وبسایت شخصی سرور دانش

معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان

پیام استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان به مناسبت فرارسیدن ماه محرم و دهۀ عاشورای حسینی

بسم الله الرحمن الرحیم
فرارسیدن ماه محرم، دهۀ عاشورا و ایام سوگواری نوۀ گرامی نبی مکرم اسلام (ص) حضرت امام حسین (ع) و یارانش را به همۀ مردم مسلمان افغانستان به‌خصوص دوستداران و پیروان ایشان تسلیت گفته، یاد و خاطرۀ شهدای کربلا را گرامی می‌‌داریم.
نهضت عدالت‌خواهی و اصلاح طلبانه‌ی کربلا و قیام عاشورا، بی‌گمان یکی از رویدادهای ماندگار در جهت مبارزه با استبداد و ستم، اصلاح طلبی و تحکیم اصول و بنیادهای اخلاقی جامعه، ترویج رویه‌های کرامت مدارانه انسانی و عدالت طلبی درتاریخ مبارزات انسانی و بشری است که همواره سرمشق و الگوی نهضت‌های عدالتخواهانه و اصلاح گرایانه‌ی بشری قرار گرفته و برای همیشۀ تاریخ از آن یاد و گرامی داشت به عمل خواهد آمد. ماهیت عدالت‌طلبانه و اصلاح گرایانۀ نهضت عاشورا سبب شده است که تمامی آزادگان و عدالت‌دوستان، نحله‌های بشری و فرقه¬های اسلامی و حتی غیر اسلامی از قیام عاشورا تجلیل کرده و آرمان-های والای انسانی خود را در آیینه زلال نهضت عاشورا جستجوی کنند.
جای افتخار و خوشبختی است که مردم مسلمان افغانستان اعم از شیعه و سنی دهم محرم الحرام، سالروز شهادت حضرت اباعبدالله الحسین را با کمال همدلی و هماهنگی همه ساله تجلیل و از این فرصت برای ترویج معارف ناب اسلام و میراث واقعی به پیامبر استفاده می¬نمایند.
ملت شریف افغانستان و هموطنان گرامی!
با توجه به شرایط موجود و فرارسیدن ماه محرم که بخشی از شهروندان کشور مصروف گرامی داشت از دهۀ عاشورا هستند، لازم می دانم نکاتی چندی را مطرح نمایم:
۱) یکی از اهداف اساسی قیام عاشورا و نهضت حسینی و در واقع اساسی ترین هدف آن، اصلاح گری دینی و اجتماعی است که جهت احیای سنت‌های ریشه دار اخلاقی، سیره نیک انسانی و ترویج مکارم اخلاقی نبی مکرم اسلام، صورت گرفت. حضرت امام حسین فلسفۀ قیام خویش را دراین زمینه به صراحت شرح می‌دهد که ایشان به منظور اصلاح در امور امت جدش پیامبر اسلام و جلوگیری از انحراف وکجی‌ها و در عین حال به قصد مبارزه با استبداد و خودکامگی قیام کرده است. نخستین پیام این بخش قیام عاشورا این است که حرکت ماندگار اباعبدالله الحسین بدور از هر نوع بی اخلاقی‌ها، بی¬کرامتی‌ها، خرافه گرایی ها و مبرا از هر نوع آیین‌های خود تراشیده ی که با گذشت زمان بر این نهضت تحمیل شده است، صورت گیرد. جای تأسف است این که در زمان ما از حرکت و قیامی به روشنی و وضاحت قیام عاشورا در گوشه و کنار کشور به صورت ناشایست و کج باورانه تجلیل می‌گردد. رفتارهای چون تیغ زنی، سینه زنی‌های نامتعارف، مزاحمت مردم توسط کاروان های گشت زنی وایجاد صداهای گوش خراش از بلندگوهای مساجد و تکایا و دیگر موارد از این‌دست، آیین‌های رفتاری محسوب می‌گردد که هرگز با ماهیت قیام عاشورا و پیام اصلاح‌گری آن نه‌تنها سازگاری و مطابقت ندارد، که این گونه آیین های خود تراشیده و نسنجیده، سبب وهن عاشورا شده و نتایج کاملا برعکس خواهد داشت. از سویی محتوای پیام رخداد عاشورا را تقلیل می¬دهد و شعور را فدای شور می¬نماید و از سوی دیگر ممکن است که باعث ایجاد مزاحمت و سختی برای هموطنان و شهروندان دیگر و موجب ضیاع حقوق شهروندی آنان گردد. من از مردم شریف افغانستان و بخصوص عزداران حسینی خواهش دارم که برای تجلیل از عاشورا و زنده نگهداشتن شعایر و ارزش‌های دینی- مذهبی از هرگونه حرکت و رفتاری که مناسب شأن و جایگاه قیام عاشورا نیست، جدا خود داری کنند و به‌جای صورت، به محتوا و به‌جای شور از شعور استفاده نمایند و اختلافات را به همدلی و دیگر پذیری مبدل نمایند و در یک کلام با الهام گیری از فلسفه قیام امام حسین مناسک عزاداری نماد و راهی باشد برای اصلاح جامعه از هر نوع بدی¬ها و حرکت دادن آن به سمت خوبی¬ها؛ همانگونه که امر به معروف و نهی از منکر یکی دیگر از اهداف قیام امام حسین از زبان مبارک خود ایشان معرفی شده است.
۲) جایگاهی‌که برای قیام عاشورا و نهضت حسینی در باور دینی هموطنان اهل سنت و جماعت و سایر نحله های مذهبی کشور ما وجود دارد، در کمتر کشور اسلامی به مشاهده می‌رسد. این امر ایجاب می‌کند که از این فرصت، برای تحکیم وحدت و همدلی میان مردم مسلمان افغانستان به خوبی استفاده شود. برادران اهل سنت به صورت رسمی از سالروز شهادت حضرت اباعبدالله الحسین و یارانش در روز عاشورا و دهم محرم الحرام تجلیل می‌کنند و برای گرامی داشت از این مناسبت، همراه با شیعیان در مساجد و تکایا حضور می‌یابند. واقعیت این است که حرکت های نا سنجیده و آیین‌های رفتاری نا متعارف این ظرفیت همدلی و همگرایی را به خطر می‌اندازد و در واقع این مسؤولیت و رسالت ماست که نگذاریم چنین فرصتی، به چالش و نا همدلی مبدل گردد. همانگونه که هدف قیام امام حسین جهان شمول است، شخص ایشان، مکتب و راه ایشان هم مربوط به یک دسته و نحله فکری اسلامی نیست. امام حسین نوۀ پیامبر اسلام است و همه مسلمانان به آن احترام دارند و سالروز شهادت ایشان را تجلیل می‌نمایند. از همین رو، از علما، خطبا و سخنرانان تقاضامندم که از فرصت استفاده نموده در منابر و مواعظ خود از اهداف و آرمان‌های امام حسین در راستای وحدت و همدلی مذاهب اسلامی در کشور ما استفاده نمایند. بجای بیان و تبلیغ مباحث تفرقه انداز فاقد سند و اعتبار، به بیان مشترکات بپردازند تا دستان ناپاک تفرقه افکنان و دشمنان وحدت و همگرایی این مردم قطع شده و امیدشان به یاس تبدیل شوند. جدا تقاضا دارم که نباید در مراسم عزاداری امام حسین به پیشوایان دین توهین و اهانت شود و باید به عقاید همگان احترام گذاشته شود. همچنین از رسانه‌ها و تلویزیون ها می¬خواهم که در این ایام به احترام نوه پیامبر و به پاس احترام به دسته بزرگ از هموطنان خود از نشر و پخش برنامه¬ها و پروگرام¬هایی که ممکن است با شرایط عزاداری سازگار نباشد و یا حساسیت¬هایی را در جامعه ایجاد نماید، مثل سال¬های قبل خود داری نمایند.
۳) در محرم سال جاری بزرگترین مسأله اما موضوع تأمین امنیت است که احتمالا نسبت به سال‌های پیش نگرانی‌های بیشتری در پی داشته باشد. حوادث تلخ و ناگوار اخیر در کابل و دیگر نقاط کشور و تحلیل وضعیت امنیتی می‌رساند که مردم افغانستان از این جهت در یک وضعیت دشوار قرار دارند. از ارگان‌های امنیتی به جد می خواهم که برای تأمین امنیت ایام سوگواری عاشورا و مراسم تجلیل از دهۀ محرم تمام توان خویش را به‌کار ببرند تا از هرگونه حادثه احتمالی جلوگیری کرده و امنیت مردم و به خصوص عزاداران حسینی را تأمین کنند تا آنان با ذهن آرام عزاداری خود را برگزار نمایند. اما همه می‌دانیم که تروریسم و افراط گرایان کوردل برای استفاده از هر فرصت در کمین نشسته اند تا از طریق حمله بر اماکن مذهبی، آموزشگاه ها، تجمعات عمومی و درکل مردم ملکی، پیکرۀ وحدت و همدلی مردم افغانستان را هدف قراردهند. باوجود تدابیر امنیتی روی دست گرفته شده از سوی ارگان های امنیتی در ایام عاشورا، دشواری وضعیت از مردم شریف افغانستان و به خصوص عزاداران و پیروان اباعبدالله الحسین می‌طلبد که با هوشیاری، مواظبت و دقت تمام مراسم عزاداری و سوگواری را در ایام عاشورا مدیریت کنند. طرح امنیتی مساجد و تکیه خانه ها در سال گذشته به خاطر همکاری مردم با نیروهای امنیتی و ارگان‌های مسؤل با موفقیت اجرا شد و امسال نیز انتظار می‌رود که همکاری در این زمینه بیشتر و بهتر از سال پیش باشد.
۴) یکبار دیگر از این طریق به مردم کابل به خصوص باشندگان غرب کابل اطمینان می‌دهم که حکومت افغانستان و ارگان‌های امنیتی برای تأمین امنیت آنان عزم قاطع دارند و از هیچ کوششی در این راستا دریغ نمی¬ورزند. به نظام و مسوولین خود اعتماد کنید و در دام دسیسه¬های تفرقه افکنانه که بدنبال ایجاد بی اعتمادی میان مردم و حکومت و بدنبال پاشیدن بذر نفاق و کینه میان شهروندان همیشه برادر افغانستان هستند، نیفتید. طرح امنیتی کابل و به خصوص غرب کابل تحت بررسی است و این تدابیر امنیتی در مشوره با مردم و کارشناسان امور امنیتی نهایی شده و در روزهای نزدیک شاهد اجرایی شدن آن خواهیم بود. اما لازم می‌دانم باز هم تأکید کنم که برای تأمین امنیت مردم از سوی حکومت، هیچ گزینه دیگری به اندازه همکاری و هماهنگی مردم با دولت و ارگان های امنیتی مؤثر نیست. انتظار دارم که مردم شریف غرب کابل، بیش از هر زمانی دیگر اهمیت همکاری با نیروهای امنیتی را درک کرده ودر این زمینه همکار حکومت باشند.
۵) ازهمۀ هموطنان عزادر و پیروان امام حسین می‌خواهم که در ایام سوگواری دهۀ عاشورا به جای ریختن خون‌شان در جاده‌ها، با مراجعه به بانک های اخذ خون، خون‌های پاک‌شان را به نیروهای امنیتی خویش و دیگر هموطنان نیازمند‌شان اهداء نمایند که یا در جبهه‌های نبرد علیه دشمنان کور دل می‌جنگند و یا در کنج شفاخانه‌ها چشم به راه قطرات خون‌های شما هستند؛ از این طریق است که شما حیات هموطنان را نجات داده اید.
بار دیگر به روان پاک حضرت اباعبدالله الحسین و همۀ شهدای قیام عاشورا و همچنان همۀ شهدای مردم افغانستان و به خصوص شهدای نیروهای دفاعی و امنیتی کشور درود فرستاده انتظار دارم که مراسم تجلیل از عاشورا و ایام سوگواری دهۀ محرم با کمال دقت و نظم مدیریت شده و در عین حال این مراسم پرخروش تر از سال‌های پیش برگزار شود.

سرور دانش
معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان
۲۰ سنبله ۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *