وبسایت شخصی سرور دانش

معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان

متن پیام جلالتمآب محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در سمینار سیاسی- فرهنگی پنجاهمین سالیاد شهادت شهید بلخی

بسم الله الرحمن الرحیم
هموطنان گرامی، برادران و خواهران عزیز!
یاد کردن و گرامی داشتن نام و مقام بزرگان اندیشه و ادب و مشعل‌داران مبارزه برای آزادی و عدالت نشانۀ تعهد به آرمان‌های بلندی است که یک ملت بهترین فرزندان خود را در آن راه قربانی داده است.
مرحوم سید اسماعیل بلخی تنها متعلق به زادگاه خود، این خطه نامدار تمدنی، نبوده و تنها عضوی از خانواده بزرگ و گرامی سادات افغانستان نیز به حساب نمی‌رفت. او هم در دوران پربار حیات خود و هم پس از شهادت پرافتخارش چهره‌ای متعلق به تمام این ملت و بلکه به کلیت این پهنه فرهنگی و تمدنی بوده است.
شعر رسا و رسالتمندش یادآور شاعر و حکیم بزرگ سرزمین ما ناصر خسرو است. شعری که هم آیینه شیوایی و زیبایی زبان، و هم تجلی‌گاه اندیشه‌های متعالی است.
مرحوم بلخی در شعر و نثر منادی ارزش‌هایی بود که می‌تواند سبب سربلندی، اعتبار و شکوه یک ملت باشد. سخنان او هیچ‌گاه بوی تفرقه نداشت و به موضوعات کم‌بها و کم‌عمق در نغلتید. او از وحدت و اخوت، از برابری و عدالت، از آزادی و استقلالیت دفاع می کرد و در راه تحقق آنها تلاش می‌ورزید.
این‌همه برای این بود که مرحوم بلخی عالم دین‌شناس، و دانشمند‌ روشن‌اندیش بود. او با روح دین و مقاصد اعلای آن آشنایی داشت و به نیازهای زمان واقف بود و می‌دانست که پاسخ گفتن به نیازهای انسان امروز و پرداختن به مشکلات کنونی جوامع بشری با تکیه بر دین و ارزش‌های متعالی آن ممکن نیست جز با درک عمیق از جوهر رسالت محمدی و شناخت همه جانبه از تحولات عصر حاضر. همه ما می‌دانیم که جامعه اسلامی تا چه پیمانه نیازمند وجود چنین علما است و آنان چه نقشی در رهبری مردم خود به سوی آینده‌های آرمانی دارند. چنین عالمانی‌اند که حضورشان در منبر مایه نور افشانی و نقش‌شان در سیاست مایه آبادانی است.
مرحوم بلخی در راه این آرمان‌های بزرگ با سختی‌ها روبرو شد، به زندان تن داد و سرانجام جام شهادت نوشید.
این فداکاری بزرگ برای این بود که در این سرزمین حقی تلف نشود، نشانه‌ای از ستم باقی نماند و زمینه‌ای برای تشتت و چند دستگی وجود نداشته باشد.
ما مسئولیت داریم تا از مبارزات بزرگان خود تجلیل کنیم، آرمان‌های والای ایشان را به یاد داشته باشیم و فصل نا تمام این مبارزه حیات‌بخش را به کمال برسانیم.
من از همه کسانی که در تجلیل از یاد آن شخصیت فرزانه سهم گرفته‌اند اظهار سپاس و امتنان می‌کنم، و برای آن شهید بزرگوار و همه فرزندان صدیق این وطن که برای آزادی و آبادی‌اش تلاش کرده‌اند رحمت الهی را مسئلت دارم.
محمد اشرف غنی
رئیس جمهوری اسلامی افغانستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *