زندگی نامه

زندگی‌نامة مختصر استاد سرور دانش

معاون داکتر اشرف‌غنی احمدزی، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری سال 1393

زندگی‌نامه

سرور دانش فرزند حاجی محمد علی، در سال 1340 خورشیدی، در ولایت دایکندی چشم به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی را در زادگاه خویش و تحصیلات عالی را در مراکز علمی عراق، سوریه و ایران فرا گرفته است. ایشان از معدود سیاست‌ورزان فرهنگی و فرهنگیان سیاست‌ورز در افغانستان است. هم سیاست را تجربه کرده است و با رمزو‌رازهای آن آشناست، هم در متلاطم‌ترین روزگار این سرزمین، به تأسیس و مدیریت نهادهای تأثیرگذار فرهنگی پرداخته است. در کشورهای سوریه و ایران علوم دینی و حقوق آموخته و در رشته‌های فقه، الاهیات و حقوق ماستری دارد و در علوم دینی‌ نیز تا مرحلة «اجتهاد» پیش رفته است‌.‌ از سوی وزارت عدلیه، رتبۀ علمی‌«قانو‌ن‌پوه» ‌دریافت‌کرده، فعالیت‌های فرهنگی را با مسئولیت بخش فرهنگی «سازمان نصر» آغاز و آن را در حزب وحدت‌ اسلامی‌نیز ادامه داده است. از بنیان‌گذاران «مرکز فرهنگی نویسندگان افغانستان» بوده و به عنوان رییس و مدیر‌مسئول فصلنامه‌های این مرکز (‌سراج و دُرّ دری) کار کرده است. دُرّ دری و سراج، در تاریخ مطبوعات افغانستان، از معدود رسانه‌های مکتوبِ تأثیرگذار و ماندگار به شمار می‌روند.

او علاوه بر این دو نشریۀ معتبر، مدیرمسئولی این نشریات ‌را نیز در کارنامۀ فعالیت‌های خود دارد: مجلة پیام مستضعفین، هفتة نامه وحدت، ماهنامة میثاق وحدت، مجلة صراط، مجلة اخوّت و مجلة نگاه معاصر.

حاصل سال‌ها کارنامة علمی‌وی، تألیف و نشر بیش از بیست‌و‌یک عنوان کتاب است که در زمینه‌های حقوق، سیاست و معارف اسلامی‌نگاشته ‌است. در میان مکتوبات او آثار زیر، بیش‌از‌همه قابل توجه‌ است: کلیاتی در‌بارة قانون اساسی، مجموعة کامل قوانین اساسی افغانستان، درآمدی بر وضع و تصویب قانون اساسی جدید افغانستان، زن در سیاست و اجتماع، قرائت‌های معاصر از اندیشة سیاسی اسلام، جایگاه زن در نظام سیاسی اسلام، حقوق اساسی افغانستان، حقوق اداری افغانستان، درآمدی بر حقوق بین الملل عمومی‌و مسایل طبی از نگاه فقه اسلامی.‌ او یکی از معدود صاحب‌نظران در زمینۀ قانون اساسی است که آثارش در دانشگاه‌های معتبر افغانستان و ایران تدریس می‌شود.

 افزون بر این، از او تا‌کنون بیش از چهار‌صد مقاله در نشریه‌های گوناگون به چاپ رسیده است. در دوران فعالیت‌های فرهنگی، نشر منقّح و چاپ انتقادی میراث مکتوب کشور، یکی از علایق همیشگی او بوده است. حاصل این کوشش‌ها، چاپ مجدد این آثار است: سراج التواریخ، نوشتۀ فیض‌محمدکاتب هزاره، افغانستان در مسیر تاریخ، میر غلام‌محمد غبار، تاریخ سیاسی افغانستان، سیدمهدی فرخ، جنبش مشروطیت در افغانستان، عبدالحی حبیبی، فرهنگ و رجال هزاره‌جات، حسین نایل، تحقیقی در‌بارة هزاره‌ها و هزارستان، ساختار طبیعی هزاره‌جات، دین و سیاست، مجموعة کامل قوانین اساسی افغانستان، فهرست تاریخ‌وار جریدۀ رسمی‌افغانستان و مرامنامه و اساسنامه احزاب سیاسی افغانستان و…

در نظام سیاسی جدید، نقطۀ کانونی فعالیّت‌های سیاسی او را قانون تشکیل می‌دهد: عضویت در لویه‌جرگة اضطراری (۱۳۸۱)، عضویت در کمیسیون تسوید و تدوین قانون اساسی‌ (۱۳۸۱)، عضویت در کمیسیون تدقیق قانون اساسی ‌(۱۳۸۲) و شرکت در لویه‌جرگة تصویب قانون اساسی (۱۳۸۲).

او نخستین والی ولایت دایکندی و پس از آن، وزیر عدلیه و معاون کمیتۀ قوانین شورای وزیران بوده است. در دور دوم حکومت رییس‌جمهور کرزی، سرپرستی وزارت تحصیلات عالی و ریاست بورد مشورتی در امور عدلی و حقوقی ریاست‌جمهوری را عهده‌دار بوده است. در تمام دوران فعالیت‌های اجرایی، رابطۀ او با درس و دانشگاه برقرار بوده است و وی، هم‌اکنون عضو هیأت علمی‌مؤسسۀ تحصیلات عالی ابن سینا و رییس هیأت امنای این مؤسسه است.

آثار و تألیفات

کتاب‌های منتشر شده:

ردیف

عنوان کتاب

تألیف / ترجمه

سال انتشار

ناشر

1

حقوق اساسی افغانستان

تألیف

1389

دانشگاه ابن سینا- کابل

2

حقوق اداری افغانستان

تألیف

1392

دانشگاه ابن سینا- کابل

3

مجموعه کامل قوانین اساسی افغانستان

تألیف

1374

مرکز فرهنگی نویسندگان افغانستان

4

کلیاتی در باره قانون اساسی

ترجمه

1380

انتشارات سلسال-ایران

5

درآمدی بر وضع و تصویب قانون اساسی جدید افغانستان

تألیف

1382

انتشارات مرکز فرهنگی-اجتماعی سراج- کابل

6

زن در سیاست و اجتماع

ترجمه

1385

مترجم- کابل

7

قرائت های معاصر از:

اندیشه سیاسی اسلام

ترجمه

1376

مؤسسه فرهنگی ثقلین- ایران

8

جایگاه زن در نظام سیاسی اسلام

ترجمه

1390

انتشارات عرفان

9

افغانستان سقف جهان

ترجمه

1364

مالک اشتر- ایران

10

پنهانکاری در اسلام

ترجمه

1363

11

رهبری انقلابی در اسلام

ترجمه

انتشارات حبل الله

12

درآمدی بر حقوق بین الملل عمومی

تألیف

1392

دانشگاه ابن‌سینا- کابل

13

مسایل طبی از نگاه فقه اسلامی

ترجمه

1392

کنگرة بزرگداشت آیت الله العظمی فیاض

14

حقوق مالکیت فکری از نگاه فقهی

ترجمه

1392

کنگرة بزرگداشت آیت الله العظمی فیاض

15

یادنامه شهید عبدالخالق

تألیف

1372

مرکز فرهنگی نویسندگان افغانستان

16

زندگی‌نامه استاد شهید عبدالعلی مزاری (با همکاری بصیر احمد دولت آبادی)

تألیف

1373

مرکز فرهنگی نویسندگان افغانستان

17

احکام جهاد و امر به معروف و نهی از منکر

ترجمه

انتشارات محبان الحسین-تهران

18

احکام زکات و فقه صدقات

ترجمه

انتشارات محبان الحسین- تهران

19

احکام نماز

ترجمه

انتشارات محبان الحسین- تهران

20

آداب بیماری و احکام وفات

ترجمه

انتشارات محبان الحسین- تهران

21

احکام پاکیزگی و آداب آرایش

ترجمه

انتشارات محبان الحسین- تهران

22

احکام مقدمات نماز

ترجمه

انتشارات محبان الحسین- تهران