وبسایت شخصی سرور دانش

معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان

سخنرانی در مراسم افتتاح ولایت دایکندی در نیلی

سخنرانی در مراسم افتتاح ولایت دایکندی در نیلی

تاریخ: ۲۰/۴/۱۳۸۳

بسم الله الرحمن الرحیم

جلالت مآب حامد کرزی رئیس دولت انتقالی اسلامی افغانستان، جلالت مآب استاد محمد کریم خلیلی معاون صاحب ریاست دولت، وزرای محترم امور داخله، تجارت، زراعت، فوائد عامه، شهرسازی، وزرای مشاور، مهمانان گرامی، مردم شریف ولایت دایکندی، خواهران وبرادران! السلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

در ابتدا این روز بزرگ و فراموش ناشدنی در تاریخ این منطقه را به شما مردم این ولایت و به عموم دولت و ملت افغانستان تبریک و تهنیت می‌گویم. اهمیت این روز از دو جهت است: یکی این که یک ولایت جدید در کنار سایر ولایات کشور، تأسیس و افتتاح می‌شود و در زندگی یک بخش وسیعی از مردم کشور سهولت ایجاد می‌گردد و دیگر این که برای اولین بار یک هیأت بلند پایه دولتی با این کیفیت و کمیت که در رأس آن رئیس دولت قرار دارند، در این منطقه محروم حضور می‌یابند.

بدین جهت من از طرف شخص خودم و به نیابت از تمام مردم شریف این ولایت از جلالت مآب رئیس دولت و هیأت عالی رتبه دولت انتقالی اسلامی افغانستان، سپاس و امتنان بی‌کران خود را ابراز می‌دارم، هم از این جهت که برای ایجاد سهولت در زندگی این مردم محروم این ولایت تأسیس شده است و هم از این جهت که شخصا در افتتاح آن در میان مردم این منطقه حضور یافته‌اند و هم از این جهت که به این جانب اعتماد نموده و وظیفه مهم ولایت یا مسئولیت خدمتگذاری به این مردم را به عهده من سپرده‎اند.

جلالت مآب رئیس دولت و هیأت همراه!

شایسته می‌دانم در چند جمله کوتاه هم تعهدات خود را به دولت و مردم مسلمان دایکندی و هم انتظاراتی را که از جناب شما و کابینه شما دارم ابراز نمایم.

۱) اولین تعهد ما در مقام این وظیفه ” خدمت به مردم” است. امروزه در فلسفه سیاسی معاصر از دولت‌ها و حکومت‌ها به عنوان یک ارگان خدمتگذار ملت و ممثل اراده مردم یاد می‌شود، نه به عنوان یک قوه حاکم بر سرنوشت مردم و لذا همان‌طور که دولت ما، دولت خدمتگذار مردم است، ما هم در این ولایت هیچ هدف و انگیزه‌ای جز خدمت به این مردم مظلوم و محروم نداریم و تلاش خواهیم کرد که از مشکلات و محرومیت‌های این منطقه کاسته و برای فرزندان این مرز و بوم، زمینه تعلیم و تحصیل و کار و کسب و یک زندگی آبرومندانه را فراهم سازیم.

۲) هدف دیگر ما ایجاد نظم و امنیت پایدار و حاکمیت فضای دوستانه و برادری بین تمام مردم این منطقه است. ما از تمام توان و امکانات خود برای تأمین امنیت استفاده خواهیم کرد تا نه تنها هیچ نوع جنگ و منازعه‌ای پیش نیاید و هیچ قطره خونی بناحق به زمین نریزد بلکه هیچ فردی حتی مورد تهدید هم قرار نگیرد و آزادی او سلب نشود. امروز دوره جنگ و خشونت سپری شده و روزی است که در سطح کل کشور و در این ولایت نیز مردم باید با شرکت در انتخابات سرنوشت خود را تعیین نمایند و با رأی خود در اداره کشور سهم بگیرند، نه با جنگ و مرمی.

۳) ما همچنین تعهد می‌سپاریم که حمایت و اطاعت از وثیقه با افتخار ملی یعنی قانون اساسی و قوانین نافذه کشور را در سرلوحه کارهای خود قرار بدهیم و سیاست و پالیسی دولت مرکزی را به طور دقیق و کامل به اجرا بگذاریم و از هر نوع قانون شکنی، عمل غیرقانونی، جرایم و تخلفات جلوگیری نمائیم.

۴) ما در  این ولایت وظیفه خود می‌دانیم که با ولایات همسایه خود روابط نیک و حسنه و بلکه همکاری جدی و صادقانه داشته باشیم مخصوصا ولایت ارزگان که هویت تاریخی و فرهنگی مردم این منطقه را نشان می‌دهد و مردم این منطقه بیش از این که هویت دایکندی داشته باشند، هویت ارزگانی دارند و لذا از والی صاحب ارزگان حاجی جان محمد و همه مسئولین و مردم آن ولایت صمیمانه تشکر می‌کنم و امیدوارم که ما در کنار همدیگر با هویت واحد تاریخی همکار و مددکار همدیگر باشیم.

۵) همچنین در راستای تعهدات کاری خود از فعالیت قانونی انجوها و مؤسسات و سازمان‌های اجتماعی داخلی و خارجی و فعالیت سیاسی و فرهنگی احزاب سیاسی در چارچوب قانون اساسی و قانون احزاب، حمایت جدی خواهیم کرد. همه احزابی که مطابق قانون راجستر شده‌اند، حق دارند با آزادی کامل در این ولایت فعالیت کنند و برای رشد سیاسی مردم و ارائه خدمات فرهنگی و اجتماعی تلاش نمایند. البته از همکاران خود در اداره ولایت و ولسوالی‎ها جداً انتظار دارم که در مقام تصدی وظیفه، به هیچ صورت نباید حزبی عمل کنند بلکه باید مصالح علیای کشور و مردم و مسئولیت اداری و وجدان کاری و مسلکی خود را معیار قرار دهند.

جلالت‌مآب رئیس دولت و اعضای محترم کابینه!

 ما کوشش خواهیم کرد که نماینده صادق و وفادار شما در این ولایت و پیام رسان صادق و دلسوز این مردم برای شما باشیم. اما در کنار تعهداتی که یاد شد، ما از جناب شما و وزرای محترم کابینه شما انتظاراتی هم داریم. چنانکه به تعبیر علامه اقبال، افغانستان قلب آسیا است، اگر به نقشه افغانستان بنگرید، دایکندی قلب افغانستان و نقطه کاملا مرکزی کشور است. امروز بعد از نزدیک به سه دهه برای اولین بار است که سرود ملی ما در این نقطه نواخته می‌شود و برای اولین بار است که بیرق زیبای سه رنگ وطن در اینجا به اهتزاز می‌آید. برای اولین بار است که نام افغانستان و نام دولت انتقالی اسلامی افغانستان در لوحه ها نوشته می‌شود. اما اگر بخواهیم این ولایت واقعا به عنوان قلب پرطپش پیکر وطن عمل کند، باید در عمل از این ولایت تازه تأسیس، از طرف شخص جناب شما و کابینه شما حمایت جدی شود. ما در سطح این ولایت از مرکز تا ولسوالی‌ها هیچ اثر و نشانه‌ای از تعمیرات و ساختمان‌های دولتی نمی‎بینیم و در بسیاری موراد باید از هم اکنون از خیمه استفاده کنیم. در سطح ولایت مناطق زیادی است که هنوز مکتب ابتدائی ندارند، در اکثر مناطق از کلینیک و داکتر هیچ خبری نیست، راه‌های مواصلاتی ما به گونه‌ای است که از کابل تا این جا باید با موتر سه شبانه روز راه را طی کنیم. ما از یکایک وزیران محترم کابینه انتظار داریم حالا که این ولایت جدید به ساحه کاری شما افزوده شده، بیایید از نزدیک ساحه کاری خود و نیازها و مشکلات مردم را ببینید.

جناب جلالت‌مآب رئیس دولت و مهمانان گرامی!

سخنان خود را با ذکر یک نکته ادبی و تاریخی به پایان می‌رسانم. مؤرخین و زبان شناسان گفته‎اند: کلمه «دایکندی» مرکب از دو کلمه “دای” و “کندی” است. «دای» به معنای سرزمین یا قبیله و مردم به کار رفته و «کندی» هم به معنای دلیری و شجاعت است. بنابراین «دایکندی» به طور مرکب به معنای سرزمین دلیران یا قبیله دلیران می‎باشد. ما یکبار دیگر از صمیم قلب خدمت یکایک شما عرض می‌کنیم که به «دایکندی» یعنی «سرزمین دلیران» خوش آمدید. قدم روی دیدگان ما نهادید. دعای خیر این مردم بدرقه راه شما و خداوند حافظ و نگهبان شما باد.

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *