وبسایت شخصی سرور دانش

معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان

چاپ دوم کتاب حقوق اداری افغانستان

بسم الله الرحمن الرحیم

کتاب حقوق اداری افغانستان با اضافات و ویراست جدید از سوی انتشارات دانشگاه ابن سینا از چاپ خارج شده و هم اکنون در دسترس علاقه مندان قرار دارد. این کتاب را می توانید از انتشارات ابن سینا و انتشارات امیری دریافت نمایید.

در مقدمه کوتاه چاپ دوم آمده است:

چندی پیش از طریق دوستانم در پوهنتون ابن سینا مطلع شدم که کتاب «حقوق اداری افغانستان» نایاب شده و قرار است به چاپ دوم سپرده شود. با این که از نگاه وقت، فرصت کافی در اختیار نداشتم، اما در عین حال از برادر عزیزم جناب آقای علی امیری مسئول انتشارات ابنسینا خواهش کردم که دو هفته‌ای برایم فرصت دهد تا با مروری کوتاه، بازنگری مختصر صورت گیرد. در این بازنگری، در بخشهای قبلی کتاب، برخی از اشتباهات چاپی و غیر چاپی تصحیح شد و مطالب کوتاهی نیز در برخی از موارد اضافه گردید. اما در چاپ قبلی کتاب یک موضوع بسیار اساسی در حقوق اداری به نام «مسئولیت مدنی دولت» به خاطر ناتکمیل بودن از نشر بازمانده بود که اکنون به صورت یک بخش کامل به عنوان بخش ششم افزوده شد و در مجموع میتوان گفت حجم کتاب نسبت به چاپ اول، افزون از یکصد صفحه افزایش یافته است.

بخش جدید در باره «مسئولیت مدنی دولت» یکی از مباحث بسیار مهم حقوق اداری بوده و در کشورهای دیگر، عرصه وسیعی از پژوهش، آموزش، قانونگذاری و رویه قضایی را به خود اختصاص داده است؛ اما در کشورما هنوز هم در این موضوع بنیادی حقوقی، نه از سوی حقوقدانان و نه از سوی قانونگذاران ما توجه لازم صورت نگرفته و با این که در ماده ۵۱ قانون اساسی، به این حق یعنی «حق جبران خسارت» در صورتی که شخص از اداره بدون موجب متضرر شود، بیشترین ارج نهاده شده و به عنوان یک حق اساسی افراد در کنار حقهای اساسی دیگری مانند: حق حیات، حق آزادی، حق مالکیت و… به رسمیت شناخته شده است، اما نه تنها میکانیزمهای تطبیق، گستره اجرا و شرایط تحقق آن هنوز هم مطرح نشده، بلکه از اصل این قاعده حقوقی هم درک درستی وجود ندارد و یا با ابهاماتی مواجه میباشد. از این رو در این بخش از کتاب، کوشش شده که کلیات مطالب به طور مقایسهای مطرح شود و نظریات و تئوریهای حقوقدانان و همچنین قوانین برخی از کشورها به شمول قوانین افغانستان در این رابطه ارائه گردد.

اکنون این کتاب با تجدید نظر و اضافات و با شکل جدید خود، همه و یا مهمترین مسایل و مباحث مربوط به حقوق اداری مطابق به سرفصلهای تعریف شده را به پژوهشگران، استادان و محصلان این رشته ارائه مینماید. امیدوارم این کوششی اندک، بر غنای کتابخانه حقوقی ما بیفزاید و زمینه را برای مطالعات و پژوهشهای ژرفتر فراهم نماید.

در پایان یکبار دیگر از دوستان و همکاران خود در دانشگاه ابن سینا، هم به خاطر چاپهای اول و دوم این کتاب و هم به جهت تلاشهای همهجانبهشان در عرصه گسترش دانش و پژوهش، صمیمانه تشکر میکنم.

سرور دانش

زمستان ۱۳۹۳

21 دیگاه در مورد “چاپ دوم کتاب حقوق اداری افغانستان

 1. میخواستم کتاب حقوق اداری افغنستان را دانلود نمایم اما نام وتخلص ایمیل آدرس وسریال نمبرمیخواهد گرچند کوشش کردم ولی پیام میداد امیدوارم درقسمت دانلود کتاب متذکره یاری ام فرمایند تابتوانم ازمزایای این کتاب سودمند ,منهم سودی ببرم

 2. حالا بنده در کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی ایفای وظیفه مینمایم و خواست من در مورد مطالعه حقوق اداری افغانستان میباشد که دیدگاه روشن داشته باشم امید وارم که ارسال این کتب را برایم ارزانی فرماید ، ممنون وسپاس گذار خواهد بود.

 3. کتاب حقوق اداری یک رهنمائی خوبی درعرصه پیشبرد درست امورات اداری بوده برای آنانیکه درادارات دولتی وغیردولتی ایفای وظیفه مینمایند.

 4. سلام و احترامات !
  اولتر از همه سلام و احترامات خدمت تان تقدیم میدارم و در ضمن کتاب حقوق اداری را ضرورت دارم امید که در مورد همکاری فرماید از همکاری تان قبلا ابراز امتنان بعمل میاورم بااحترام
  سیداحمدشاه هاشمی

 5. عرض سلام و ادب؛
  و بعد صحتمندی و سلامتی همه اهل خبره و بخصوص کسانی که در راه تالیف کتب زحمات بی شایبه بمنظور تشریک علم به دیګران صرف مینمایند، از بارګاه متعال خواهانم. چون کشور مان از لحاظ کتابخوانی و تالیف کتب فقیر است. و افتخار است به همه ما تا مؤلفین کشور در عدم موجودیت امکانات کافی باز هم وقت به سرمایه ابدی تخصیص میدهند.
  امید است کتاب حقوق اداری افغانستان- به ادرس برقی بنده ارسال نموده.
  قبلاْ جهان سپاس

 6. غواړم چی د اداری حقوق کتاب ډانلوډ کړو اما نه کیږی که تاسو راسره په دی عرصه کی همکاری وکړه دا به ستاسو لوی مرسته وی تر څو وکول شم د دی کتاب په واسطه د ادرای حقوق په اړه بشپړ معلومات لاسته راوړم مننه

 7. سلام محصل حقوق و علوم سیاسی هستم میخواهم این کتاب را بخوانم از شما خواهش میکنم اگر برای من ارسال بدارید تشکر

 8. السلام و علیکم،
  آستاد محترم،
  امید که صحتمند باشید، من در مورد کتاب شما (حقوق اداری افغانستان) خیلی موارد مهم را شنیده ام و یک خواهش کوچک دارم و آن اینکه لطف نموده کتاب خود را برای من در ایمیل آدرس فوق الذکر ارسال نموده ممنون سازید.
  (awistaahmadi.cardf@gmail.com)
  با احترام،
  اوستا احمدی

 9. سلام خدمت شخص فرهیخته کشورم و همکاران شان!
  فضل احد نوابی مدیر امور فرهنگی کمیسیون ملی یونسکو و آیسیسکوی افغانستان و محصل سمستر دوم برنامه ماستری مدیریت عامه پوهنتون کابل میباشم و کتاب حقوق اداری افغانستان نوشته شخص مدبر کشورم قانونپوه سرور دانش جز مواد درسی ما میباشد اگر زحمت نشود کتاب فوق الذکر را به ایمیل آدرس بنده ارسال فرموده ممنون سازید.

 10. سلام و عرض حرمت خدمت جناب استاد دانشمند و گرانسنگ ضمن ابراز تشکری در راستای خدمت به وطن، مردم و جوانان این مرز و بوم .
  بنده کارمند ملکی یکی از ادارت بوده به کتاب حقوق اداری افغانستان نیازمندم. امید با ارسال این مجموعۀ پر محتوی بالای بنده منت گذاشته ممنون سازید.
  تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *