضا شده و در حال تطبیق است.
۵٫ کریدور شمال ـ جنوب
این کریدور شمال افغانستان را از بندر حیرتان از طریق مناطق مرکزی به جنوب کشور و از آنجا به پاکستان وصل سازد. قسمت اول این کریدور از مزارشریف تا ولسوالی دره‌صوف سمنگان در سال‌های گذشته ساخته شده و قسمت دوم آن سال گذشته کار عملی و اجرایی آن توسط رئیس جمهور در ولایت بامیان از سمت یکه ولنگ به طرف دره صوف آغاز گردید.
۶٫ کریدور شرق و غرب (سرگ گردن دیوال)
این کریدور از سمت شرق به غرب از ولسوالی بهسود ولایت میدان وردک در دو قسمت ۴۰ کیلومتر و ۶۰ کیلومتر در سال های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۵ آغاز گردیده است. هرچند بخش ۴۰ کیلومتر آن با مشکلات و تخلف‌های همراه بوده است اما بخش ۶۰ کیلومتر به صورت نورمال کار جریان دارد.
از طرف هرات به طرف ولایت غور نیز در بودجه سال ۱۳۹۷ آمده است که امیدواریم در این سال کار عملی آن اغاز گردد. بودجه این بخش توسط دولت ایتالیا تأمین می‌گردد. با تکمیل این کریدور، علاوه بر وصل شدن ولایات مرکزی به شاهراه های عمومی کشور، از نظر مسافت هم در حدود ۴۰۰ کیلومتر فاصله میان کابل و هرات نسبت به شاهراه موجود کاسته می‌شود که باتوجه به بهره برداری از کریدور بندر چابهار از لحاظ اقتصادی، مصرف سوخت و کاهش هزینه حمل و نقل قابل توجه است.
۷٫ کریدور حلقوی (شاهراه حلقوی)
شاهراه حلقوی افغانستان با ساخته شدن مقدار باقی مانده از این شاهراه در ولایات فاریاب و بادغیس از قیصار تا لامان بخشی از آن در سال ۱۳۹۶در ماه سنبله قرارداد شده است که با تکمیل شدن این پروژه شاهراه حلقوی افغانستان تکمیل خواهد شد.
طول مجموعی این سرک از قیصار فاریاب تا لامان بادغیس، حدود ٢٣٣ کیلومتر می باشد، که ساخت آن حدود ۴۶٠ میلیون دالر امریکایی هزینه بر می دارد و به تدریج در طی دوسال تکمیل خواهد شد.
۸٫ کریدور خط آهن پنج جانبه (ایران، افغانستان، تاجیکستان، قرغیزستان و چین)
نخستین بار در افغانستان خط آهن کوچکی جهت استفاده شهری در زمان امان‌الله خان در کابل (از دارالامان تا دهمزنک) به طول سه کیلومتر ساخته شد که با لوکوموتیو بخار کار می‌کرد. در حدود چهار دهه پیش خط آهن دیگری از کشور ترکمنستان به طول۲ کیلومتر تا ایستگاه خط آهن تورغندی در داخل خاک افغانستان جهت انتقال اموال تجاری از اتحاد جماهیر شوروی سابق ساخته شد. اما اکنون طرح های متعدد خط آهن یا در حال تطبیق است و یا در حال پلان گذاری و تدارکاتی:
– خط آهن بندر حیرتان تا مزارشریف به طول ۷۵ کیلومتر
– خط آهن خواف تا شهرک صنعتی هرات (از چهار قطعه دو قطعه اش ساخته شده و قطعه سوم زیرساخت آن ساخته شده اما قطعه چهارم باقی مانده) این خط آهن بناست از طریق ولایت هرات، فاریاب، بادغیس، جوزجان، مزارشریف و قندوز به تاجیکستان و سپس به چین وصل شود.
– خط آهن از بندر تورغندی تا ولایت هرات و سپس به ولایت های جنوبی و با عبور از اسپین بولدک به خط آهن پاکستان وصل شود.
– خط آهن افغانستان ترکمنستان (بندر آقینه ـ آته مراد): این خط آهن بخشی از راه لاجورد است که از یک سو افغانستان را از طریق کشورهای ترکمنستان، دریای خزر، آذربایجان، گرجستان به دریای سیاه و سپس با عبور از ترکیه به اروپا وصل می‌کند و از طرف دیگر، با عبور از کشورهای تاجکیستان و قرغیزستان به چین متصل می‌سازد.
حضار گرامی!
در پایان سه مطلب دیگر را هم به اختصار قابل یادآوری می دانم:
اول این که یکی از مشکلات در روند رشد اقتصادی مخصوصا برای سکتور خصوصی وجود قوانین و مقرره هایی است که یا مانع رشد سکتور خصوصی بوده و یا مانع تشویق و حمایت از تولیدات داخلی و صادرات و واردات می شود. ما بزودی با همکاری اطاق های تجارت و صنایع و اتاق صنایع و معادن کمیته ای را ایجاد خواهیم کرد که تمام قوانین و مقرره های مربوطه را بررسی نماید و تعدیل موارد چالش برانگیز را به حکومت پیشنهاد نماید. البته باید گفت که حکومت وحدت ملی در طول سه سال اخیر در بخش اصلاح و قوانین مالی و اقتصادی و تجارتی گام های زیادی برداشته و اصلاحات زیادی را انجام داده است، چنان که همین دیروز در جلسه فوق العاده کابینه هشت مقرره را در مورد کار و تنظیم روابط سه جانبه متعادل بین کارگر و کارفرما و حکومت به تصویب رساندیم اما با همه این ها ما نیاز داریم اصلاحات بیشتر در قوانین خود انجام دهیم.
دوم این که یکی از چالش های اصلی برای رشد سکتور خصوصی و سرمایه گذاری مسأله امنیت است؛ امنیت اقتصادی، فیزیکی، خانوادگی، اختطاف فرزندان، اقارب و خانواده های تاجران و متشبثین خصوصی. اخیرا این موضوع در جلسه شورای عالی حاکمیت قانون مورد بررسی قرار گرفت و فیصله شد که برای رسیدگی به این مشکل کمیته خاصی به نام کمیته مصونیت سکتور خصوصی زیر نظر معاون دوم ریاست جمهوری ایجاد گردد. این کمیته با صدور حکم رئیس جمهور به زودی کار خود را آغاز خواهد کرد و ما امیدواریم از طریق این کمیته تمام تلاش خود را به کار ببندیم تا امنیت سرمایه گذاران و تاجران خود را تأمین نماییم چنان که قبلا با ایجاد کمیته مصونیت خبرنگاران، گام های مهمی در تأمین امنیت و بررسی قضایای خشونت علیه خبرنگاران برداشته شده است.
سوم این که در کنار اقدامات یاد شده، هم اکنون به منظور رشد اقتصادی مخصوصا رشد سکتور خصوصی و تولیدات داخلی، طرح ها و برنامه های متعددی در حکومت تحت کار است که برخی از آن ها را نام می برم: تصویب نقشه راه و طرح های سرمایه گذاری در باره معادن و قراردادهای مربوطه، سرمایه گذاری در سکتور انرژی، پالیسی ملی صادرات، پالیسی پارک های صنعتی، پالیسی حمایت از مستهلک، طرح ایجاد زون های اقتصادی و طرح ایجاد بنادر خشکه در پنج منطقه و سایر طرح ها. من با اطمینان یادآور می شوم که حکومت وحدت ملی از نگاه پالیسی سازی و فراهم کردن طرح های مناسب اقتصادی و تجارتی موفق ترین گام ها را برداشته است و امیدوارم این پالیسی ها زمینه رشد و خودکفایی را برای کشور ما فراهم کند. حکومت اخیرا به منظور توجه بیشتر به سرمایه گذاری و صنعت و تولید، نام وزارت تجارت و صنایع به وزارت صنعت و تجارت تغییر داده است.
هموطنان گرامی!
بیایید به منظور خودکفایی و رهایی از وابستگی به واردات و برای رشد تولیدات داخلی و ایجاد اشتغال و مبارزه با فقر و بیکاری و وابستگی این اصل مهم «وطنیست، عالیست» را نه تنها به عنوان یک شعار بلکه در عمل، تطبیق کنیم. ما در دولت به تولیدات داخلی ترجیح قایل شده ایم و در قراردادها و تدارکات از تولیدات وطنی استفاده می کنیم و مردم ما هم باید افتخار کنند که امروز دارای تولیدات داخلی و وطنی هستند و آهسته آهسته روی پای خود می ایستند و به سمت خوداتکایی حرکت می کنند. این تنها راه نجات افغانستان از وابستگی و تنها راه خودکفایی است. ما در حکومت مشکلات شما را در زمینه تعرفه و مقررات دست و پاگیر و وجود فساد و سوء استفاده در ادارات دولتی درک می کنیم و برای حل این مشکلات تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست و به تمام معنا از شما حمایت و پشتیبانی می کنیم.
به امید شکوفایی هرچه بیشتر کشور
تل دی وی افغانستان
پاینده باد وحدت و همدلی مردم افغانستان
السلام علیکم و رحمت الله و برکاته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *