وبسایت شخصی سرور دانش

معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان

شرکت هشتاد هزار مهاجر در بازی فوتبال بین تیم های افغانستان و ایران

در ادامه رقابت های مقدماتی المپیک سال ۲۰۱۶ عصر دیروز یک شنبه ۹ حمل ۱۳۹۴ بازی بین تیم امید افغانستان و ا مید ایران در ورزشگاه آزادی تهران برگزار شد. در این رقابت گرچه تیم ملی امید کشور در برابر تیم ملی امید ایران با نتیجه ۶ بر صفر باخت را تجربه کرد ولی این بازی از جنبه های دیگر برای ما قابل توجه است که نباید آن ها را نادیده گرفت.
یکی از مهم ترین نکته های قوت این بازی، حضور هشتاد هزار نفری مهاجرین مقیم ایران جهت تشویق تیم ملی کشور بود که با تمام مشکلات عالم مهاجرت خود را از نقاط مختلف کشور ایران به ورزشگاه محل بازی رسانده بودند. مهاجرین با این حضور بی سابقه ثابت کردند که عاشق صلح و ترقی کشور و بیزار از جنگ، خشونت و نفاق هستند. ضمن این که باید از یکایک مهاجرین قدردانی و تشکر کرد، این حضور را باید به عنوان الگوی همدلی و وحدت ملی تلقی کرده و آن را به فرصتی برای اجماع و توافق ملی تبدیل کنیم. کشور ما با پشت سر گذاشتن چند دهه جنگ و نا بسامانی نیاز به وفاق و برادری دارد که خلق صحنه هایی چون حضور هشتاد هزار نفری مهاجرین در یک کشور خارجی برای تشویق تیم ملی شان، کمک شایانی به این مساله می کند.
نکته قابل توجه دوم، تلاش خستگی ناپذیر بازیکنان تیم ملی در برابر تیم حریف بود. هرچند آن ها در برابر حریف باخت سنگینی را تجربه کردند ولی نفس حضور و اعتماد به نفس اعضای تیم، برای ما قابل قدر است. این بازی می توانست با تلاش های بیشتر و تدابیر بهتر، مایه خرسندی و شادی مهاجرین خسته از مشکلات مهاجرت را فراهم کند ولی متاسفانه این گونه نشد. باخت تیم ملی امید کشور به همان اندازه که برای هر هموطن مهاجر تلخ بود برای اعضای تیم نیز تلخ تر بوده است. ولی نباید این باخت مایه سرزنش جوانان با اراده این سرزمین قرار گیرد. آنان نیازمند تشویق و حمایت بیشتر هستند تا در بازی های بعدی بهتر از قبل ظاهر شده و برای افغانستان افتخار بیافرینند.
نکته سوم متوجه حکومت افغانستان است که بیش از گذشته در باره ورزش احساس مسولیت کند و نباید به ورزش به صورت مقطعی و سمتی نگاه شود. گرچه حکومت به همه مشکلاتی که در بخش ورزش وجود دارد، آگاه است و تمام جزییات را می داند ولی مهم تر از آن، اقدام عملی در راستای رفع مشکلات است. هیات رهبری حکومت وحدت ملی متوجه همه کاستی ها است و امیدواریم که با اقدام درست و سنجیده مشکلات مرتفع شده و جوانان ورزشکار ما از این پس بتوانند بدون هیچ دغدغه ای از استعدادهای خویش برای کسب افتخار برای افغانستان استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *