وبسایت شخصی سرور دانش

معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان

حقوق اداری افغانستان

حقوق اداری افغانستان

سرور دانش

ویراستار: عبدالرحمان امیری

طرح جلد:  علی احمد ابراهیمی

ناشر: انتشارات مؤسسه‌ی تحصیلات عالی ابن سینا

صفحه‌آرایی: حسین سینا

چاپ اول: بهار ۱۳۹۲، کابل

تیراژ: ‌۱۲۰۰  نسخه

چاپ و صحافی: ‌انتشارات امیری

قیمت:  ‌۵۰۰  افغانی

نشانی: کابل: کارته ۴، پل سرخ، روبه‌روی مسجد عمرجان قندهاری، ‌مؤسسه‌ی تحصیلات عالی ابن سینا.

تلفن:   ۰۷۹۳۴۰۷۰۷۰        وب‌سایت:www.ibnesina.edu.af .

ماده‌۵۰ قانون اساسی

 «دولت، مکلف است به منظور ایجاد اداره‌ سالم و تحقق اصلاحات در سیستم اداری کشور، تدابیر لازم اتخاذ نماید.

 اداره، اجراآت خود را با بی‌طرفی کامل و مطابق به احکام قانون، عملی می‌سازد. اتباع افغانستان، حق دسترسی به اطلاعات از ادارات دولتی را در حدود احکام قانون، دارا می‌باشند. این حق، جز صدمه به حقوق دیگران و امنیت عامه، حدودی ندارد.

 اتباع افغانستان، بر اساس اهلیت و بدون هیچ‌گونه تبعیض و به‌موجب احکام قانون، به خدمت دولت پذیرفته می‌شوند.»

 

ماده ۵۱ قانون اساسی

«هر شخص که از اداره بدون موجب متضرر شود، مستحق جبران خساره می­باشد و می­تواند برای حصول آن در محکمه دعوا اقامه کند. به استثنای حالاتی که در قانون تصریح گردیده است، ‌دولت نمی­تواند بدون حکم محکمۀ باصلاحیت به تحصیل حقوق خود اقدام کند.»


یاد‌داشت ناشر

حقوق اداری، بررسی و ترتیب ساختار اداری و الزامات و حقوق ناشی از آن، در یک نظام حقوقی است. اگر بپذیریم که نظام حقوقی زادۀ گذار از هرج و مرج به نظم و سازمان یافتگی است، حقوق اداری به یک معنا می‌تواند بازتاب عینی  و واقعی این نظم باشد. تطبیق نظام حقوقی و قانون‌مند شدن رفتار مدنی شهروندان، علاوه بر تطبیق همه جانبۀ سایر قوانین، بیش از همه  مستلزم  تطبیق نظم و قانون در عرصۀ اداره، ارائه خدمات اداری و سامان‌دهی و تنظیم این بخش است.

یکی از چالش‌های حاکمیت قانون در افغانستان، عدم تبیین نظام حقوقی درعرصه‌های مختلف و بی‌خبری از حقوق و تکالیف شهروندی است. در کنار بسی کاستی‌های دیگر، بی‌خبری از حقوق اداری، به خصوص در شرایطی که فساد اداری و ناکارآمدی دستگاه مدیریت کشور یکی از معضلات جدی می‌باشد، نکته‌ای به جِدّ سزاوار توجه است.

وضعیت تحصیل دانش حقوق در نظام دانشگاهی نیز، متأسفانه، معطوف به رفع این خلأها و کاستی‌ها نیست. مؤسسه تحصیلات عالی ابن سینا به سهم خود تلاش کرده است که سیاست‌گذاری‌های آموزشی خود را معطوف به رفع نیازمندی‌های جامعه دانشگاهی و علمی کشور سامان‌دهی کند، اما به دلیل وسعت دامنه مشکلات و کمبودی‌ها و امکانات اندک مؤسسه، گام‌های برداشته شده خیلی محدود و ناچیز بوده است. چاپ چندین متن حقوقی مورد نیاز(مانند حقوق اساسی افغانستان و حقوق جزای اختصاصی) از سوی انتشارات مؤسسه تحصیلات عالی ابن سینا، هرچند برخی کاستی‌ها وخلأها را در این زمینه جبران می‌کند، اما راه‌های نارفته و کارهای ناکرده در این زمینه هم‌چنان زیاد است.

کتابی که اکنون به خواننده گرامی تقدیم می‌شود، به منظور رفع این نیازمندی‌ها تدوین شده است. حقوق اداری در افغانستان عرصۀ جدی و اساسی است که تا کنون، چنان‌که باید،  مورد توجه قرار نگرفته است. کتاب «حقوق اداری افغانستان» را می‌توان نخستین اثر در این حوزه به شمار آورد. استاد گرامی، دانشمند معظم جناب آقای سرور دانش با شایستگی و تعهدی مثال زدنی که در این گونه کارها دارد، دست به قلم برده و اثر بدیع و جامعی پدید آورده است که هم دانشجویان و نوقدمان این راه را به کار می‌آید، هم در تحقیقات علمی چونان مأخذی قابل اعتماد جای استفاده دارد و هم برای کافۀ علاقه‌مندان به مسایل حقوقی مفید و آموزنده است. مضمون این کتاب در چند دوره در مؤسسه تحصیلات عالی برای دانشجویان رشته حقوق تحت عنوان«حقوق اداری» توسط مؤلف دانشمند آن، تدریس شده است. اکنون جای بسی خوشی است که آن مطالب با اضافات و تفصیل و تبویب مناسب و ذکر مآخذ و منابع، در هیأت یک اثر علمی مکتوب و مدون جامۀ طبع به تن می‌کند و به‌جامعه دانشگاهی و به خصوص دانشجویان رشته حقوق تقدیم می‌شود.

انتشارات مؤسسه تحصیلات عالی ابن سینا امیدوار است که این اثر بتواند مانند «کتاب حقوق اساسی افغانستان» در رفع عطش معنوی نسل جوان کشور به سهم خود مؤثربوده و مورد استفادۀ علاقه‌مندان و دانشجویان قرار گیرد. ناشر  ضمن قدردانی از مؤلف محترم و آروزی توفیقات روز افزون برای ایشان، از تمامی کسانی که در طبع و نشر این کتاب همکاری کرده‌اند، به خصوص از بنیاد مهرگان عمران که حمایت‌های بی‌شایبۀ شان، باعث اصلی نشر این کتاب و سایر منشورات مؤسسه می‌باشد، صمیمانه سپاس‌گزار است. و من الله التوفیق.

انتشارات مؤسسه تحصیلات عالی ابن سینا

19 دیگاه در مورد “حقوق اداری افغانستان

 1. باسلام حقیردارای مدرک فوق لیسانس هستم وخواهان تدریس درمراکز دولتی افغانستان رادارم

 2. سلام
  میشود که کتاب حقوق اداری افغانستان را به ایمیل من روان کنید یا طریق دانلود کردن ایش را نشان بتن تشکر

 3. باعرض سلام وادب خدمت تان جناب استاد بزرگوار .
  استاد عزیز خواهان کتاب حقوق اداری هستم اگر برایم بفریستید خوش میشوم

 4. بنده دانشجویی ارشد حقوق عمومی در یکی از دانشگاه های ایران می باشم و به حقوق اداری شما خیلی نیاز دارم اگر ممکن باشد به ایمل بنده ارسال نمایید.

 5. دانشجوی ماستری دانشگاه کابل هستم به کتاب حقوق اداره شما ضرورت دارم لطف نماید قبلا تشکر میکنیم

 6. جناب استاد محترم به کتاب شما اشد ضرورت دارم اګر امکان داشت برایم در ایمیل ام بفرستید
  بااحترام
  نجیب الله امینی

 7. سلام و احترام خدمت تان اما بعد عرض کنم که به این کتاب ضرورت دارم میشود لطف نموده آن را برایم ارسال کنید و بنده محصل هستم در دانشگاه کابل

 8. با عرض سلام و درود محضر استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری واقعا افتخار میکنم که اینجا بنده از مقالات و بقیه خدمات که برای ما گذاشته اید استفاده میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *