وبسایت شخصی سرور دانش

معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان

متن سخنرانی در مراسم افتتاح دومین نمایشگاه تجارتی مشترک افغانستان- ایران ۲۸ دلو ۱۳۹۳

بسم الله الرحمن الرحیم
جلالت مآب آقای شریعتمداری معاون محترم ریاست جمهوری اسلامی ایران! جناب آقای رشیدیان والی صاحب خراسان رضوی و سایر اعضای هیأت همراه و تاجران و سرمایه گذاران ایران! معینان وزارت های افغانستان! حاجی صاحب الکوزی معاون اطاق تجارت و صنایع افغانستان و تاجران و نمایندگان سکتور خصوصی افغانستان! السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.
امروز بسیار خرسند هستیم که دومین نمایشگاه مهم تجارتی مشترک بین جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری اسلامی ایران در کابل افتتاح می شود. این گام نیک همکاری بین دو کشور را به همه دوستان ایرانی و افغانی خود صمیمانه تبریک می گویم و از طرف دولت جمهوری اسلامی افغانستان به جناب آقای شریعتمداری معاون محترم ریاست جمهوری اسلامی ایران و هیأت همراه که برای افتتاح این نمایشگاه تشریف آورده اند خیر مقدم و خوش آمدید عرض می کنم.
افغانستان و ایران از دیر زمان مشترکات فراوان تاریخی و روابط بسیار گسترده و عمیق و همه جانبه در همه عرصه های مختلف سیاسی، فرهنگی، دینی، اقتصادی و تجارتی با همدیگر داشته است. شاید هیچ دو کشوری مانند ایران و افغانستان نباشد که از این همه پیوند تاریخی عمیق، ممتد و طولانی برخوردار باشد.
ایران در طول دوره جهاد و مبارزات مردم افغانستان بر ضد اشغالگران شوروی سابق و همچنین در دوره مقاومت، از حامیان جدی مجاهدین و مقاومتگران ما بوده و همچنین در طول بیش از سه دهه، میزبان چند میلیون مهاجر ما بوده است که از این همکاری و همدلی دولت و ملت ایران، دولت و ملت افغانستان صمیمانه سپاسگذاری می کند.
اما باید گفت اکنون روابط دو کشور وارد مرحله نوینی شده است. در دوره حکومت وحدت ملی و بر اساس اصول سیاست خارجی که رئیس جمهور محمد اشرف غنی تعیین کرده است، ایران در حلقه اول این سیاست قرار دارد. ما مطمئنیم با سفر قریب الوقوع رئیس جمهور افغانستان به ایران و همچنین امضای موافقتنامه استراتژیک بین دو کشور در آینده، چارچوب سیاسی و حقوقی روابط دو کشور برای درازمدت مشخص خواهد شد و بر بنیاد آن روابط دو کشور وارد فاز نوین شده و در همه عرصه ها بیش از پیش گسترش خواهد یافت.
مبنای اصلی روابط در این مرحله جدید، درک درست و دقیق واقعیت های عینی دو کشور و منافع متقابل و احترام متقابل دو دولت و دو ملت خواهد بود. پی ریزی روابط بر این مبنا تحت تأثیر هیچ متغیر دیگری قرار نمی گیرد.
یکی از عرصه های اصلی برای همکاری گسترده دو کشور، رشد روز افزون روابط اقتصادی و مبادلات تجارتی است. افغانستان حاضر است که به تمام معنی زمینه گردش سرمایه و سرمایه گذاری مطمئن و پرسود را برای همه سرمایه گذاران خارجی مخصوصا تاجران و سرمایه گذاران ایرانی فراهم سازد و متقابلا از دولت ایران نیز انتظار داریم که زمینه فعالیت آزاد تجار ما را در ایران و نیز از مسیر خاک ایران فراهم نماید.
ما همگی باید بدانیم که امروز پدیده امنیت و همچنین پدیده رفاه و رشد اقتصادی اگر پدیده های جهانی و بین المللی نباشند، حد اقل به عنوان پدیده های منطقه ای، سرنوشت کشورهای یک منطقه را به هم گره زده است و امروز ثبات و امنیت پایدار در افغانستان و همکاری های اقتصادی منطقه ای، باعث می گردد همه منطقه ما از ثبات پایدار و از رفاه اقتصادی برخوردار گردد. ما بر این باوریم که همکاری دو کشور افغانستان و ایران با توجه به موقعیت حساس و مهم استراتزیک و زئو بولیتیک می تواند ثبات و رفاه همه کشورهای منطقه را تضمین کند.
ما ضمن عرض خیر مقدم به تاجران و سرمایه گذاران ایرانی، امیدواریم برگزاری چنین نمایشگاههایی بتواند زمینه آشنایی، تبادل نظر و توسعه همکاریهای اقتصادی و تجارتی بین دو کشور را فراهم نماید.
در بایان از وزارت امور خارجه افغانستان و وزارت تجارت افغانستان و اطاق تجارت و صنایع افغانستان و سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل و از همه کسانی که در برگزاری این نمایشگاه تلاش کرده اند تشکر می کنم.

کابل ۲۸ دلو ۱۳۹۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *