وبسایت شخصی سرور دانش

معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان

دور دوم انتخابات؛ رأی به برنامه‌ها

مردم شریف ما در دور اول انتخابات واقعا حماسه آفریدند. با توجه به خطرات امنیتی و مشکلات گوناگون دیگر چنین پیش‌بینی می‌شد که مشارکت مردم در روز رأی‌گیری چشمگیر نخواهد بود. اما برعکس، مردم نشان دادند که به آینده کشور خود امیدوار بوده و انتخابات را یک عنصر کلیدی برای تحول و تغییر و عامل ایجاد ثبات، امنیت و صلح پایدار و موجب تحقق آمال و آرزوهای خود می‌‌دانند. مردم با حضور گسترده خود به جنگ، خشونت، قوم‌گرایی، زورگویی، انحصارطلبی و ارباب‌منشی، نه گفتند و پایبندی خود به مردم سالاری، منافع ملی و وحدت ملی را به اثبات رساندند.

اما اکنون که انتخابات مطابق به حکم قانون اساسی به دور دوم رفته، مردم ما با آزمون مهم و سخت‎تر دیگری مواجه شده‌اند. اما با همه چالش‌ها و مشکلات این دور، باید گفت انتخاب و گزینش در این مرحله آسان‌تر است. زیرا در این دور تنها دو کاندید و دو تیم مطرح است و مردم می‌توانند با بررسی و مطالعه دیدگاه‎ها و برنامه‌ها، بین دو تیم قضاوت کنند. مردم نباید بر اساس معیارهای سنتی قومی، قبیله‌ای، زبانی، سمتی و شخصی رأی بدهند. امروز در دنیا مردم عاشق قیافه کسی نیستند و بر اساس حب و بغض شخصی و تعلقات نژادی و زبانی رأی نمی‌دهند.

بدون شک مردم به برنامه‌ای رأی می‌دهند که واقعیت‌های عینی و مشکلات فراروی زندگی مردم را مورد توجه قرار داده باشد. امروز مشکل اصلی مردم کشور از بدخشان تا هلمند و فراه و از بادغیس تا بامیان و دایکندی و پکتیکا و… مسأله زبان و قومیت نیست. قانون اساسی و نظام حقوقی ما این مشکلات قومیت و زبان را با بهترین فرمول حل کرده است. خواسته‌های اصلی و عمومی مردم در مبارزه با چالش‌ها عبارت است از:

۱-    ثبات سیاسی و صلح پایدار و امنیت مطمئن.

۲-    حکومتداری خوب و عاری از فساد و مبتنی بر اصل عدالت و حاکمیت قانون.

۳-    پلان اقتصادی‌ برای کاهش فقر و بیکاری و افزایش عواید ملی و رشد اقتصاد کشور.

۴-      تعامل مثبت با جامعه جهانی برای تثبیت جایگاه شایسته افغانستان.

ما اطمینان داریم که در همه چهار مورد فوق، تیم تحول و تداوم دارای بهترین و دقیق‌ترین برنامه است و با پیروزی این تیم، تغییرات اساسی و بنیادی در هر چهار مورد پدید خواهد آمد و به همین میزان هم مطمئن هستیم که تیم رقیب ما در هر چهار مورد نه تنها فاقد برنامه منسجم است بلکه در صورت پیروزی تیم مقابل، در هر چهار محور فوق، وضعیت کشور به وخامت خواهد گرایید، نه ثبات و امنیت پدید خواهد آمد و نه حکومتداری خوب و عاری از فساد و از سوی دیگر نه فقر و بیکاری کاهش می‌یابد و نه عواید ملی بالا خواهد رفت و نه افغانستان در جامعه بین المللی اعتبار شایسته پیدا خواهد کرد. دلیل روشن ما بر این ادعا قراین و شواهد موجود و نحوه برخورد تیم رقیب در دور اول است. در طول دوره مبارزات انتخاباتی گذشته، تیم اصلاحات و همگرایی، به جای این که برنامه‌ها و دیدگاه‌های خود در باره حل معضلات کشور را ارائه دهد، به شایعه سازی، تهمت و افترا پرداخت و هواداران این تیم، در توهین و هتک حرمت اشخاص مخصوصا شخصیت‌های تیم تحول و تداوم از هیچ کوششی دریغ نورزیدند. ما به دوستان خود در تیم رقیب توصیه می‌کنیم که به مرحله پسا انتخابات هم بیندیشند. دوره انتخابات به سرعت پایان می‌یابد و مردم فیصله خود را خواهد کرد اما ما نباید در برخوردهای خود همه مرزها و خط قرمزها را بشکنیم و از ادب و اخلاق تا آنجا فاصله بگیریم که فردا گرفتار عذاب وجدان شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *