وبسایت شخصی سرور دانش

معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان

گزارشی از محفل نکوداشت رهبری خردمندانه

روز پنجشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۳ محفل نکو داشت از شخصیت سیاسی استاد محمد کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان و معاون پیشین رییس جمهور، باشرکت قانون پوه سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری و ده ها تن از شخصیت های سیاسی و مقامات دولتی و هم چنین هزاران تن از اقشار مختلف مردم قبل از ظهر امروز در کابل برگزار شد.
دراین محفل، مقا م های بلند پایه دولتی، اعضای کابینه، رهبران جهادی، شخصیت های ملی و سیاسی، نمایندگان دیپلماتیک کشور های خارجی، اعضای شورای ملی، جنرالان و منسوبان نیروهای امنیتی، شخصیت های علمی و فرهنگی، سران اقوام، اعضا و رهبران احزاب سیاسی و هزاران تن از اقشار مختلف مردم شرکت داشتند.
در نخست، پیام داکتر اشرف غنی احمد زی رییس جمهور کشور، توسط مشاور حقوقی رییس جمهور به خوانش گرفته شد که درآن ضمن ابراز قدر از برگزاری این همایش، از استاد خلیلی به عنوان یکی از شخصیت های یاد شد که نقش ارزشمندی را در زمان جهاد، مقاومت و به خصوص حکومتداری در یک دهه اخیر داشته است.
در پیام رییس جمهور احمدزی آمده است: استاد خلیلی در بیشتر از یک دهه گذشته، بخش عظیمی از مسؤلت دولت افغانستان را به عنوان معاون رییس جمهور به عهده داشته و من به عنوان یک تبعه این کشور و رییس جمهور افغانستان، از تلاش و زحمات ایشان در عرصه های مختلف، سپاس گزاری می نمایم. رییس جمهور احمد زی با شاره به اینکه، استاد خلیلی در کنار مردم و حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشور، چالش و دشواری های بسیاری را تجربه کرد، خواستار همکاری وی با حکومت جدید و استفاده از تجربیات و مشورت های ایشان گردید.
سپس استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری طی سخنان مبسوطی، استاد خلیلی را یکی از چهرۀ ماندگار تاریخ سیاسی معاصر کشور دانسته و تاکید کرد: ابعاد سیاست، مدیریت و فعالیت های خلیلی بایستی به منظور الگو پذیری مورد بازکاوی قرار گیرد.
به گفتۀ معاون رییس جمهور، جایگاه شخصیتی استاد خلیلی در سه دوره جهاد و مقاومت، رهبری حزب وحدت اسلامی افغانستان ومهمتر از همه ۱۳ سال معاونت ریاست جمهوری از مقام و منزلت بلندی برخور دار بوده و نمادی از رهبری خردمندانه، سیاست عقلانی، مدیریت مدبرانه و حکومتداری خوب در کشور است.
استاد دانش، رهبر حزب وحدت اسلامی را یکی از معماران نظام جدید سیاسی در کشور خوانده و تصریح نمود که پیشه نمودن سیاست مبتنی بر عقلانیت و اعتدال، تصمیم گیری بر مبنای درک و بینش ملی و اجتناب از رویکردهای تنگ نظرانه، تعهد به منافع ملی و حقوق اساسی مردم، احترام به ارزش های دینی، اسلامی و اخلاقی، متانت و حوصله مندی در مدیریت سیاسی، برخورد با کاستی ها و ایستادگی در برابر تبعیض و بی عدالتی و نقش اثر گزار وی در انتقال مسالمت آمیز قدرت از کارنامه های سیاسی استاد خلیلی و از شاخصه های بر جسته ابعاد شخصیتی وی می باشد.
معاون رییس جمهور، از حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشور و معاونان وی که در بحرانی ترین شرایط افغانستان را رهبری کردند و میراث گرانبهای سیاسی را از خود به یاد گار گذاشتند، قدر دانی نموده و برحراست و حفاظت از این میراث و ارزش های بدست آمده در یک دهه گذشته تاکید کرد.
همچنین دراین محفل پیام سترجنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری نیز به خوانش گرفته شد و در پیام وی از استاد خلیلی به عنوان معمار اصلی تیم انتخاباتی تحول و تداوم نام برده شده و بر ادامه نقش اثر گزار ایشان در عرصه سیاست افغانستان تاکید گردید.
در پایان این محفل استاد محمد کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان و معاون پیشین رییس جمهور، ضمن ابراز قدر دانی از برگزار کنندگان همایشِ تحت عنوان “نکو داشت رهبری خردمندانه” قدر دانی نموده و انتقال مسالمت آمیز قدرت از یک رییس جمهور منتخب به رییس جمهور منتخب دیگر را از طریق آرای مردم، بزرگترین تجربه و دستاورد سیاسی در کشور عنوان کرد.
استاد خلیلی با ابراز خرسندی از ایجاد حکومت وحدت ملی و استقبال از اقدامات اخیر این حکومت در زمینه های مختلف، اطمینا داد که پس از این نیز همچنان در کنار مردم بوده و همکار حکومت وحدت ملی خواهد بود.
قابل یاد آوری است که در این محفل شماری دیگری از مقام های دولتی و شخصیت های علمی و سیاسی، از جمله ارغندیوال رییس حزب اسلامی افغانستان و سرپرست وزارت اقتصاد، داکتر امین احمدی، رییس دانشگاه ابن سینا، حمیدالله فاروقی از اعضای رهبری حزب حق و عدالت، شاه گل رضایی، عضو مجلس نمایندگان، راجع به کار نامه سیاسی آقای خلیلی و نقش او در یک دهه حکومتداری سخنرانی نمودند.

منبع : صفحه فیسبوک دفتر ارتباطات استاد سرور دانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *