وبسایت شخصی سرور دانش

معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان

حقوق اساسی افغانستان

حقوق اساسی افغانستان

سرور دانش

ویراستاران: محمدحسین محمدی و عبدالشکور نظری

طرح جلد: علی‌احمد ابراهیمی

ناشر: انتشارات مؤسسه‌ی تحصیلات عالی ابن سینا

صفحه‌آرایی: حسین سینا

چاپ اول: زمستان ۱۳۸۹، کابل

چاپ دوم: تابستان ۱۳۹۱، کابل

تیراژ: ۲۰۰۰ نسخه

چاپ و صحافی: انتشارات امیری

بها:  ۶۸۵  افغانی

نشانی: کابل: کارته ۴، پل سرخ، روبه‌روی مسجد عمرجان قندهاری، ‌مؤسسه‌ی تحصیلات عالی ابن سینا.

تلفون:   ۰۷۹۳۴۰۷۰۷۰                   وب‌سایت:www.ibnesina.ac.af

پخش: مؤسسه انتشارات امیری، کابل – جوی‌شیر، بازار کتاب‌فروشی کابل، تلفون: ۰۷۰۰۲۹۰۱۱۴

 

مقدمه چاپ دوم

روزی که این کتاب نشر شد و در مؤسسه تحصیلات عالی ابن سینا از آن رونمایی به عمل آمد، فکر نمی‌کردم که فرصتی برای چاپ دوم آن فراهم شود تا تجدید نظری صورت گیرد و پاره‌ای از کاستی‌ها رفع گردد و یا مطالب ضروری دیگری بر آن افزوده شود. اما بعد از سپری شدن یک سال و چند ماه، ناشر کتاب خبر داد که نسخه‌های آن نایاب گردیده و متقاضیان زیادی از استادان، محصلان، محققان و علاقه‌مندان حقوق اساسی افغانستان، در جستجوی آن هستند و برخی از ناشران و دوستان هم برای چاپ دوم آن اعلام آمادگی کردند.

از این‌رو در فرصتی که در بهار امسال فراهم شد، بار دیگر کتاب را ورق زدم و تا جایی که امکان داشت، اصلاحاتی در متن قبلی صورت گرفت و مطالبی نیز در بخش‌های مختلف مخصوصاً در دفتر دوم، افزوده گردید که بر اساس صفحه‌بندی و فونت قبلی، بیش از دو صد صفحه نسبت به چاپ اول، ازدیاد یافته است. اما هنوز هم در مباحث مختلف، مطالب ناگفته دیگری نیز باقی مانده است که از ترس افزایش حجم یک جلدی کتاب، از افزودن آن‌ها صرف‌نظر کردم و امیدوارم که باز هم فرصت دیگری برای تکمیل هر چه بیشتر مطالب کتاب فراهم گردد.

البته مباحث حقوق اساسی به طور عموم و مباحث حقوق اساسی افغانستان به طور خاص، آن قدر دلچسپ، شیرین و در عین حال مهم و ضروری است که باید چندین جلد قطور در باره آن نوشته شود. پرسش‌ها و چالش‌هایی که هر روز در پیوند به: وظایف و صلاحیت‌های قوای سه گانه، نظام سیاسی و اداری کشور، مسایل انتخابات، تفسیر قانون اساسی و مانند آن ها مطرح می‌گردد، نشانه‌ای از همین ضرورت‌ها و نیازها است. امیدوارم استادان و پژوهشگران اندیشمند کشور با تلاش‌ها، پژوهش‌ها و کاوش‌های علمی خود، این نیاز حیاتی را مرفوع سازند و نگارنده این سطور نیز در حد توان علمی خود همچنان بر تداوم این مسؤولیت، پای می‌فشارد و از خداوند دانا و توانا، توفیق بیشتری را استدعا دارد.

در پایان این سخن کوتاه، بار دیگر از ناشر کتاب در چاپ اول و دوم آن، صمیمانه سپاسگزاری می‌کنم و توفیقات مزید ایشان را در راه نشر دانش و اندیشه، آرزو می‌کنم.

سرور دانش – کابل

اول اسد ۱۳۹۱ برابر با سوم رمضان‌المبارک ۱۴۳۳

یاد‌داشت ناشر)چاپ اول)

بی‌تردید حقوق اساسی، یکی از مهم‌ترین شاخه‌‌های دانش حقوق‌ است که به ساختار دولت و نحوه‌ی طراحی نظام سیاسی و کار‌کرد ارکان عمده‌ی دولت ‌و نسبت آن‌ها با یک‌دیگر و وظایف متقابل دولت و شهروندان می‌پردازد. مسایلی چون تفکیک قوا، حدود صلاحیت‪های هر یک از آن‪ها، نحوه‌ی تعامل قوا با یک‌دیگر و کارکرد نهاد‌های انتخابی که همه در قانون اساسی به‪مثابه‪ی میثاق ملی انعکاس یافته از بحث‌های اصلی این شاخه از دانش حقوق است. اکنون که جامعه‌ی ما فرایند آزمون و خطا‌ برای استقرار دموکراسی را تجربه می‪کند و در حال گذراندن مرحله‌ی حساس و تاریخی دولت‌سازی و نهاد‌سازی است، توجه و اهتمام به حقوق اساسی و آگاهی از این شاخه‌ی حیاتی دانش حقوق، اهمیت دوچندان یافته است.

کتاب ‌حقوق اساسی افغانستان‌، جزو‌ نخستین آثاری است که به  حقوق اساسی افغانستان و تحلیل همه‌جانبه‌ی موضوعات و مباحث مربوط به آن پرداخته است. نویسنده‌ی کتاب، قانونپوه استاد سرور دانش، سرپرست وزارت تحصیلات عالی‌ و حقوقدان برجسته‪ی کشور، حاصل سال‌ها تحقیق، تدریس، دانش و تجربه‌ی خود را در این کتاب فشرده کرده است. تحقیق و تحصیل پرپیشینه‪ی ایشان در زمینه‌ی دانش حقوق، تجارب عملی گران‌بها‌، از جمله عضویت در کمیسیون‌های «تسوید» و «تدقیق» قانون اساسی جدید افغانستان، ‌تصدی وزارت عدلیه و تماس مستمر و مستقیم با امر قانون و قانون‌سازی، مطالعه و تحقیق ‌‌حقوق اساسی در نظام‌های حقوقی گوناگون، ‌این ‌اثر را واجد منزلت و صلاحیت منحصر‌به‌فرد ساخته است. بی‌تردید‌ کتاب ‌حقوق اساسی افغانستان‌ خلأ موجود در بخش منابع معتبر و مورد نیاز در حوزه‪ی مطالعات حقوق اساسی افغانستان را برطرف و فقدان متنی آموزشی معتبر و مورد استفاده برای همگان‌، به‌خصوص دانشجویان‌، را ‌به صورت تام و تمام جبران می‌کند. ضمن این‌که به دست‌اندرکاران نظام حقوقی کشور و همه‪ی علاقه‌مندان دانش حقوق، در رده‌های مختلف، در درک ساختار سیاسی، تفسیر قوانین، چگونگی کار‌کرد ارگان‌های دولت و حقوق و وظایف متقابل شهروندان و دولت، آگاهی‌های تحلیلی، مستند و معتبر ارائه می‌کند.

انتشارات مؤسسه‌ی تحصیلات عالی ابن سینا‌، که اکنون به یاری خداوند متعال فعالیت‌های نشراتی خود را آغاز کرده است، خرسند است که برای توسعه‪ی دانش و دانایی و افزایش آگاهی‌های حقوقی جامعه، به‌خصوص تحصیل‌کرد‪گان و دانشجویان دانشگاه‌ها، کتاب ارجمند ‌حقوق اساسی افغانستان را به عنوان نخستین محصول این انتشارات، پیش‌کش می‌کند. امید است انتشار این اثر وزین، حُسن مطلع و فتح‌ باب خوبی باشد برای آغاز فعالیت نشراتی‌ای، که قرار است در آینده توسط واحد انتشارات مؤسسه‌ی تحصیلات عالی ابن سینا، به‪تدریج به جامعه‌ی علمی ـ فرهنگی کشور عرضه شود.

در پایان از زحمات نویسنده‌ی محترم، ویراستاران و دیگر مسؤولان و دست‌اندرکارانی که در امر نشر و تولید این اثر، یاری‪گر انتشارات مؤسسه‌ی تحصیلات عالی ابن سینا بوده‌اند، صمیمانه سپاسگزاریم.

انتشارات مؤسسه‌ی تحصیلات عالی ابن سینا

23 دیگاه در مورد “حقوق اساسی افغانستان

 1. سلام علیکم و رحمته الله و برکاته !
  اینجانب که شهرتم در فوق ذکر گردید یکی از دانشجویان حقوق در دانشگاه بین الملل امام خمینی در ایران هستم و ما واقعا نیازمند کتابهای حقوقی در ارتباط به حقوق افغانستان هستم زمانی که ما میخواهیم کتابهای مانند حقوق اساسی افغانستان از جناب سرور دانش را دانلود کنیم تنها پوش کتاب با چند مقدمه دانلود میشود اگر کتاب تکمیل را برای دانلود به نشر بگذارید از شما متشکر می شویم.

  1. با عرض سلام و احترام
   به دلیل موجود بودن این کتابها، متاسفانه ناشر اجازه نسخه اینترنتی آن را نداده است.

 2. سلام علیکم و رحمته الله و برکاته !
  علاقهمندی خاص دارم که در مورد حقوق ادری افغانستان معلومات داشته باشم

 3. سلام روز شما بخیر کتاب حقوق اساسی شما کاملاً یک کتاب علمی و تحقیقی برای تمام علم دوستان حقوق و علوم سیاسی میباشد من از شما تقاضامندم که این کتاب را به دسترس تمام در انترنت بگزارید تشکر

 4. با عرض سلام و احترام
  به دلیل موجود بودن این کتابها، متاسفانه ناشر اجازه نسخه اینترنتی آن را نداده است.

  به کدام طریق میتانم که این کتاب را دانلود کنم تشکر

 5. السلام علیکم و رحمت الله و برکاته!
  با عرض احترامات فایقه خدمن فرهیخته بزرگوار استاد دانش انشاءالله همیشه قلم علم تان پرنگ باد.
  استاد دبزرگوار کتاب فوق یک اثر علمی نهایت کارا، مفید و ارزشمند بوده که محصلین را در راستای قوانین نهایت کمک می نماید ولی مشکل بهای این اثر پربهاء است که بعضی از محصلین نمیتواند آنرا خریداری نماید. با عرض حرمت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *