وبسایت شخصی سرور دانش

معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان

متن کامل بیانیه ای که در مراسم افتتاحیه جشنواره بامیان پایتخت فرهنگی سارک ایراد شد.(۱۵ جوزای ۱۳۹۴- ۵ جون ۲۰۱۵)

بسم الله الرحمن الرحیم
حضار گرامی، مهمانان عالیقدر، علما، اساتید، مجاهدین، مردم شریف بامیان، خانم ها و آقایان!
السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.

پیش از هر چیز به مهمانان حاضر در این جشنواره به خصوص خانم ساویتری نماینده سکرتریت سازمان بین المللی سارک و هیأت همراه و نمایندگان دیپلماتیک کشورهای دوست و عضو سارک و همچنین استاد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه، اعضای محترم کابینه، اعضای شورای ملی، معینان، والیان، اعضای شوراهای ولایتی، افسران، جنرالان، رؤسا و مقامات دولتی، احزاب سیاسی، نهادهای مدنی و فرهنگی خیر مقدم می گویم و از این که در این جشنواره با شکوه فرهنگی شرکت کرده اید سپاسگذاری می کنم و به نام دولت افغانستان از سازمان بین المللی سارک و کشورهای عضو آن صمیمانه تشکر می کنم که امسال بامیان را به عنوان پایتخت فرهنگی سارک نامگذاری کردند. هم چنین تشکر می کنم از وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان، نهادهای عضو ستاد برگزاری مراسم و اداره محلی بامیان و سرپرست محترم ولایت که به صورت شبانه روزی تلاش کردند تا این مراسم، با شکوه و عظمت خاصی برگزار شود و همچنین از مهمان نوازی های گرم شما مردم بامیان که مانند همیشه همکار نهادهای دولتی بوده اید و با شور و شوق در این مدت برای برگزاری این جشنواره کمک و همکاری کرده اید مخصوصا تجار و شرکت های ساختمانی خصوصی که در تزیین شهر و اسفالت قسمتی از سرک ها سهم گرفته اند و به صورت ویژه از نیروهای امنیتی کشور در مرکز و در بامیان که امروز در پرتو تلاش ها و زحمت های بی دریغ آنان شاهد یک بامیانی امن و بدون خشونت و هراس هستیم. از بابت همه این فداکاریها و وطن دوستی های شما جهانی سپاس.
همچنین در آغاز سخن، سلام های گرم و تمنیات نیک داکتر محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان را که به دلیل مصروفیت های رسمی نتوانستند در این جشنواره اشتراک نمایند، به حضور یکایک شما مهمانان عالیقدر و تمام مردم بامیان و ما حول آن ابلاغ می کنم.
حاضرین گرامی! مهمانان عالیقدر!
جشنواره فرهنگی سارک پس از برنامه سال گذشته در ولایت باستانی غزنی به مناسبت اعلان آن ولایت به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، از مهم ترین رخدادهای فرهنگی کشور ما در سال های اخیر است. چنین برنامه هایی علاوه بر انتقال تجارب فرهنگی و کمک به بازسازی و انکشاف مناطق محروم کشور، برای ارجگذاری به ارزش های ملی و تحکیم پیوند ملی همه مردمان کشور نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا تجلیل از غزنی یا بامیان تنها تجلیل از غزنی و بامیان نیست بلکه تجلیل از مزار و بدخشان و هرات و قندهار و بلکه تجلیل از همه افغانستان است و از همه تاریخ و فرهنگ و تمدن کهن این سرزمین. سازمان سارک با نام گذاری بامیان به عنوان پایتخت فرهنگی سارک، نه تنها به بامیان بلکه در حقیقت به فرهنگ و تاریخ افغانستان ارج گذاشته است. ما باید بدانیم که کشور تاریخی و سرزمین کهن ما در کل یک کشور فرهنگی و با پیشینه درخشان تاریخی و تمدنی است. از این رو امروز افتتاح جشنواره بامیان پایتخت فرهنگی سارک را نه تنها به مردم شریف بامیان بلکه به رئیس جمهور کشور و دولت و حکومت و تمام ملت عزتمند افغانستان در سراسر ۳۴ ولایت کشور تبریک و تهنیت می گویم. همچنین تقارن امروز را با روز جهانی محیط زیست و آغاز هفته محیط زیست را که پریروز در کابینه افغانستان فیصله شد، به فال نیک می گیریم و روز جهانی محیط زیست را به اداره محیط زیست افغانستان و همه مردم افغانستان مخصوصا به بامیانی هایی که در محیط زیست زیبا، سرسبز و پاک بامیان و بند امیر زندگی می کنند تبریک می گوییم.
برای همه هموطنان و شما حاضرین گرامی قابل یادآوری می دانم که سازمان بین المللی سارک یکی از بزرگترین سازمان های بین المللی منطقه ای است که از نگاه جمعیت تعداد تقریبا یک و نیم میلیارد نفوس جهان را شامل می شود و در ۸ دسمبر ۱۹۸۵ تشکیل شده و ۸ کشور عضو آن می باشند: هند، پاکستان، بنگلادیش، سریلانکا، نپال، مالدیو، بوتان و هشتم افغانستان که در اپریل ۲۰۰۷ به عضویت این سازمان پذیرفته شده است. دبیرخانه دایمی این سازمان در کتمندو پایتخت نپال است. نپال کشور دوست افغانستان است و با هم دارای مشترکات تاریخی هستیم و گفته می شود شهر لومبینی در نپال محل تولد بودا است. چهل روز پیش (۵ ثور) در اثر یک زمین لرزه شدید هزاران تن از مردم این کشور قربانی شدند. هر چند چهل روز از آن حادثه سپری شده اما امروز از آدرس این جشنواره و از طرف دولت و ملت افغانستان و مردم بامیان، مراتب تسلیت و همدردی خود را با دولت و ملت نپال ابراز می داریم.
حاضرین گرامی! مردم شریف افغانستان!
با اغتنام از فرصت می خواهم نکاتی را در چهار محور در این محفل تاریخی بیان کنم:
اول- جایگاه و عظمت تاریخی بامیان:
بامیان در گذشته تاریخی خود به عنوان سرزمین مهتاب درخشان شرق و چون نگینی در میان تمدن های بشری پیش از اسلام، زیارتگاه هزاران انسان و الهام بخش معنویت و فرهنگ و تمدن بشری بود. بامیان در زمان حاکمیت امپراتوری کنشکای بزرگ، نه تنها مرکز اصلی جاده ابریشم و چهار راه تجارت در جهان بلکه کانون زایش، رشد و تعاملات فرهنگی در سطح جهان و به خصوص قلمرو فرهنگی جمعیت انبوهی بود که امروزه در قلمرو کشورهای عضو سازمان سارک قرار دارند. مکان های تاریخی مانند شهر ضحاک، شهر غلغله، شهرشاهی، بالاحصار، چهل برج یکه‌ولنگ و به خصوص مجسمه های تاریخی بودا، نشان دهنده خلاقیت، فرهنگ و مدنیت مردمان این سرزمین بزرگ باستانی است که بعضی از آن ها در جهان بی نظیر می‌باشد.
بر علاوه، جاذبه های طبیعی بامیان، باعث جذب توریسم و جهان گردان و منبع خوب عایداتی برای مردم کشور است. دره های زیبا و سرسبز و مملو از خلاقیت های فرهنگی و تاریخی فولادی، آهنگران، سوماره، بند امیر(پارک ملی افغانستان) و حوضچه های فوق العاده زیبا و سرشار از آبهایی که بخش وسیعی از کشور را سیراب می کند، نمونه هایی از این جاذبه ها است.
بامیان همواره در طول تاریخ خود مأمن صلح، آرامش و مدارای مذهبی و سیاسی و دارای نیروی انسانی غنی و سازنده بوده که توانسته اند نسلی پس از نسلی در مقابل همه مهاجمان، از این سرزمین پاسداری نموده و بر شایستگی و فرزانگی آن بیفزایند. مردمان بامیان مردم فرهنگ دوست، مؤدب و مسالمت جو بوده که از این دیار چهره قابل ستایشی در جهان به نمایش گذاشته و در سطح کشور زمینه ساز صلح، سازندگی و همزیستی مسالمت آمیز بوده اند.
بامیان در تاریخ معاصر خود کانون جهاد بر علیه اشغالگران شوروی و یکی از محورهای اصلی مقاومت بر ضد تهاجمات بیگانگان و تروریسم بین المللی بوده و افتخار دارد که زادگاه و خاستگاه و مرکز ظهور بزرگترین نهضت عدالت خواهی و فریاد وحدت طلبی در سطح کشور به رهبری استاد شهید عبدالعلی مزاری و یاران و همفکرانش بوده است.
هرچند دشمنان صلح و آبادانی این سرزمین در تاریخ ۲۰ حوت ۱۳۷۹ در کنار سایر جنایات خود، بد ترین و تلخ ترین جنایت فرهنگی را در بامیان مرتکب شدند و مجسمه های تاریخی و بی نظیر بودا را تخریب کردند و بخشی از هویت فرهنگی افغانستان را زیر آوارها دفن کردند، اما هویت فرهنگی و تاریخی بامیان تا آنجا عمیق و ریشه دار است که نه تنها در افغانستان بلکه امروز در سطح منطقه و جهان از آن تجلیل می شود و امروز بامیان و همه افغانستان افتخار دارد که به عنوان پایتخت فرهنگی سارک نامگذاری و از آن بزرگداشت می شود.
ما ضمن اظهار سپاس و امتنان و ارجگذاری به تصمیم سازمان سارک مبنی بر نامگذاری بامیان به عنوان پایتخت فرهنگی این سازمان، از این سازمان و دیگر همکاران بین المللی و منطقه ای خود توقع داریم که در جهت تغییر سیمای بامیان و متناسب سازی آن با شرایط زمان و احیای جایگاه واقعی بامیان، با دولت افغانستان بیش از پیش همکاری نمایند.
دوم- تعهدات حکومت افغانستان به مردم بامیان و مناطق مرکزی کشور:
بسیار خرسندم که امروز در این محفل با شکوه و تاریخی از سوی دولت جمهوری اسلامی افغانستان به خصوص شخص رییس جمهور، یک بار دیگر از تعهدات خویش در قبال همه مردم افغانستان و به خصوص بامیان و مناطق مرکزی افغانستان یادآوری کنم و بر عملی شدن آن ها تاکید کنم. واقعیت این است که متأسفانه در سال های گذشته بخش هایی از کشور از جمله بامیان و ماحول آن به دلایلی و از آن جمله حجم وسیع محرومیت در این مناطق و دشواری های کار در این ساحه، کمتر شاهد پیشرفت و انکشاف بوده است. با این که مردمان این سرزمین در نخستین سال های ایجاد دولت جدید و در آغازین روزهای حضور جامعه جهانی در افغانستان، سلاح های شان را بر زمین گذاشتند و با تمام توان در کنار دولت قرار گرفتند و در پروسه های بزرگ ملی سهم عمده داشتند و اولین برنامه انتقال مسئولیت امنیتی، در بامیان انجام گرفت، ولی متاسفانه روند بازسازی و انکشاف در این مناطق به کندی پیش رفته است. اما خوشبختانه امروز همگی ما در حکومت وحدت ملی عزم قاطع داریم که به این وضعیت باید پایان داده شود و برنامه های انکشافی در سطح کشور به صورت متوازن تطبیق شود.
اولین پروژه ای که همگان بر تطبیق آن تأکید می کنیم سرک ها و شاهراههای شمال و جنوب و شرق و غرب است که خوشبختانه کار روی پروژه سرک دوشی الی بامیان و دره صوف الی یکه‌ولنگ و همچنین سرک گردن دیوال جریان دارد. عملی شدن این پروژه ملی نه تنها هزاره جات را از حصار طبیعت نجات می بخشد بلکه تغییرات مهم و گسترده در زندگی و حتی تعاملات و ارتباطات همه مردم افغانستان ایجاد خواهد کرد.
یکی دیگر از پروژه هایی که می تواند سرنوشت مردم را تغییر دهد، بهره برداری و استخراج معدن آجی گک و دیگر معادن بکر و دست نخورده مناطق مرکزی است. معدن آجی گگ علاوه بر اشتغال زایی در سطح کشور، پروژه راه آهن را نیز با خود دارد که کشور را به چین و آسیای میانه و شمال اروپا وصل می کند. حکومت روند کارهای تدارکاتی و عملی شدن استخراج سنگ آهن آجی گگ را به زودی روی دست خواهد گرفت.
در کنار این پروژه های بزرگ ملی و پروژه سرک کابل- بامیان که از سالها پیش آغاز شده و اکنون در حال تکمیل شدن است، حکومت تلاش می کند تا پروژه های محلی را که در زندگی عمومی مردم تغییر ایجاد می کند و تاثیر می گذارد، در اولویت قرار دهد. در این رابطه بجا و مناسب است یادآوری کنم که اخیرا در کمیته ملی تدارکات طی هشت جلسه ۱۲۴ قرارداد بزرگ به ارزش مجموعی ۲۴ میلیارد افغانی مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است که ۸۲ قرارداد آن به قیمت ۱۳ میلیارد افغانی تأیید شده و کارهای مقدماتی و تدارکاتی این پروژه ها آغاز شده است و بخش عظیمی از این مبلغ علاوه بر خدمات صحی، معارف، انرژی و آب، خط آهن و غیره، مربوط به انجام پروژه های سرک سازی است.
همچنین باید یادآوری کرد که در آخرین جلسه کابینه(روز چهار شنبه ۱۳ جوزا) در باره بودجه انکشافی و عادی تمام ولایات و ولسوالی ها به شمول ولایت بامیان و ولسوالی های آن و همچنین در باره مشکلات تعمیرات وساختمانهای دولتی و وسایط نقلیه لازم در ولایات و ولسوالی ها، مجددا بحث و بررسی صورت گرفت و فیصله شد که به منظور توانمند شدن اداره محلی افغانستان در هر دو مورد بازنگری صورت گیرد و تدابیر مالی لازم اتخاذ گردد.
قابل ذکر است که بامیان یکی از مناطق اصلی و محوری برای توریسم و گردشگری است، در حالی که طبق برخی از آمارها در سال ۱۳۹۲ بیش از ۶۰۰ سیاح خارجی از بامیان دیدن کرده اند اما در سال ۹۳ این رقم به دلایلی به نصف کاهش یافته است. در این رابطه وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان ما مکلف است که هم از نگاه آثار تاریخی و فرهنگی و هم از نگاه توریستی پلان های لازم را برای بامیان باید روی دست گیرد.
همچنین از سایر وزارتها و ادارات مستقل دیگر نیز می خواهیم که برنامه های تعهد شده خود به مناسبت نامگذاری بامیان به عنوان پایتخت فرهنگی سارک را هر چه زودتر عملی سازند و در پلان های انکشافی دیگر خود نیز بامیان را هم به عنوان یک منطقه محروم و هم به عنوان یک مرکز تاریخی و باستانی و توریستی کشور مورد توجه قرار دهند.
سوم- ضرورت اصلاحات در اداره:
آنچه مسلم است این است که تمام این کارها بدون اصلاح اداره و تحکیم بنیادهای آن امکان پذیر نیست. فسادی که از گذشته چون موریانه به جان نظام اداری افغانستان و زندگی مردم افتاده است، هم چنان دامنگیر ما است و یکی از چالش های بزرگ حکومت به شمار می رود. اما به شما اطمینان می دهم که حکومت برای ایجاد تغییرات گسترده و اصلاحات همه جانبه و مبارزه با فساد، اراده جدی و تصمیم قاطع دارد. به زودی علاوه بر وزیر دفاع، رؤسای ستره محکمه و لوی سارنوالی و اعضای کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی و همچنین همه والیان کشور معرفی خواهند شد و با تکمیل شدن حلقه رهبری حکومت و دولت، تغییرات بعدی به سرعت انجام خواهد یافت. بدون شک رمز اصلاح اداره افغانستان تنها در تغییرات و جا به جایی افراد نیست بلکه تغییر در زیرساخت های اداره، قوانین و مقررات و مکانیزم های عملی اجراات نیز از مهم ترین عوامل اصلاح اداره است که امیدواریم بتوانیم در مدت کوتاه به این موارد نیز بپردازیم. در همین رابطه پلان های صد روزه ای که از سوی وزرای ما در این روزها ارایه می گردد، در راستای بهبود اداره و جلوگیری از فساد اداری و تغییر در زندگی مردم و روند حکومتداری خوب تنظیم شده است.
چهارم- امنیت و صلح:
جا دارد از مهم ترین دغدغه مردم افغانستان یعنی امنیت و صلح نیز یاد کنم. متاسفانه باید اذعان کرد که در سال جاری وضعیت امنیتی کشور با چالش هایی مواجه شده است و هر روزه علاوه بر مردم ملکی، تعدادی از نیروهای امنیتی ما جان عزیز خود را در راه حفاظت از وطن و مردم افغانستان در جنگ با تروریسم بین المللی از دست می دهند. با توجه به شرایط جدید کشور، چنین وضعیتی برای ما قابل پیش بینی بود و لذا اکنون تمام تلاش حکومت بر این است که نه تنها از گسترش ناامنی ها جلوگیری کند بلکه دشمن را با شکست کامل مواجه سازد.
در رابطه به صلح باید گفت که رهبری دولت افغانستان در این مدت کوتاه گام های شجاعانه ای را برداشته است. اکنون نوبت دیگران است که شجاعانه عمل کنند. ما ضمن این که صلح را یک ضرورت برای افغانستان و منطقه می دانیم و از همه کشورهای همسایه خود انتظار داریم که ثبات افغانستان را ثبات خود تلقی کنند، اما هرگز نخواهیم پذیرفت که در زیر سایه صلح، مردم ما بیش از این هر روز قربانی شوند و افغانستان به یک قربانگاه تبدیل شود و چنانکه دو روز پیش رئیس جمهور در هرات گفتند افغانستان بعد از این مشت را با مشت پاسخ خواهد داد و هیچگاه از موضع ضعیف به مذاکره نخواهد نشست. امروز از آدرس این جشنواره بزرگ ملی می خواهم به همه شما مردم شریف کشور، اطمینان دهم که دشمنان افغانستان ره به جایی نبرده و از همین اکنون شکست خورده اند. با اراده و عزمی که هم در سطح رهبری حکومت و هم در سطح نیروهای امنیتی و هم در سطح مردم ما وجود دارد، هرگز مجالی برای گسترش فعالیت های خرابکارانه داده نخواهد شد. به کسانی که آلت دست تروریست ها قرار گرفته اند و اخیرا در برخی از مناطق امن کشور تصمیم بر فعالیت های خرابکارانه دارند و هر ازگاهی دست به نا امنی می زنند، هشدار می دهم که دست از این فعالیت های موذیانه بردارند و در کنار دولت و ملت خود قرار گیرند و بدانند که با ارتکاب این گونه اعمال به هیچ هدفی نخواهند رسید.
در پایان یک بار دیگر از حضور گرم شما مهمانان گرامی و نیز از مهمان نوازی های مردم شریف بامیان و اداره محلی بامیان و تدابیر خوب ارگان های امنیتی کشور تشکر و قدردانی می کنم. همچنین از تمام وزرا، معینان و رؤسایی که از کابل در این محفل اشتراک ورزیده اند نیز می خواهم که در کنار برنامه های رسمی این جشنواره، به واحدهای دومی ادارات خود در بامیان نیز رسیدگی نموده و مشکلات و مطالبات مردم بامیان را استماع نموده و تدابیر لازم را برای پاسخگویی به این خواست ها و حل معضلات اتخاد کنند و از مردم شریف بامیان، نهادهای مدنی، اساتید دانشگاه، علما، فرهنگیان و جامعه زنان نیز می خواهم که خواست ها و مطالبات خویش را از وزارت خانه های سکتوری و ادارات مرکزی و محلی به صورت رسمی و مکتوب ارایه کنند تا بتوانیم با استفاده از این فرصت، مطالبات و خواست های شما را نیز تعقیب کنیم.
یک جهان اعجاز دارد بامیان سینه¬ی پر راز دارد بامیان
گنج ها در قلب این ویرانه ها است سنگ سنگش راوی افسانه ها است
تشکر از توجه شما
والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *