وبسایت شخصی سرور دانش

معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان

پیام استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور به مناسبت برگزاری انتخابات پارلمانی

بسم الله الرحمن الرحیم
مردم شریف و عزتمند افغانستان نیک می‌دانند که اکنون پاسداران واقعی برای حفظ ارزش‌ها و فرصت‌های تاریخی، خود مردم هستند. شهروندان افغانستان برای خلق فرصت‌های مدنی و دست‌یابی به ارزش‌های انسانی و دموکراتیک در افغانستان قربانیان کمی نداده‌اند. من مطمئنم مردم افغانستان به همان اندازه که برای خلق فرصت‌ها و ارزش‌ها جانفشانی کرده‌اند، برای صیانت از آن نیز هیچ سهل‌انگاری و تسامحی را قبول نخواهند کرد.

گذشتۀ درخشان مردم می‌رساند که بار دیگر نیز شاهد حماسۀ حضور مردم در پروسۀ انتخابات سرنوشت‌ساز ۲۸ میزان خواهیم بود. بدون شک، علاوه بر گسترش سطح آگاهی و حضور نسل جدید و تحصیل‌کرده، تجربیات گذشته و درک شرایط حساس و دشوار کنونی نیز حضور مسؤلانۀ مردم را در پروسۀ انتخابات پیش رو نوید می‌دهند.
حقیقت این است که مردم در هر شرایطی از نظام، قانون اساسی و حاکمیت ملی در افغانستان حمایت قاطع کرده‌اند و از هیچ ایثار و فداکاری دریغ نورزیده‌اند. به همین سبب است که مالک اصلی نظام، حاکمیت و دست آوردهای مدنی و اجتماعی امروز افغانستان، همانا همۀ مردم افغانستان هستند. حاکمان تا زمانی می‌توانند به نمایندگی از مردم در مناصب حکومتی حضور داشته باشند که در خدمت به مردم و حفاظت از دست‌آوردهای آنان، متعهد و قابل اعتماد باشند.

در شرایط حساس اکنون، انتخابات یک آزمون ملی است. فرجام موفقانۀ این آزمون، مردم افغانستان را نسبت به آینده امیدوار و دشمنان را کاملا از اهداف شوم‌شان ناامید خواهد ساخت. بنابراین، من با تمام اطمینانی که به مردم آگاه افغانستان دارم، باز هم تأکید می‌کنم از رفتارهایی که باعث امیدواری دشمنان افغانستان و کاهش انگیزۀ مردم افغانستان نسبت به پروسۀ سرنوشت‌ساز انتخابات شود، جداً پرهیز شود. برخی حرکت‌هایی که در گذشته راجع به تضعیف پروسۀ انتخابات فعلی صورت گرفت، به میزان مشارکت مردم آسیب رساند؛ ولی باز هم مردم آگاه افغانستان منافع و مصالح علیای افغانستان را بر هر مصلحتی دیگر ترجیح خواهند داد و در روز ۲۸ میزان با مشارکت گستردۀ‌شان ثابت خواهند کرد که آنان همیشه در صحنه حضور دارند و همیشه تأثیرگذار هستند.

اینجانب از تلاش‌های شبانه‌روزی نیروهای امنیتی برای تأمین امنیت عمومی و برنامه‌های انتخاباتی سپاسگزارم و تأکید می‌کنم که علاوه بر درایت و تلاش مضاعف نیروهای امنیتی، همیاری متقابل مردم و نیروهای امنیتی یگانه عامل تأمین ثبات و امنیت در روزهای برگزاری انتخابات می باشد.

مردم آگاه و عزتمند افغانستان در روز سرنوشت‌ساز انتخابات حضور گسترده و ملی خود را به نمایش خواهند گذاشت و این حماسۀ ملی باید گرامی داشته شود. پس از برگزاری انتخابات، وظیفۀ مهم نهادهای انتخاباتی این است که با صیانت از آرای پاک مردم تعهد و مسئولیت‌پذیری‌شان را به بهترین وجه به نمایش بگذارند. بنابراین، به تمام نهادها و دست‌اندرکاران انتخاباتی و حکومتی هشدار می‌دهم که از هرگونه رفتارهای غیرقانونی که منجر به تخلفات انتخاباتی و خدای نخواسته تقلب انتخاباتی شود، جداً پرهیز کنند و تطبیق قوانین انتخاباتی را معیار اصلی برای شمارش و اعلام نتیجۀ آرای مردم بدانند.

اینجانب بار دیگر از انگیزۀ عالی و احساس مسئولیت مردم افغانستان، تمام نهادهایی که در فراهم‌سازی زمینۀ برگزاری انتخابات سهم داشته‌اند و فداکاری‌های نیروهای امنیتی که مسئولیت تأمین امنیت را به عهده دارند، سپاسگزاری می‌کنم. مردم افغانستان در روز ۲۸ میزان نشان خواهند داد که در قبال فردای بهتر این آب‌وخاک همچنان متعهد و مسئولیت‌پذیر هستند.

پاینده باد افغانستان، زنده باد مردم افغانستان!

سرور دانش
معاون دوم رئیس جمهور
کابل ـ ۲۶ میزان۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *