وبسایت شخصی سرور دانش

معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان

پیام قدردانی استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان از مردم، مقام های دولتی، نیروهای امنیتی و علمای کشور در تجلیل از عاشورای حسینی ۱۳۹۷

به نام خداوند بزرگ و مهربان
جای خرسندی است که از ایام عاشورای حسینی و روز دهم محرم سالروز شهادت حضرت امام حسین و یارانش، در فضای امن و عاری از هر گونه خشونت و نا امنی در سراسر کشور تجلیل شد. تجلیل از عاشورای حسینی به نماد همدلی و وحدت ملی بین مردم مسلمان افغانستان تبدیل شده و شهروندان کشوراعم از شیعه و سنی در کنارهم از این مناسبت تجلیل کردند.
من به سهم خود از مردم شریف افغانستان اعم از شیعه و سنی که از این مناسبت مذهبی به گونۀ همدلانه و یکرنگ در اکثر ولایات کشور تجلیل کردند، اظهار سپاس و قدردانی می کنم و این همدلی و یکرنگی مردم افغانستان را بزرگترین فرصت ملی در زمینۀ تحکیم پایه های وحدت و همبستگی ملی می دانم.
از سوی دیگر حقیقت هم این است که پیروان همه مذاهب فقهی اهل سنت ما به اهل بیت پیامبر و مخصوصا به امام حسین از صمیم قلب محبت و احترام فوق العاده ای دارند و از طرف دیگر با قاطعیت می توان گفت که طبق تحقیقاتی که صورت گرفته مشترکات دینی بین مذهب جعفری و مذاهب اهل سنت ما در عرصه های مختلف بیش از نود در صد است و تنها در کمتر از ده در صد اختلافات وجود دارد و امروز عده ای از افراد بی خبر از مبانی فقهی و کلامی مذاهب و به خاطر سلیقه ها و منافع شخصی و سیاسی خود، نباید به خاطر کمتر از ده در صد اختلاف، بین مردم مسلمان فاصله و یا خصومت ایجاد کنند. افراط گرایی هایی که امروز به نام اسلام صورت می گیرد نباید به حساب مذاهب اهل سنت گذاشته شود. این نوع تندروی ها نه ربطی به مذاهب اهل سنت دارد و نه به مذهب جعفری. مخصوصا مذهب حنفی که یکی از مذاهب فقهی بزرگ جهان اسلام است و از اندیشه های والا و عقلانی و خردورزانه امام ابوحنیفه پیروی می کند، از هر نوع افراطیت و خشونت به دور است و کسانی که هم دست به خشونت می زنند و هم ادعای پیروی از امام ابوحنیفه را دارند، باید در صداقت و ایمان آنان شک کرد.
جدا از انحرافات و تندروی های عده ای انگشت شمار، اما واقعیت این است که اتحاد و همبستگی پیروان مذاهب اسلامی در افغانستان حتی می تواند برای مسلمانان سایر کشور های اسلامی نیز الگو باشد و همۀ بزرگان سیاسی، به خصوص علماء و اقشار مختلف مردم افغانستان نیز برای حفظ این همبستگی، رسالت بزرگی را به عهد دارند.
جا دارد که از هیأت رهبری حکومت به خصوص جلالتمآب محمد اشرف غنی رئیس جمهور و جلالت مآب داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت و سایر مقامات دولتی که در روز دهم محرم در جمع عزاداران حسینی در غرب کابل حضور یافته و روز عاشورای حسینی را یکجا با مردم خود تجلیل کردند، صمیمانه قدر دانی نمایم.
اینجانب از علماء، امامان مساجد، خطبا و واعظانی که در ایام عاشورای حسینی به خصوص روز دهم محرم، مردم و شهروندان کشور را به حفظ وحدت و همدلی و همچنین تأمین نظم و امن عامه توصیه و تأکید کرده اند و برای آگاهی مردم، تحلیل و تفسیر های منطقی و عالمانه از نهضت امام حسین ارائه دادند و همچنین از رسانه های کشور که با برخورد مسئولانه مراسم مختلف محرم و عاشورا را انعکاس دادند، کمال قدردانی و تشکر را دارم.
بی گمان سهم نیروهای دلیر امنیتی در تأمین امنیت روزهای عاشورا به خصوص روز دهم محرم بسیار برجسته بود. من از تک تک نیروهای سرفراز امنیتی و همچنان مسؤلان آنها که دراین پروسه سهم داشتند و هیأت رهبری ارگان های امنیتی کشور که با دلسوزی تمام تدبیر سنجیدند و از مسؤلان کمیسیون امنیتی امور مساجد و تکیه خانه ها که در هماهنگی با نهادهای امنیتی زمینۀ تأمین امنیت مردم را بهتر از سال های گذشته تسهیل کردند، سپاس گزاری می کنم.
در برنامۀ تأمین امنیت مراسم عاشورای امسال سهم مردم اما بسیار پر رنگ و سازنده بود. من دست تک تک مردم شریف افغانستان به خصوص عزاداران حسینی و جوانان رشید و فهیم و دلیر را که در تأمین امنیت روزهای عاشورا از هیچ گونه همکاری با نیروهای امنیتی دریغ نورزیده و خود نیز در این پروسه سهم فعال داشتند، به گرمی می فشارم و از آنان قدر دانی می کنم. همکاری مردم با نیروهای امنیتی کشور در روزهای عاشورا الگوی ارزشمندی است که می شود از آن برای سایر مواقع نیز استفاده کرد.
سهم گرفتن مردم در تأمین امنیت عاشورای امسال نشان داد که مردم اگر خواسته باشند می توانند برای تأمین امنیت خود و در همکاری با دولت و نیروهای امنیتی کشور همه وقت و در همه جا آماگی لازم را داشته باشند.
یکبار دیگر ضمن اظهار قدرانی از همدلی و همکاری مردم افغانستان در تجلیل از عاشورای حسینی، به روان شهدای کربلا، شهدای مردم افغانستان، به خصوص شهدای حوادث اخیر درود می فرستم.
سرور دانش
معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان
پایان روز عاشورا – ۲۹ سنبله ۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *