وبسایت شخصی سرور دانش

معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان

اولین نشست مشورتی استاد سرور دانش با علما و طلاب در مورد مسایل جاری کشور

برگرفته از صفحه فیسبوک دفتر ارتباطات استاد سرور دانش
پنجشنبه ۳/۱۱/۱۳۹۲ اولین نشست مشورتی استاد سرور دانش کاندید معاونت ریاست جمهوری، با علما، فضلا، مدرسین و طلاب مدارس دینی و حوزات علمیه کابل، در مسجد جامع و حسینیه نبی اکرم واقع در شهرک امید سبز (شهرک حاجی نبی خلیلی) برگزار گردید. در این نشست که بیش از ۵۰۰ نفر از آیات، حجج اسلام، ائمه مساجد، اساتید، طلاب جوان و مخصوصا مسئولین و نمایندگان دفاتر آیت الله العظمی محقق کابلی، آیت الله العظمی محمد اسحاق فیاض، آیت الله العظمی موحدی نجفی، آیت الله صالحی مدرس شرکت کرده بودند، در ابتدا استاد دانش به همه حاضرین خوش آمدید و خیر مقدم گفته، افزودند: بر اساس روایت منسوب به امام حسین(ع) مجاری امور و احکام به دست علما و دانایان جامعه است و از این رو علما در جامعه از جایگاه بسیار والا برخوردارند و با توجه به نقش برجسته ای که علمای ما در همه ادوار تاریخ کشور مخصوصا در دوره جهاد و مقاومت داشته اند، امروز نیز سزاوار است که در مسایل مهم سیاسی و ملی جلسات مشورتی برگزار گردد و از نظریات و پیشنهادات علمای اعلام استفاده شود. استاد دانش با تأکید بر این که در این نشست هیچ موضوع از قبل تعیین شده ای وجود ندارد، از علمای حاضر در نشست خواستند که در هر موضوعی که لازم می بینند به طور آزاد دیدگاه های خود را مطرح نمایند.
در ادامه نشست، حضرت آیت الله پروانی، حضرت آیت الله واعظ زاده بهسودی، آقای سعادت غزنوی، آقای سید محمد حسین محقق زاده و آقای یوسفی رئیس شورای علمای ناحیه ۱۳ کابل به سخنرانی پرداختند و دیدگاه های خود را در موضوعات مختلف بیان کردند. آیت الله پروانی در این جلسه ضمن تقدیر از برگزاری این نشست، با اشاره بر روند ملت سازی در کشور، بر اتحاد و یکپارچگی مردم و پرهیز از هر نوع تفرقه قومی و سمتی و مشارکت فعال و همه جانبه مردم در انتخابات ۱۳۹۳ تأکید کردند. آیت الله واعظ زاده بهسودی در قسمتی از سخنان خود با تأکید بر ضرورت ارتباط و مشوره مستمر بین علما و مدیران کشور، افزودند: علما در کنار انجام وظیفه امر به معروف و نهی از منکر و ارشاد و هدایت مردم، در امور مدیریت کشور نیز باید مشارکت فعال داشته باشند و نباید از سیاست و اداره فاصله بگیرند. آقای سعادت غزنوی با اشاره به نقش برازنده علما در دوره جهاد و مقاومت، بر سهم گیری فعال آنان در انتخابات بر اساس معیارهای شفاف دینی و سیاسی و معنوی تأکید کردند. آقای محقق زاده با اشاره به جایگاه و موقعیت مهم حزب وحدت اسلامی در ایجاد وحدت بین مردم افزودند: علما در همه اقدامات و فعالیت های خود باید خیر و صلاح و وحدت مردم را در نظر بگیرند.
آقای یوسفی با اشاره به نقش علما در مساجد، مراکز آموزشی، مدارس دینی و سایر مراکز دینی، بر ارتباط ارگانیک و دایمی بین مدیران و سیاستمداران و مراکز دینی تأکید نمود. وی افزود: سیاست مبتنی بر گسست بین دیانت و سیاست مورد قبول ما نیست. سیاست باید مبتنی بر دین، عقلانیت و ضرورت های زمان باشد. ایشان ضمن تأکید بر تطبیق دقیق قانون مخصوصا قانون اساسی، تلاش برای حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور، پرهیز از هر نوع افتراق و جدایی بین مردم، تحقق عدالت اجتماعی و تأسیس دیپارتمنت فقه جعفری در دانشگاههای کشور از خواسته های جدی علمای کشور خواندند.
استاد سرور دانش در بخش اختتامیه این نشست، ضمن تشکر از شرکت پرشور و گسترده علما و روحانیت معظم در این نشست مشورتی و همچنین اظهار سپاس از پیشنهادات و نظریات دلسوزانه و راهگشای آنان، ظهور مرجعیت دینی را در جامعه ما یکی از نعمت های بزرگ و از ثمرات مبارزه سیاسی مردم در زمان مقاومت رهبر شهید استاد عبدالعلی مزاری خواندند و بر هماهنگی بین مرجعیت سیاسی و مرجعیت دینی تأکید نمودند و حضور مراجع عالیقدر آیت الله العظمی محقق کابلی و آیت الله العظمی فیاض را از الطاف و عنایات الهی دانسته و از همه علما خواستند که این فرصت بزرگ را مغتنم شمارند و از بزرگان دینی و علمی خود نیکوداشت به عمل آورند.
آقای دانش افزودند: امروز همه عرصه های قضا و محاکم، معارف، تحصیلات عالی، مساجد، حسینیه ها، مدارس دینی و همه ادارات کشور به شما علما و طلاب فاضل نیازمندند. شما برای ورود به این میدان ها باید خود را آماده گردانید. استاد دانش تأسیس دارالعلوم ها و دیپارتمنت فقه جعفری را برای آشنایی با معارف دینی و تکمیل کدرهای لازم مسلکی برای محاکم و نهادهای عدلی و قضایی را یک ضرورت دانستند که حکومت آینده افغانستان باید این زمینه را فراهم نماید.
گفتنی است که در پایان نشست، نماز ظهر و عصر به امامت آیت الله واعظ زاده بهسودی برگزار گردید و سپس با قرائت دعائیه توسط آقای مظفر مجلس خاتمه یافت.
در ادامه گزارشی تصویری از این نشست را ملاحظه می فرمایید.

1 دیگاه در مورد “اولین نشست مشورتی استاد سرور دانش با علما و طلاب در مورد مسایل جاری کشور

  1. واقعیت ها را با انصاف بیان کنید آفای دانش شما که آقایان محقق و فیاض را الطاف الهی مدانید این الطاف چه اقدام عملی درباره مردم افغانستان و مهاجربن انجام دادند در حالیکه آیتالله الظمی موحدی نجفی نسبت به سرنوشت افغانستان و مردمش حساس بوده حتی در رانش زمین ایشان سهم امام رابرای کل مردم اجازه دادند این الطاف کجا بودند یا درباره مشکلات اقامای طلاب در ایران صحبت کردند که مشکل برای زمان چند سال انجام گرفت این آقایان الطاف کجا بودند در اصفهان که اجتماع بزرگ مهاجرین صورت گرفت ایشان در حضور نمایندگان مراجع که آقایان ایرانی بودند و نماینده وزرات کشور حضور داشت آقیان الطاف کجا بودند حتی نمایندگان آثای فیاض به تقلید از این مرجع دلسوزی که حیثیت خود را برای مردم گذاشته است تبلیغات دروغین راه انداختند که آقای فیاض چنین و چنان می کند وبه مردم وعده دروغ مدهند برای اینکه از غافله ایحاد مقلد عقب نمانند یا اینکه آقای فیاض برای خاطر مردم مسئله ناس را مطرح می کند و بعد پس می گیرد و الان هم که…. حرف زیاد است جناب دانش شما که حق دارید خانواده تان در ایرانبا کمال سیری و آساسش زنذگی می کند بعد شنا جنابعالی دم ا اصلاح امور مردم مظلوم افغانستان می پردازید واقعا که خنده دار لست با حیثیت و آبروی مردم کم بازی کنید مردم نادان نیستند از

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *