وبسایت شخصی سرور دانش

معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان

پیام قدردانی و امتنان استاد سرور دانش از مردم باعزت و افتخار آفرین دایکندی و بامیان

به نام خداوند آگاهی، عدالت و برابری
سفر تاریخی جلالت‌مآب رئیس‌جمهور و هیأت‌ عالی‌رتبه همراه، به ولایات دایکندی و بامیان در دو روز ۱۸ و ۱۹ عقرب ۱۳۹۷ یک رویداد فراموش ناشدنی در تاریخ این دو ولایت و یک افتخار بزرگ برای حکومت خدمتگذار افغانستان خواهد بود. این سفر با اینکه برای شش ماه پیش برنامه ریزی شده بود و به دلایل مختلف چندین بار لغو گردید و به تأخیر افتاد، ولی دستاوردهای بزرگ سفر همه کاستی‌های دیگر را جبران کرد.

مهم‌ترین برجستگی این سفر آموختنی‌هایی بود که ما به عنوان کارگزاران حکومت آموختیم. ما از نزدیک عظمت انسان‌هایی را دریافتیم که در قلب همیشه تپنده کشور، در طول تاریخ در محرومیت و فراموشی به سر برده‌اند ولی این مردم صبور به همت والای خود، امروز زنجیرهای جبر و محرومیت را یکی پس از دیگری درهم می‌شکند. این مناطق هنوز هم سر تا پا غرق فقر و تنگدستی و اسیر جبر طبیعت و فشار بی‌عدالتی‌های تاریخی هستند، ولی جوهره شخصیتی و اراده پولادینی که اکنون شکل گرفته و به خوبی و به نیرومندی تبارز یافته است، آینده روشن، درخشان و برگشت ناپذیری را از هم‌اکنون برای این مناطق رقم زده است.

متانت، آگاهی، روحیۀ مدنی، اخلاق انسانی، درک و تحلیل دقیق، همه جانبه، واقع بینانه و منصفانه از اوضاع کشور، منطقه و جهان، زبان انسانی و ادبیات فاخر در سیاست ورزی و مهم‌تر از همه اطلاع و آگاهی دقیق از همه مسایل کشور، روحیۀ عالی همکاری بین حکومت محلی و مردم، کنجکاوی و نظارت مسئولانه از کارکرد حکومت مرکزی و محلی و بالاخره ارائه طرح‌ها و پیشنهادات سازنده، عینی و عملی برای حل مشکلات و نیازهای محیطی و محلی خود، از نکات عمده‌ای بود که در همه دیدارهای دوستانه خصوصی و عمومی و گفتگوهای رو‌در‌رو و مستقیم و آزاد با گروه‌ها و اقشار مختلف علما، زنان، جوانان، متنفذین، جامعه مدنی، برازندگی، هوشیاری و میزان بالای شخصیت انسانی این مردم را برای هیأت عالی رتبه دولتی و در رأس جلالت مآب رئیس جمهور به نمایش گذاشت.

نکته مهم دیگر مدیریت خوب و مسئولانه‌ای است که در اداره محلی هر دو ولایت شکل گرفته است. اول اینکه اکثریت قاطع رؤسا و کارمندان هر دو ولایت، جوانان تحصیل‌یافته و روشن و پرانرژی هستند که حداقل سی در صد آنان را زنان تشکیل می‌دهند. دوم اینکه همگی علاوه بر انجام وظیفه رسمی و قانونی خود سعی می‌کنند که هر فرد به سهم خود گره بیشتری از مشکلات را بگشایند و با یک نوع صداقت و اخلاص در رشد و پیشرفت زندگی مردم سهم بگیرند. در رأس اداره محلی، والیان این دو ولایت مخصوصا هر دو والی کنونی، برادران عزیز ما آقای محمود بلیغ و آقای طاهر زهیر، علی رغم امکانات اندک و چالش‌های زیاد، از همه توان خود کار گرفته اند و از هیچ نوع تلاشی در جهت بهبود حکومتداری و تطبیق برنامه‌ها و رابطه نیک با مردم دریغ نکرده اند. اظهارات مردم و اعلام رضایت آنان و نظم و نسق موجود، حاکی از فداکاری‌ها و زحمات آنان است.

مهم‌ترین دستاورد این سفر تاریخی، توجۀ ویژه‌ای بود که از طرف جلالت‌مآب رئیس جمهور و هیأت همراه در قبال بررسی مشکلات دو ولایت و پاسخ مثبت به مطالبات مردم صورت گرفت. در کنار پروژه‌های مهمی که در بخش‌های مختلف افتتاح شد و آیندۀ روشنی را برای منطقه نوید می‌دهد، در زمنیه‌های مختلف دیگر همچون تأمین امنیت، تعدیل و اصلاحات اداری، بهبود وضعیت راه‌های مواصلاتی و سایر خدمات تعلیمی، تحصیلی، صحی، اقتصادی و اجتماعی، تعهدات و وعده‌های بسیار واضح و شفاف و عملی صورت گرفت. این تعهدات به زودی جمع بندی شده و پلان تطبیقی آن‌ها تنظیم خواهد شد.

من به سهم خود از مردم شریف و باعزت هردو ولایت، مخصوصاً از جامعۀ علما، استادان، شوراهای ولایتی، نهادهای مدنی، زنان، جوانان و به طور خاص از رهبری اداره محلی، والیان و کارمندان صبور و پرتلاش ادارات ملکی و امنیتی هر دو ولایت صمیمانه تشکر می‌کنم. در این سفر همۀ شما برای همۀ ما افتخار آفریدید. عزت شما مستدام باد!

از جلالت‌مآب داکتر محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به طور ویژه سپاسگزاری می‌کنم که با همه مصروفیت‌های مهم، پیوسته در طول چند ماه اخیر بر انجام این سفر پای می‌فشردند و سرانجام با عشق، علاقه و نشاط وصف‌ناپذیر در میان توده‌های مردم دایکندی و بامیان حضور به هم رساندند و از نزدیک و به صورت بسیار دوستانه و صمیمانه به سخنان مردم گوش سپردند و برای حل مشکلات و رفع نیازهای مردم هدایات لازم را صادر کردند.

چنان که رئیس جمهور همیشه بیان کرده‌اند، سفرهای ولایتی و حضور در میان توده‌ها همیشه برای ایشان انرژی بخش و امیدوارکننده بوده است. من مطمئن هستم که دیدار با مردم خوب و نازنین دایکندی و بامیان بیش از هر جای دیگر به جناب ایشان انرژی و امید بخشیده و ادامه راه خدمتگذاری را هموارتر ساخته است.

حضور وزرای عالیقدر، رؤسای محترم ادارات مرکزی، جنرالان و افسران شجاع نهادهای دفاعی و امنیتی ما و همه همراهان و همکاران پرتلاش رئیس جمهور در تیم‌های امنیتی، تشریفات و رسانه، به وزن و اعتبار این سفر افزوده بود که هم از طرف خود و هم از طرف مردم دایکندی و بامیان از همۀ این عزیزان صمیمانه تشکر می‌کنم و برای همه شان توفیقات مزید خدمتگذاری آرزو می‌کنم.

بیا تا گل برافشانیم و می در ساغر اندازیم
فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم.

من با امید و اطمینان می‌توانم بگویم که مردم هزاره‌جات، مخصوصاً دایکندی و بامیان اکنون رسیده‌اند به مرحله‌ای که با همت پولادین و به قوت اندیشه و آگاهی خود، سقف کوه‌های سر به فلک کشیدۀ مناطق مرکزی را خواهند شکافت و جوهره شخصیت انسانی خود را از میان قلل آن صخره‌ها و کوهپایه‌ها و عمق آن دره‌ها و دیوارهای زمخت طبیعت سنگی، به نمایش خواهند گذاشت و با درانداختن طرحی نو، نه تنها هزاره‌جات بلکه همۀ کشور و افغانستان بزرگ را گل‌افشان خواهند کرد.

به امید شکوفایی همه سرزمین وطن و رفاه و آسایش همه مردم خوب و صبور افغانستان.

سرور دانش
معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان
۲۰ عقرب ۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *