وبسایت شخصی سرور دانش

معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان

صدای زنگ تحول و تداوم در اولین روز پیکارهای انتخاباتی

هم‌زمان با آغاز پیکارهای انتخاباتی زنگ تیم تحول و تداوم به صدا در آمد. بارانِ الهی نم نم می‌بارید و انبوه جمعیت با چهره‌های مصمم به سوی ممتاز هوتل، محل گردهمایی تیم تحول و تداوم در حرکت بودند.

وقتی ما به محل رسیدیدم، نه جایی برای پارک کردن موترها بود و نه راهی برای ورود مردم به محل برگزاری مراسم. تلاشی‌های پی در پی و سختِ یکایکِ شرکت کنندگان سبب شده بود تا صف‌های طولانی از مرد و زن در بیرون از تالار شکل بگیرد.

در یک چشم به هم زدن سالن مملو از جمعیت شد. پس از لحظاتی جمعیتِ اشتراک کننده به رسم احترام به پا ایستادند و صدای کف زدنِ جمعیت نیز بلند شد. داکتر اشرف‌غنی احمدزی (نامزد ریاست جمهوری)، سترجنرال عبدالرشید دوستم (معاون اول داکتر اشرف غنی در انتخابات ریاست جمهوری) و قانون‌پوه سرور دانش (معاون دوم داکتر احمدزی در انتخابات ریاست جمهوری) و همراهان، وارد سالن شدند. وقتی آنها به جایگاه خود رسیدند مدتی در محاصره‌ی خبرنگاران و عکاسان قرار گرفتند تا آنها گزارشات و عکس‌های خود را تهیه کنند.

چند لحظه بعد گردانندگان آقا و خانم به زبان‌های پشتو و فارسی و ازبیکی برنامه را آغاز کردند. در ابتدای برنامه از قاری بلند آوازه‌ی کشور، استاد برکت‌الله سلیم خواسته شد که محفل را با تلاوت آیات مبارکه‌ی قرآن عظیم الشان آغاز نماید. قاری برکت‌الله سلیم با صدای شیوای خود جان و جهان محفل را دگرگون ساخت. آیه‌هایی که تلاوت می‌شد با صدای الله، الله و الله اکبر گفتن‌های حاضرین همراهی می‌شد.

پس از آن، سید جواد حسینی که مسوولیت هماهنگی این گردهمایی را به عهده داشت با اشاراتی کوتاه مسوولیت‌هایی را که امروز بر دوش مردم افغانستان است، بر شمرد و به مهمانان از طرف تیم تحول و تداوم خوش آمد گفت. پس از آن خانم نسیمه، گرداننده‌ی زبان فارسی از محترم داکتر اشرف غنی احمدزی دعوت نمود تا سخنانش را آغاز نماید.

همین که نامزد تیم تحول و تداوم در جایگاه قرار گرفت، هوادارانش به پا خواستند و برای مدت طولانی با کف زدن‌های پیگیر زعیم تیم تحول و تداوم را تا آنجا تشویق کردند که ایشان با تکان دادنِ دست، ضمن سپاسگذاری از هواداران پر شورش خواست به او اجازه دهند تا سخنانش را آغاز نماید.

داکتر اشرف غنی احمدزی، سخنانش را با نام و یاد خدا آغاز و چنان به محفل شور و هیجان داد که دسته‌های مردم از گوشه گوشه‌ی محفل با شعارهای «یک وطن رأی به اشرف غنی احمدزی» و «لایق رأی، اشرف غنی احمدزی» شور و هلهله‌ی دیگری را در فضای مجلس خلق نمودند. ایشان در گوشه‌ای از صحبت‌هایش خطاب به مردم گفت: «در افغانستان، ولایت‌ها درجه یک، درجه دو و درجه سه تعریف شده است، مگر امکان دارد که ما شهروندان درجه یک و درجه دو و درجه سه داشته باشیم؟ تیم تحول و تداوم به میدان آمده است تا این درجه‌ها را از بین برده و تمام شهروندان افغانستان را درجه یک بسازند». وی در ادامه‌ی صحبت خود اضافه کرد: «در افغانستان بالایی و پایینی وجود داشته است و در حال حاضر نیز این بالایی و پایینی‌ها وجود دارد، اما ما می‌خواهیم این بالا و پایینی‌ها دیگر وجود نداشته باشد! تا تمام شهروندان کشور اعم از پشتون، هزاره، ازبیک، تاجیک، پشه‌ای، نورستانی و دیگر اقوام در زیر چتر مشترکی به نام افغانستان با افتخار به هویت قومی‌شان از امتیازات مساوی برخوردار باشند».

زعیمِ تیم تحول و تداوم، در حالیکه با انرژیِ بی نظیری صحبت می‌کرد و پیاپی صحبت‌هایش با کف زدن‌های ممتد حاضرین همراه می‌شد، گفت: «مبارزه با زن ستیزی از وظایف جدی تیم تحول و تداوم است، ما باید به این باور رسیده باشیم که احمدشاه ابدالی و میرویس خان از مادرانی دانشمند و شجاعی متولد شده باشند و ما باید سلطان راضیه و گوهرشاد بیگم را از یاد نبرده باشیم. تلاش ما این است که در آینده‌ی روشن و پیشرو به زنان و مادران سرزمین خود جایگاه مناسبی را ساخته تا کشور از وضعیت موجود رهانیده شود».

داکتر اشرف غنی افزود: «کشور ما از معادن و ذخایر بسیار غنی برخوردار است، گازی که به تازگی در جوزجان کشف شده است برای هفتاد سال نیازمندی سوخت افغانستان را تأمین می‌کند. در حال حاضر برق ما وارداتی است، ما تلاش می‌کنیم که از نیروی داخلی استفاده کنیم تا بتوانیم برق همسایه‌ها را گرفته و به همسایه‌های دیگر انتقال دهیم».

داکتر با انتقاد از همگان فرمود: «نیروهای امنیتی و ارتش و جوانانِ ما لحظه لحظه شهید می‌شوند، همه‌ی آنها حقّ بزرگی بر گردن یکایک ما دارند، اما ما هیچگاه توجه جدی به قربانیان و خانواده‌های آنها نداشته‌ایم. ایشان به مردم رو کرد و گفت: کدام یک از ما بر سر جنازه‌ی شهیدی رفتیم؟ کدام ما به عیادت زخمی‌ها رفتیم؟ و یا کدام ما از خانواده‌های شهدا سر زدیم؟ در حالیکه مملکت ما و مردم ما مدیون خون همین شهدا و فرزندان دلیر این سرزمین‌اند. تیم تحول و تداوم وظیفه‌ی اصلی خود می‌داند که به خانواده‌های شهدا رسیدگی و برای همه‌ی قربانیان جایگاه مناسبی را که در شأن آنهاست، فراهم کند».

پس از صحبت‌های داکتر اشرف غنی، مولوی عبدالخبیر، وکیل اسبق پارلمان و معاون جنبش ملی اسلامی افغانستان که به نمایندگی از جنبش ملی اسلامی افغانستان در این برنامه حضور یافته بود، به جایگاه دعوت شد، ایشان، سخنانش را با حمد و سپاس از خداوند و شعرهای حماسی پشتو آغاز نمود. او که شعرهای مناسبی برای شور محفل انتخاب کرده بود در بندهای شعر با کف زدن حاضرین مورد تشویق قرار می‌گرفت. او در چاشنی صحبت‌های آغازین خود شعری از حافظ خواند:

بیا تا گل بر افشانیم و می در ساغر اندازیم

فلک را سقف بشکافیم و طرح نو در اندازیم

مولوی عبدالخبیر، شعرهای ازبیکی هم خواند و از ستر جنرال عبدالرشید دوستم به عنوان مبارز و مردی که در دوران زندگی خود، تحولات بزرگ و ارزشمندی را رقم زده است، یاد کرد و به حضار اطمینان داد که تیم تحول و تداوم با داشتن رهبری چون اشرف غنی احمدزی، دومین متفکر جهان و سترجنرال عبدالرشید دوستم مردِ دوران‌ساز کشور و استاد سرور دانش، قانون‌پوه و مرد سیاست و قانون، به یاری خداوند برنده بوده و آینده از آن ماست.

سخنان ایشان نیز مانند دیگر سخنرانان و بخش‌های دیگر مجلس با شور و هیجان خاص بدرقه می‌شد، اما آنچه که مایه‌ی شور و هلهله‌ی حاضرین شده بود شعرهای انتخابی و مناسب جناب مولوی به زبان‌های پشتو، فارسی و ازبیکی بود که ایشان با لحن خاص حماسی آنها را به خوانش گرفت.

پس از سخنان مولوی عبدالخبیر گرداننده‌ی محفل از خانم عارفه بهرام، رییس امور زنانِ تیم کمپاین داکتر اشرف غنی دعوت کرد تا به جایگاه آمده و به ایراد سخن بپردازد. خانم بهرام، با سلام و ادای احترام، موضوعات روز را به تحلیل گرفت و از رییس جمهور آینده خواست که به خشونت، مخصوصا خشونت علیه زنان پایان دهد تا افغانستان مکان امنی برای همه‌ی مردم باشد.

مجلس کم کم به پایان خود می‌رسید، اما شور و هیجانِ مردم وصف ناشدنی و پایان ناپذیر بود.

شجاع الدین شجاع، گرداننده‌ی جوان ازبیک با خوانش یک شعر ازبیکی از اسدالله سعادتی، نماینده‌ی مردم در پارلمان و نماینده‌ی ویژه‌ی حزب وحدت اسلامی افغانستان خواست تا به جایگاه آمده و با مردم سخن بگوید. آقای سعادتی هم مانند سایر سخنرانان با تشویق و کف زدن‌های حضار به جایگاه رفت، ایشان با ابراز قدر دانی از حضار، به تحلیل وضعیت کنونی پرداخت. سعادتی بر این باور بود که: «انتخابات امسال فراتر از یک انتخابات است، او افزود تحلیل‌گران سیاسی دیگر هم بر این عقیده هستند که این انتخابات فراتر از یک انتخابات است، زیرا برای اولین بار در تاریخ افغانستان قدرت به صورت مسالمت آمیز از یک شخص منتخب به شخص منتخب دیگر انتقال می‌یابد. ما بیشتر از یک دهه‌ی پرفراز و فرود را بعد از طالبان پشت سر گذاشتیم، ما وارد فاز دوم زندگیِ جدید خود شدیم». ایشان هشدار داد که کوچکترین غفلت و کوچکترین خطایی می‌تواند زنگ خطر را به صدا در آورد، و از مردم خواست که با شور و هیجان تمام به پای صندوق‌های رأی حاضر شوند.

آقای سعادتی اضافه کرد که انتخابات یک روند دوسویه است، ما رقیب خویش را در میدان آگاهانه و قانون‌مندانه می‌پذیریم، اما قدرت‌مندانه پیش می‌رویم. ایشان در اخیر سخنانش به نمایندگی از حزب وحدت اسلامی افغانستان، از مردم خواست که در رأی گیری شرکت نموده و به صدای داکتر اشرف غنی احمدزی پاسخ مثبت دهند.

در ختم برنامه یکی از مولوی صاحبان حاضر در محفل با دعای خیر در حق تیم تحول و تداوم و مردم افغانستان، گردهمایی شکوه‌مند تیم انتخاباتی داکتر اشرف غنی احمدزی را به پایان رساند.

گزارش از برلاس داوود بیگ ؛ کابل

منبع: سایت تیم تحول و تداوم

http://fa.tahawol.af/?p=337

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *