وبسایت شخصی سرور دانش

معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان

بیانیه استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور در گردهمایی مردم نیلی

(دایکندی- نیلی- ۱۸ عقرب ۱۳۹۷)
………..
﴿بسم الله الرحمن الرحیم﴾

جلالت‌مآب داکتر محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، اعضای محترم کابینه و هیأت عالی رتبه همراه ریاست جمهوری، والی محترم دایکندی، مردم سرافراز و با عزت دایکندی، رئیس و اعضای فعال و پرتلاش شورای ولایتی دایکندی، شورای علما، نهادهای مدنی، رسانه ها، استادان، جوانان، خانم ها و آقایان! السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.

امروز بسیار خرسند و خوشحالیم که همراه با جلالت‌مآب رئیس جمهور و هیأت همراه در حضور شما مردم شریف دایکندی قرار داریم. از شما مردم شریف و عزتمند به خاطر حضور و پذیرایی گرم‌تان و مخصوصاً از جناب والی صاحب انجنیر محمود بلیغ و هیأت رهبری ولایت تشکر می‌کنم.

من به سهم خود مقدم جلالت مآب داکتر محمد اشرف غنی زعیم ملی و رئیس جمهور کشور را در نیلی مرکز ولایت دایکندی گرامی می‌دارم.

جناب رئیس جمهور! از طرف خود و مردم دایکندی ورود شما به دایکندی یعنی سرزمین دلیران و سرزمین گل بادام را خوش آمدید می‌گویم.

ولایت دایکندی جوان ترین ولایت افغانستان است. ۱۴ سال پیش در ۲۰ سرطان ۱۳۸۳ طی یک مراسم با شکوه با حضور رئیس دولت انتقالی و مقامات عالی رتبهٔ دیگر، رسما فعالیت این ولایت آغاز گردید. در آن روز در سطح کل ولایت تنها من به عنوان والی و یک نفر از دوستان ما به عنوان قوماندان امنیه و یک نفر به عنوان رئیس اداری در ولایت حضور یافته بودیم و هیچ کارمند دیگری هنوز استخدام نشده بود و هیچ اداره دولتی نه در مرکز ولایت و نه در ولسوالی ها فعالیت نداشت و به تدریج ریاست ها ایجاد شد و ولسوالی ها افتتاح گردید و امروز خوشحال هستیم که بعد از ۱۴ سال، نیلی که در آن سال ها قریه‌ای بیش نبود، به یک شهرک بزرگ و پرجنب و جوش و به یک مرکز بزرگ اداری و سیاسی تبدیل شده و همه ۹ واحد اداری در سطح ولایت فعال هستند.

حضار گرامی!
من لازم نمی‌بینم در مسایل ولایت به تفصیل سخن بگویم. ترجیح می‌دهم همه سخنان لازم را به تفصیل از زبان جلالت‌مآب رئیس جمهورتان بشنوید. تنها در دو بخش اشاراتی کوتاهی می کنم: یکی در باره اولویت های انکشافی و دوم نقاط قوت و افتخارات ولایت دایکندی.

بخش اول- اولویت های انکشافی:
نخست باید گفت که در مورد ولایت دایکندی هنوز هم از جانب حکومت بررسی های دقیق و همه‌جانبه صورت نگرفته است. ولایت دایکندی سرشار از منابع معدنی است. طبق پاره‌ای از گزارش‌ها، وجود معادن و منابع سنگ‌های مرمر و گرانیت در سطح ولایت، منابع غنی مس در ولسوالی اشترلی و منابع استراتژیک لیتیم در ولسوالی شهرستان و همچنین منابغ ذغال‌سنگ وجود دارند که می‌تواند زمینهٔ خوبی را برای رشد اقتصادی این ولایت فراهم کند. همچنین از وجود منابع عظیم آبی به عنوان یک سرمایه ملی در این ولایت، می توان در بخش اعمار بندها و تولید انرژی و آبیاری و تقویت زراعت استفاده کرد. بسیار ضروری است که به منظور یافتن ظرفیت‌های دایکندی برای تولید برق و منابع زراعتی و معادن، سروی‌ها و مطالعات تخنیکی مفصل تری در دراز‌مدت از سوی دولت صورت بگیرد.

اما در کوتاه مدت اولین و مهم‌ترین مسأله تأمین امنیت ولایت است مخصوصاً در ساحاتی مثل ولسوالی های پاتو و کجران که در این اواخر مردم و نیروهای امنیتی، شهدای زیادی را نیز در جریان حملات مخالفین بر این مناطق قربانی داده‌اند که به همین مناسبت به روان پاک همه آنان درود می‌فرستیم و به خانواده‌ها و بازماندگان آنان تسلیت می‌گوییم. تأمین امنیت این مناطق در رأس برنامه‌های حکومت است که در آینده نزدیک اتخاذ تدابیر خاصی را در این رابطه از سوی جلالت‌مآب رئیس جمهور خواهید شنید.

اما در بخش مسایل انکشافی این ولایت، سه اولویت فوری وجود دارد که می‌تواند در توسعهٔ ارتباطات و در رشد اقتصادی این ولایت تأثیر به سزایی داشته باشد:

اول؛ سرک‌ها به شمول سرک‌های ولسوالی‌ها؛
دوم؛ میدان هوایی نیلی؛
سوم؛ انرژی برق در مرکز و ولسوالی ها.

امروز خوشحال هستیم که در هر سه مورد گام‌های ابتدایی برداشته شده است، ولی این بسنده نیست. ما از آدرس رهبری حکومت به شما اطمینان می‌دهیم که برای تحقق این سه اولویت تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست و امیدواریم تا سه سال آینده در هر سه مورد پیشرفت‌های چشم‌گیری را شاهد باشیم.

جلالت‌مآب رئیس جمهور!
من امروز لازم می‌بینم که در محضر شما نه به عنوان معاون رئیس جمهور، بلکه به عنوان یکی از فرزندان دایکندی، در رابطه به سه اولویتی که نام بردم، از چند پروژه مهم ملی و ولایتی یاد کنم:

الف) پروژه‌های ملی؛

مناطق هزاره جات با توجه به کوهستانی و صعب‌العبور بودن، ارتباطات جاده‌ای بسیار ضعیفی با ولایات هم‌جوار دارد. از این رو یکی از خواسته‌های تاریخی این مردم رهایی از این زندان طبیعی است. بنابر این دو مسیر و شاهراهی که می‌تواند این انحصار طبیعت و محصور بودن را بشکند، ساخت شاهراه شرق ـ غرب (سرک گردندیوال ـ فیروزکوه و هرات) و شاهراه شمال ـ جنوب از بندر حیرتان تا مرز اسپین بولدک از مسیر هزاره‌جات می‌باشد. در هر دو مورد در دوره حکومت وحدت ملی پیشرفت هایی حاصل شده است ولی هنوز قسمت های زیادی از این دو پروژه عملی نشده است. انتظار مردم این است که این دو پروژه هرچه زودتر به پایه اکمال برسد. من از شما جلالت مآب رئیس جمهور می خواهم که در طی این سفر شما به مناطق مرکزی، مردم این مناطق، اطمینان بیشتری را راجع به تداوم و تکمیل شدن این دو پروژه مهم ملی از شما بشنوند.

ب) پروژه‌های ولایتی؛

در این بخش محورهای‌های زیر در این ولایت در اولویت قرار دارند:

یک؛ راه‌های ارتباطی:
راه‌های مواصلاتی ولایت دایکندی با ولایات همجوار مثل بامیان، ارزگان، غور و غزنی از طریق سرک‌های بسیار خراب که با بیل و کلنگ به صورت ابتدایی توسط مردم محل اعمار شده‌اند، وصل می‌شود و در این رابطه می‌توان ولایات دایکندی و غور را از جهت نداشتن سرک‌ها و جاده‌های معیاری در بدترین وضعیت در سطح کشور تعریف کرد. هم‌چنین سرک‌های داخل ولایت از مرکز ولایت به ولسوالی‌ها و از ولسوالی به ولسوالی دیگر در برخی از موارد حتی سرک درجه ۲ و ۳ هم وجود ندارد. لذا ایجاب می‌نماید که به خواست مردم دایکندی و بخصوص مردم ولسوالی‌های خدیر، اشترلی، سنگتخت، کیتی، کجران، پاتو و سرک خارزار بین میرامور و غزنی توجه صورت گرفته و در پلان انکشافی مربوط برای این ولسوالی‌ها حداقل سرک درجه ۲ در نظر گرفته شود و در بودجه سال‌های بعد سرک قیر در پلان‌های انکشافی منظور گردد.

دو؛ میدان هوایی:
میدان‌ هوایی برای دایکندی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است که نیاز به توجه جدی رهبری حکومت دارد. اعمار میدان هوایی جدید و معیاری ولایت در سند بودجه سال های قبل آمده بود، اما متاسفانه گفته می‌شود که از سند بودجه سال ۹۸ حذف شده است که در این رابطه با توجه به نیاز جدی و حیاتی ولایت دایکندی به این میدان و این که اعمار این میدان یکی از لوازم و ضرورت های اولیه توسعه دایکندی می باشد، توجه جدی اداره هوانوردی ملکی و وزارت محترم مالیه و شخص جناب شما در قسمت تأمین بودجه آن را خواهانیم.

سه؛ انرژی برق:
برای رسیدن به توسعه و پیشرفت این ولایت مثل سایر ولایات کشور علاوه بر توجه لازم به تأمین انرژی و برق رسانی برای استفاده و مصرف خانه‌های مردم، برای صنایع کوچک و متوسط در آیندهٔ نزدیک و برای صنایع بزرگ در آیندهٔ دور لازم و ضروری می‌باشد. از این جهت مردم ولایت دایکندی از تولید برق آبی روی بند آب سوختوک و ساخت تولید برق آفتابی در برخی از ولسوالی‌های ولایت دایکندی استقبال می‌کنند که امروز خوشبختانه افتتاح می شود، اما آن را به هیچ وجه کافی نمی‌دانند. لذا خواستار وصل شدن این ولایت به شبکه لین برق سراسری کشور می‌باشند و از سوی دیگر ساختن بند آب را برای زراعت و تولید برق روی دریای هلمند مثل بند آبگردان غودار و بند برق پای کته‌سنگ ضروری دانسته و خواستار اعمار این بندهای آب می‌باشند.

حضار گرامی! مردم شریف دایکندی!
در کنار مشکلات انکشافی‌ای که ولایت دایکندی از آن رنج می برد، خوشبختانه نقطه‌های قوتی نیز برای مردم دایکندی وجود دارد که امروز در سطح کشور قابل افتخار است. من بارها گفته‌ام امروز اگر دایکندی در مسیر ترانزیت و تجارت قرار ندارد، اگر از فابریکه و صنعت برخوردار نیست، اگر هنوز هم از سرک پخته یا میدان هوایی معیاری برخوردار نیست، اما در مقابل از امتیازات ویژهٔ دیگری برخوردار است که بی‌نظیر است. چند مورد از این امتیازات را یادآوری می‌کنم:

۱. عشق و علاقۀ شدید شما مردم دایکندی به معارف و کسب دانش ستودنی و مثال زدنی است. شما امروز در این زمینه الگوی دیگر ولایات هستید. شما از سرمایۀ غنی و بی‌بدیل انسانی و از استعداد سرشار بشری و عشق بی‌پایان و وصف‌ناپذیر به دانش و معرفت برخوردار هستید.
اکنون در دایکندی ۴۴۳ باب مکتب تعلیمات عمومی، ۴ باب مکتب خصوصی، ۸ باب مرکز تربیه معلم، ۷ باب مکتب تخنیکی، ۷ باب مکتب دینی و ۱ باب دارالعلوم فعالیت دارد. تعداد ۱۸۶۶۰۸ شاگرد مشغول تعلیم هستند، هرچند متأسفانه بیش از نیمی از مکاتب، یعنی ۲۲۵ باب، هنوز تعمیر ندارند و از میان ۳۲۹۵ معلم برحال تنها ۲۱۷ بست مطابق رشته و بر اساس نیازمندی استخدام شده‌اند.

عشق و علاقۀ شما مردم به علم و معارف باعث شده که فرزندان شما در این عرصه درخشش ویژه‌ای داشته و در سطح کشور پیشتاز باشند. در کانکور های سال‌های گذشته، دایکندی از نگاه فیصدی قبولی در تحصیلات عالی، در صدر فهرست کامیاب‌ها قرار داشت. این درخشش علمی را به شما مردم دایکندی تبریک می‌گویم.

با توجه به درخواست‌ها و علاقۀ شما مردم، در سال ۱۳۹۰ که سرپرست وزارت تحصیلات عالی بودم، پلان تأسیس مؤسسه تحصیلات عالی در دایکندی در کنار ۱۱ ولایت دیگر افغانستان، در وزارت تحصیلات عالی تنظیم و تصویب شد که خوشبختانه در سال ۱۳۹۳ از طرف رئیس جمهور منظور گردید و در سال ۱۳۹۴ این مؤسسه در دایکندی افتتاح و آغاز به کار کرد. امیدوارم معارف و تحصیلات عالی ولایت دایکندی بیش از هرچیز دیگر به کیفیت و رعایت معیارها و استندردهای تعلیمی و تحصیلی توجه کند.

۲. حضور زنان دایکندی در عرصه های مختلف اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی بسیار چشمگیر است. بیش از ۳۱ فیصد کارمندان خدمات ملکی ولایت را زنان تشکیل می‌دهند. ما امروز افتخار می‌کنیم که در دایکندی از مرکز ولایت گرفته تا دورترین جاهای قریه‌جات، شوراهای زنان تأسیس شده‌اند و زنان دوشادوش مردان کار و فعالیت می‌کنند و دختران بیشتر از پسران به مکتب می‌روند و در کانکور اشتراک می‌کنند و علم و هنر می‌آموزند. دختران شما امروز در سطح بین‌المللی جوایز علمی دریافت می‌کنند و در صفوف اردو و پولیس ملی خدمت می‌کنند، حتی به حیث خلبان در خدمت دولت و مردم خود هستند. امروز افتخار داریم که در دایکندی حقوق بشر و حقوق زنان از آن دسته ارزش‌های دینی، اسلامی و مدنی است که مورد احترام مردم این سرزمین است.

۳. امروز جامعۀ مدنی کثرت‌گرا در دایکندی به‌صورت بسیار نیرومند ظهور یافته است. علما، فرهنگیان، هنرمندان، استادان، دانشجویان و گروه‌های گوناگون اجتماعی و فرهنگی این ولایت با شور و حرارت در میدان حضور دارند. شما مردم دایکندی با حفظ باورهای متفاوت شخصی و تعلقات سیاسی و حزبی خود، به اصل کثرت‌گرایی و جامعۀ چندصدایی و به اصل مدارا، بردباری و رواداری که نشانه‌های بارز مدنیت و مردم‌سالاری و حقوق شهروندی است، احترام دارید. واقعا سنگ‌بنای اصلی تمدن، اندیشه و فرهنگ و مدنیت انسان است و اندیشه هم‌ زمانی بارور می‌شود که انسان‌ها آزاد باشند و روحیۀ مدنی و مداراگرایانه داشته باشند. من بار دیگر تأکید می‌کنم که رقابت‌های سیاسی و حزبی نباید و به هیچ صورت شما را از فعالیت سالم و مثبت مدنی و فرهنگی باز دارد. حزب و فعالیت حزبی باید در جهت بهبود زندگی اجتماعی انسان ها و متشکل و منسجم ساختن آنان و تقویت و توسعه آگاهی و همبستگی آنان باشد و نه در جهت تخریب اندیشه و تضعیف اخلاق و مدنیت آنان و یا در جهت تفرقه و ایجاد نفرت بین آنان.

۴. حضور مردم دایکندی در صحنه انتخابات و مسایل عمومی کشور نیز بی‌نظیر است. آمار انتخابات پارلمانی امسال نشان می‌دهد که دایکندی رتبه اول را از آن خود کرده است. از تعدادی که ثبت نام کرده بودند، فیصدی اشتراک کننده ٪۹۵ است. بامیان در رتبه دوم قرار دارد که ٪۷۹ اشتراک کننده داشته و فراه در رتبه سوم با ٪۷۱ اشتراک کننده و کابل با ٪۶۳ اشتراک کننده و هرات با ٪۶۲ اشتراک کننده و جوزجان با ٪۶۰اشتراک کننده و بلخ با ٪۵۰ اشتراک کننده در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

این حضور گسترده شما نشانه بیداری و مدنیت و سهم‌گیری شما در برنامه‌های ملی و حرکت در جهت تحکیم و تثبیت نظام مردم‌سالاری و پرهیز از جنگ و خشونت است که به یکایک شما مردم بیدار و حاضر در صحنه تبریک می گویم. ما امیدوار هستیم این نوع حضور مسئولانه و آگاهانهٔ شما برای همیشه و در همه عرصه‌ها قوی‌تر و نیرومندتر از گذشته حفظ گردد و در انتخابات ریاست جمهوری و شورای ولایتی و شوراهای ولسوالی آینده نیز سهم فعال بگیرید و همچنین آرزو داریم کسانی هم که با رأی پاک شما به نمایندگی شما در پارلمان انتخاب شده اند، بتوانند از شما و برای شما به خوبی نمایندگی کنند. ما از جانب حکومت به هر کسی که شما رأی داده‌اید و به نمایندگی از خود انتخاب کرده‌اید، احترام داریم و با آنان از نزدیک همکاری می‌کنیم.

امروز وظیفهٔ ما در حکومت مرکزی و همچنین وظیفهٔ ادارهٔ محلی است که این امتیازات و این روحیه عالی شما را قدر بنهیم و در تأمین عدالت و امنیت و حاکمیت قانون و عرضهٔ خدمات عمومی و رعایت برابری و بی‌طرفی و برخورد غیرسیاسی با مردم و مراجعین و مهم‌تر از همه در تطبیق برنامه‌های انکشافی به شما مردم کمک کنیم و حق شما را ادا کنیم. در مقابل از شما نیز انتظار داریم که در حفظ وحدت و یکپارچگی خود و در حمایت از برنامه های حکومت در جهت تأمین ثبات و امنیت و صلح و حمایت از نیروهای دفاعی و امنیتی خود سهم فعال بگیرید.

در پایان یکبار دیگر از حضور گرم شما سپاسگزاری می‌کنم و از خداوند متعال برای ولایت و مردم شریف دایکندی، عزت، سرفرازی، پیشرفت و ترقی آرزو می‌کنم.

زنده باد سرزمین گل بادام؛
زنده باد دایکندی سرزمین دلیران؛
پاینده باد وحدت و همدلی مردم افغانستان؛
السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *