وبسایت شخصی سرور دانش

معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان

سخنرانی در روز ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری

آنچه می خوانید خلاصه بیانیه ای است که به تاریخ ۱۴ میزان ۱۳۹۲ در روز ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری ایراد شده است


به نام خداوند دانا، توانا و دادگر

اهداف اصلی تیم تداوم و تحول
با سلام به شما مردم شریف و عزت‌مند افغانستان و شما بزرگان، علما، رهبران سیاسی، روشنفکران، استادان و نخبگان ملت، جوانان و همه برادران و خواهران حاضر در این محفل با شکوه و با نثار درود بی پایان به ارواح تابناک شهدای راه استقلال، آزادی و سربلندی کشور!
ما امروز در یک شرایط بسیار حساس و تعیین کننده قرار داریم و با یک آزمون بسیار مهم و دشوار تاریخی مواجه هستیم و امیدواریم ملت ما در سایه الطاف و عنایات خداوند، از این آزمون بزرگ سرافراز و کامیاب بیرون شود.
انتخابات در دنیای امروز بهترین و بلکه تنها راه گردش مسالمت آمیز قدرت است. انتخابات زندگی سیاسی و اجتماعی انسان ها را صلح آمیز و مسالمت آمیز می‌گرداند. انتخابات مظهر یک نوع وفاق و اجماع ملی است. در انتخابات، آرای عمومی مردم تعیین کنننده است و در این قضاوت بر هیچ شخص و گروهی ستم نمی شود و در حقیقت، نتیجه انتخابات، سپردن کار به اهل کار و حاکمیت شایسته سالاری است.

امروزه انتخابات در یک کشور به معنای عزت ملی و یک نوع جشن ملی تلقی می شود. مردم ما نیز در بهار سال آینده همزمان با میله گل سرخ، این جشن ملی خود را برگزار خواهد کرد و ما از اکنون برای آن روز آمادگی می گیریم. این جشن، جشن مردم افغانستان، جشن تمام اقوام افغانستان و جشن ۳۴ ولایت افغانستان است.
حاضرین گرامی!

تیم انتخاباتی ما که در رأس آن شخصیت دانشمند، متفکر، فرهیخته و شناخته شده کشور داکتر اشرف غنی احمد زی و معاون اول ایشان جنرال صاحب دوستم از شخصیت های مؤثر و نامدار کشور قرار دارند، یک تیم بزرگ و فراگیر ملی و با برنامه مشخص و مدون است. این تیم مرکب از مهم‌ترین جریانها و احزاب سیاسی مانند: حزب وحدت اسلامی افغانستان به رهبری چهره نامدار ملی، سیاستمدار خردمند، آگاه و با تجربه، جناب استاد محمد کریم خلیلی، حزب جنبش ملی و اسلامی افغانستان و همچنین متحدین ما حزب حق و عدالت افغانستان و چندین حزب سیاسی دیگر و شخصیتها و چهره های شاخص ملی، کاردان، کارشناس، مدیر، مدبر، توانمند، با تجربه و ورزیده در سیاست ملی و بین المللی است. برنامه این تیم در آینده نزدیک به صورت مدون و با تمام جزئیات در اختیار ملت مسلمان قرار خواهد گرفت. اما می‌توان به برخی از محورهای آن مخصوصا در بخش سیاست و حکومتداری، به طور فشرده و خلاصه اشاره کرد.

محورهای اصلی دیدگاه و اهداف تیم ما:

۱) تأمین صلح و امنیت پایدار در کشور با تأکید بر این که صلح در جامعه بشری یک اصل است و هیچ بدیل و جایگزینی برای صلح وجود ندارد.

۲) اصلاحات بنیادی و اساسی در شیوه مدیریت و رهبری کشور با تأکید بر مدیریت کارآمد و تخصصی مبنی بر دو عنصر نخبه گرایی و جوان گرایی در اداره و استفاده از شیوه اعتدال و عقلانیت سیاسی و خرد جمعی و جلوگیری از مداخلات بی جا و غیر قانونی در امور اداره.

۳) مبارزه جدی و قاطع با فساد اداری به عنوان یک غده سرطانی که اداره ما را فلج کرده و باعث بدنامی و بی اعتباری کشور ما در سطح بین المللی شده است.

۴) مشارکت ملی در رهبری و مدیریت کشور با تأکید بر برابری همه اقوام ساکن کشور و انکشاف متوازن همه مناطق بر اساس ماده ۴ و ۶ قانون اساسی افغانستان. در ماده ۴ قانون اساسی افغانستان که در طول تاریخ صدساله کشور بی سابقه است، با یک طرح و مکانیزم جدیدی از ۱۴ قوم افغانستان نام برده شده و معیار ملت افغانستان، داشتن تابعیت افغانستان شناخته شده است. قومیت یک افتخار نیست، قوم گرایی و برتری طلبی ازنگاه اسلام، حقوق بشر، تمدن و فرهنگ امروزی قابل قبول نیست. اما همبستگی و متحد بودن اقوام افغانستان و به رسمیت شناختن حقوق یکدیگر، اولین گام برای آبادانی افغانستان و برای احیا و تحکیم هویت ملی در افغانستان است.
۵) حاکمیت قانون و دولت قانون به معنای تطبیق و اجرای قانون در تمام سطوح و ابعاد و تأمین حقوق اساسی و آزادی های عمومی افراد.

۶) تفکیک قوا بر مبنای تقسیم وظایف و تعادل قوا و رابطه قانونمند بین قوای سه گانه و جلوگیری از ایجاد چالش های بیهوده بین آنها که متأسفانه در طول سال‌های اخیر یکی از مشکلات اصلی ما در روابط بین سه قوه بوده است.
۷) تشکیل حکومت و کابینه فراگیر، فراحزبی و فراقومی با مشارکت همه اقشار و گروه‌ها و افراد شایسته و باکفایت. وقتی ما شعار وحدت و مشارکت ملی را مطرح می‌کنیم، این شعار هرگز با انحصار و تفکر انحصاری سازگاری ندارد. هدف این تیم تشکیل حکومتی است که بتواند از تمام مردم افغانستان و از تمام گروه های سیاسی نمایندگی کند.
۸- تعامل مثبت و حکیمانه و عزتمندانه با جامعه بین المللی و تأمین جایگاه شایسته افغانستان در جامعه بین المللی.
به امید عزت و سربلندی مردم و آبادانی و شکوفایی کشور ما افغانستان

سرور دانش

۱۴ میزان ۱۳۹۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *