وبسایت شخصی سرور دانش

معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان

متن سخنرانی در همایش گسترده مردم ولایت بامیان در حمایت از تیم تحول و تداوم

سخنرانی در همایش گسترده مردم بامیان در حمایت از تیم تحول و تداوم به تاریخ ۹ حمل ۱۳۹۳

مردم شریف و عزتمند بامیان!

امروز تیم تحول و تداوم بسیار مفتخر است که در شهر باستانی بامیان و در جمع هواداران بامیانی خود قرار دارد. از حضور گرم و پرشور و گسترده شما صمیمانه سپاسگذاریم.

گردهمایی‌ها و همایش‌های بزرگ ملی از قندهار و ننگرهار تا بدخشان و تخار و قندوز و تا گردیز و لوگر و هلمند و دایکندی نشانه‌ای از استقبال بی نظیر مردم سرتاسر کشور از تیم تحول و تداوم و حاکی از این است که تمام مردم افغانستان خواستار یک تحول اساسی و بنیادین هستند.

در اینجا لازم می بینم ضمن تشکر از همه مردم کشور در همه ولایات، از همکاران خود در احزاب سیاسی مخصوصا حزب حق و عدالت، حزب جبهه ملی نجات، حزب محاذ ملی، حزب پیوند ملی، حزب جمهوریخواهان، حزب افغان ملت و سایر ۳۰حزب سیاسی قدرتمند کشور که از متحدین ما بوده و در همه کمپاین‌ها و همایش‌های مردمی نیز سهم فعال و برجسته داشته و دارند، صمیمانه تقدیر و سپاسگذاری کنم. همچنین به نیابت از جنرال صاحب دوستم معاون اول تیم تحول و تدوم و رهبر محبوب حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان، سلام و احترامات ایشان را به شما مردم شریف بامیان تقدیم می‌کنم. ایشان در ولایات شمالی مصروف بودند و توصیه کردند که سلام ایشان را به شما برسانم. جنرال دوستم از رجال برجسته کشور است که در طول تحولات چند دهه اخیر نقش ماندگاری داشته و از یاران نزدیک و وفادار رهبر شهید استاد مزاری بوده اند و اکنون ما افتخار داریم که ایشان یکی از ارکان استوار تیم تحول و تداوم است.

اما مردم شریف بامیان! در این میان حمایت شما برای ما از اهمیت خاصی برخوردار است. بامیان یکی از مهم ترین مراکز تاریخی و باستانی کشور و یک کانون مهم علمی تمدنی و فرهنگی ما با قدامت و سابقه چند هزار ساله است.

بامیان یکی از محورهای اصلی جهاد و مقاومت بوده که مجاهدان و مبارزان دلیری را پرورش داده و شهدای گرانقدری را برای آزادی و عزت کشور قربانی داده است و در طول سالیان اخیر به عنوان یک منطقه کاملا امن، در ثبات سیاسی کشور نقش برجسته داشته است.

از همه مهمتر، بامیان از سال ۱۳۶۸ محل تأسیس و مقر اصلی یکی از بزرگترین احزاب سیاسی و جهادی ما بوده است. حزب وحدت اسلامی افغانستان برای بار اول در این شهر تأسیس شد و سپس به سایر ولایات توسعه یافت. و از این رو هر نقطه و جای جای این ولایت، یاد و خاطره­ی ابرمرد بزرگ، پیشوای عدالتخواهی استاد شهید مزاری را با خود همراه دارد. شهید مزاری بزرگترین و به یاد ماندنی ترین حرکت سیاسی خود در جهت متحد ساختن نیروهای پراکنده سیاسی و جهادی و تأسیس حزب وحدت را از همین سرزمین آغاز کرد و با بنیانگذاری مقاومت و نهضت عدالتخواهانه غرب کابل آن را به اکمال رسانید و با شهادت خود آن را جاویدانه ساخت.

همچنین بامیان در یک مرحله­ی تاریخی دیگر بعد از شهادت استاد مزاری، میزبان مرد دیگری شد که در خط عدالتخواهی مزاری بزرگ، پرچم به خون خفته او را بار دیگر در قامت بلند مقاومت بر ضد  افکار متحجرانه و اعمال غیر انسانی گروه طالبان برافراشت. این بار مجاهد بزرگ و سیاستمدار برجسته و فرزانه استاد محمد کریم خلیلی به  عنوان وارث و جانشین شهید مزاری، بامیان را به یک کانون اصلی مقاومت ملی تبدیل کرد.

در این دوره است که بامیان از سوی دیگر شاهد یکی از وحشتناک ترین و ویران کننده ترین اقدامات ضد فرهنگی بود یعنی انفجار و تخریب مجسمه بودا، نماد فاخر هنر، تمدن، فرهنگ وتاریخ کهن افغانستان. اما بامیان در مقابل همه این تهاجمات سنگین و ویرانگر با غرور و افتخار مقاومت کرد و سربلند باقی ماند و امروز به همت شما مردم غیور و با شهامت، باز هم بامیان نماد مدنیت، صلح، امنیت، دانش اندوزی و فرهنگ پروری است.

برادران و خواهران بامیانی!

تیم تحول و تداوم با  درک نابسامانی‌ها و جفاها و رویدادهای تلخ گذشته کشور، اکنون مصمم است که با حمایت و پشتوانه آرای مردم، حکومتی را تشکیل دهد که به بحران‌ها و چالشها و نابسامانی‌های کشور نقطه پایان بخشد.

حکومت تحول و تداوم به رهبری شخصیت دانشمند و متفکربرجسته و باتجربه کشور داکتر اشرف غنی، حکومتی خواهد بود بر مبنای مشارکت و عدالت و سهم گیری همه احزاب و اقوام و گروه‌ها و اقشار اجتماعی به شمول تیمها و اشخاصی که امروز در انتخابات رقیب ما هستند اما در فردای پیروزی شرکای دولت و همکاران ما خواهند بود.

ما  دولتی را تشکیل خواهیم داد مبنی بر مفاهیم و ارزشهای مدرن سیاسی و حقوقی و متکی بر مردم سالاری، حقوق برابر شهروندی، توسعه سیاسی و اقتصادی، عدالت اجتماعی و انکشاف متوازن در همه مناطق کشور و مبارزه قاطع و همه جانبه با هر نوع خشونت و ادبیات و رفتار نفرت برانگیز و مبتنی بر نفاق قومی، نژادی، زبانی و مذهبی در افغانستان.

ما به شما مردم بامیان تعهد می‌سپاریم که در حکومت تحول و تداوم، بامیان به خاطر موقعیت مهم فرهنگی و تاریخی خود به یک شهر توریستی با اعتبار بین المللی تبدیل خواهد شد و در این رابطه پوهنتون بامیان نیز یکی از پوهنتون‌های معتبر و باکیفیت کشور خواهد بود.همچنین با استخراج معادن و منابع طبیعی این ولایت و اعمار شاهراه‌های شمال و جنوب و شرق و غرب، بامیان به یک چهارراه استراتژیک اقتصادی و تجاری تبدیل خواهد شد.

حضار گرامی!

انتخابات پیشرو یک آزمون بزرگ است برای ایجاد تحول در کشور و تأسیس دولت مسئول و پاسخگو. ما از شما مردم شریف و آزاده بامیان می‌خواهیم که در تعیین سرنوشت سیاسی کشور سهم فعال بگیرید و با شرکت و حضور آگاهانه و هوشیارانه خود به تیم پیشتاز یعنی تیم تحول و تداوم، تیم اندیشه و عمل، تیم دومین متفکر جهان داکتر اشرف غنی احمدزی رأی بدهید.

در پایان یک بار دیگر از کلیه­ی کسانی که از راه­های دور و نزدیک در این همایش حضور به هم رسانده اید و همچنین از همه‌ی کسانی که در برگزاری این همایش سهم فعال داشته اید مخصوصا احزاب سیاسی و نهادهای مدنی و شورای ولایتی کمپاین انتخاباتی تیم تحول و تداوم و در رأس آن جناب استاد محمدی ابراز سپاس و امتنان می­نمایم.

زنده باد افغانستان.

درود بر مردم بامیان.

پاینده باد وحدت ملی مردم افغانستان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *